Öne Çıkanlar - kavgada ve ATATÜRK İlköğretim

SOL Parti'den seçimlerde 'sosyalist blok' çağrısı

Sol Parti, seçimde “sosyalist blok” oluşturmak için diğer sosyalist partilere çağrı yaptı.

Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, “Yürüteceğimiz mücadele, sosyalist sol bir mücadele bloğunu oluşturmak ve seçimlere de sosyalist sol mücadele bloğunun katılması yönünde olacaktır. Sol Parti, bu blokla birlikte kendi ismiyle, mücadelesiyle seçimlere katılacak” dedi.

Sol Parti, seçim süreci ile ilgili kararını açıklamak için bugün Ankara’da bir basın toplantısı düzenledi.

“Geleceğimizi Özgürlük ve Eşitlik Yolunda Birlikte Kuralım” çağrısıyla düzenlenen toplantıda, iktidar ve muhalefetin durum değerlendirmesi yapılırken sosyalist solun bir platform halinde seçimlere girme çağrısında bulunuldu.

Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer, “Yaklaşık 20 yıldır iktidar olmanın avantajlarını medyadan güvenlik bürokrasisine kadar güç toplamak için kullanan, yandaşlarına olağanüstü maddi kaynak aktaran bir suç iktidarının kolayca yıkılacağını düşünmek son derece yanıltıcıdır. Kendi tarihleri, iktidarda kalmak için her türlü kötülüğü yapacaklarını ortaya koyuyor” diye konuştu.

“Altı parti arasındaki tek adam rejimini sonlandırmaya dönük mutabakat kuşkusuz önemli bir gelişmedir” diyen Başer, “HDP’nin de rejime son verme doğrultusunda açık bir tutum alması olumludur. Bu, AKP-MHP iktidarına son verecek geniş bir muhalefet cephesinin kurulması demektir. Ancak bu muhalefet bloğunun ortaya koyduğu restorasyon programının toplumun son derece köklü değişimler gerektiren birikmiş sorunlarına çözümler üretebileceğini beklemek yanıltıcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sosyalistler arasında mücadele birliği oluşturmak istediklerini dile getiren İlknur Başer, “Bütün bu sorunlarımızın çözümü doğrultusunda Türkiye’nin devrimci demokratik bir çıkış yolunun sosyalist sol siyasetin güç kazanmasından geçeceğine inanıyor; bunun için sosyalist sol ve devrimci güçler arasında bir mücadele birliği oluşturularak, seçimler ve sonrasında mücadelenin tüm etaplarında etkin bir güce dönüştürülmesini yaşadığımız koşullar altında hayati önem taşıyan bir sorumluluk olarak önümüze koyuyoruz” dedi.

Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ise seçimlere sosyalist bir blok olarak girilmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’deki çelişki açıktır. Çelişkisi, saray etrafına toplanmış haramilerle halk arasındadır. Bu çelişkinin düğümünün çözümü, bu saray iktidarına son verilmesidir” şeklinde konuştu.

İktidar değişiminin aydınlık bir gelecek için yeterli olmayacağını söyleyen İşleyen, “Ancak sadece saray iktidarından kurtulmak, ülkenin geleceğinin aydınlık olacağının, eşitlikten özgürlükten yana bir ülkenin kurulacağının garantisi değildir. Bu garantiyi biz veriyoruz. Eğer Cumhuriyet’in yeni yüzyılı gerçekten ‘kimsesizlerin cumhuriyeti’ olacaksa laik demokratik halkın kendi kararlarını kendi verebildiği, NATO üslerinden kurtulmuş bir cumhuriyet olacaksa onun yolu sosyalistlerin mücadelesinden geçiyor. Biz bu yolun çağrısını yapıyoruz” dedi.

“TKP, EMEP ve Sol Parti olarak bir süredir bir ortak tartışma zemini içerisindeyiz. Bunun dışında da Türkiye Komünist Hareketi ile de belirli bir tartışmanın içindeyiz” diyen Önder İşleyen şöyle devam etti:

CUMHURİYET’İ GERÇEKTEN HALKIN CUMHURİYETİ YAPALIM: Gelin, Cumhuriyet’i bu yeni yüzyılında gerçekten halkın cumhuriyeti yapacak bir yola birlikte çıkalım. Sol Parti, Türkiye toplumunun önüne umut olacak bir siyaseti ortaya koymakta kararlıdır. Bizim çağrımız sadece sosyalistlere değil; emekçi direnişlerinden, zeytinine sahip çıkan köylülerden, bu ülkede hakkına sahip çıkan herkesin yürüttüğü bir mücadeledir. Bu mücadeleyi seçimlerde ve sonrasında sürdürmeye kararlı olan bir çağrıdır.

DİRENENLERİN SİYASETİNİ YAPMAK BİZİM SORUMLULUĞUMUZ: Bu ülkenin tüm ilerici birikimlerini bir yana bırakarak yoksulluk, işsizlik ve ardındaki kapitalist karanlık sorununu görmeyen hiçbir siyaset bu halkın sorunlarını çözmeyecektir. O yüzden bu ülkede direnenlerin siyasetini yapmak bizim sorumluluğumuzdur.

BU ÇAĞRI, SOSYALİST SOLUN ÇAĞRISIDIR: Somut olarak şunu söyleyelim; bu çağrı, sosyalist solun çağrısıdır. Türkiye Komünist Partisi (TKP), Türkiye Komünist Hareketi (TKH) ve diğer devrimci sol güçlerle ve yine Emek Partisi (EMEP) ile yürüttüğümüz tartışmalarla birlikte; aydın, akademisyen, sanatçılarla birlikte; sendikalar, emek meslek örgütleri ile hepsiyle birleşen, hepsinin sesini birleştiren sosyalist sol bir siyaseti ve onun arkasındaki bir mücadele bloğunu toplumun önüne hep birlikte koyan bir yolu açacağız.

DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU SALACAK BİR MÜCADELEYİ ÖRGÜTLEYECEĞİZ: Çok uzak olmayan günlerde, böylesi sosyalist bir mücadele bloğun kendisini ortaya koyduğu, çağrısını yaptığı bir süreci hayata geçireceğiz. Dosta güven, düşmana korku salacak bir mücadeleyi örgütleyeceğiz. Son sözümüz şu; Cumhuriyet’in yeni yüzyılının devrimci, demokratik bir cumhuriyet olarak kurulmasında varız.

SOSYALİST SOLUN BÜTÜN PARÇALARIYLA BU TARTIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ: TKP, EMEP ve Sol Parti olarak bir süredir bir ortak tartışma zemini içerisindeyiz. Bunun dışında da Türkiye Komünist Hareketi ile de belirli bir tartışmanın içindeyiz. Önümüzdeki süreç içerisinde böyle bir çağrıyı hep birlikte geliştirme noktasında sosyalist solun bütün parçalarıyla bu tartışmayı sürdüreceğiz.

DEVRİM DÖNÜŞÜM MÜCADELESİNİ GELİŞTİRİP SEÇİME TAŞIMALIYIZ: Önümüzdeki süreçte yürüteceğimiz mücadele, sosyalist sol bir mücadele bloğunu oluşturmak ve seçimlere de sosyalist sol mücadele bloğunun katılması yönünde olacaktır. Bunun dışında yürütülen çalışmalarla dayanışma içerisinde olacağız. Türkiye’nin esas ihtiyacı olan şeyi, devrimci dönüşüm programı doğrultusunda mücadelesini geliştirmesi ve bunu seçim platformuna taşıması olarak görüyoruz. Sol Parti de burada blokla birlikte kendi ismiyle, mücadelesiyle seçimlere katılacak. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81