Öne Çıkanlar Kurulu geçirdi. yakalandı. rağmen Ferit

Rtük Başkanı Dursun: 2015'te Sayısal Yayına Geçmiş Olacağız

İstanbul Yeşilköy'de bulunan WOW Otel'de düzenlenen Karasal Sayısal Yayına Geçiş ve Uygulama Takvimi Bilgilendirme Toplantısı'na RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, RTÜK Başkan Yardımcısı Arslan Narin, RTÜK Başkan Yardımcısı Volkan Öztürk, RTÜK İzin ve Tahsisleri Dairesi Başkanı Muhsin Kılıç, ulusal ve yerel radyo ile televizyonların temsilcileri katıldı.


RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun toplantı başlamadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dursun, Kasım ayında yayın esas ve usullerine ilişkin yayımladıkları yönetmelikte, karasal yayın yapan kuruluşların karasal alanda lisans alabilme şartlarını belirlediklerini anımsatarak şöyle konuştu:


"Türkiye'de 1994'ten bu yana özel yayın kuruluşları yayın yapıyor. Fakat yayın kuruluşlarının hiçbirisinin. karasal ortamda yayın yapan kuruluşların hiçbirinin lisansı bulunmuyor. 1994 yılında 3984 sayılı yasa çıktığında, yasanın çıktığı tarihte fiilen yayında olan kuruluşlara, yani herhangi bir yerden izin almadan, tahsis almadan, herhangi bir lisansa sahip olmadan fiilen yayında olan kuruluşlara, frekans tahsis ihalesine kadar yayınlarını sürdürme hakkı vermişti. Frekans ihalesinin de 6 ay içinde yapılmasını öngörmüştü. Fakat ondan bu yana 18 sene geçti. Herkes bulunduğu yerde fiilen yayınlarını sürdürdü ama bunların hiçbirisinin lisansı yok. Fakat karasalın dışında uydudan yayın yapanların, uydu yayın lisansları var, verebiliyoruz; kablodan yayın yapanların kablo yayın lisansları var, IP'den yayın yapanların da IPTV lisansları var. Karasalda lisans yok. Şimdi bizim yapmak istediğimiz şey, karasaldaki bu lisanssız kaosu bitirmek ve kuruluşlara lisanslarını vermektir" ifadelerini kullandı. Dursun, "Karasal lisansı verirken, biz artık analog teknolojide yayın için lisans vermiyoruz. Sayısal yayın lisansı veriyoruz. Bir taraftan karasalda lisanssız dönem bitmiş, herkes lisansa sahip olmuş olacak. İkincisi, bu lisanslarla sayısal yayıncılığa geçmiş olacağız."


 "2015'TE SAYISAL'A GEÇMİŞ OLACAĞIZ"


"Bu ihale kaç yayın kuruluşunu ilgilendiriyor" şeklindeki soruya Dursun, şu yanıtı verdi:


"Kuşkusuz bu herkesi ilgilendiriyor. Ama ihaleyi kazanan yayın kuruluşlarını ilgilendiriyor. Bizim ilan ettiğimiz kapasitenin hepsi ihale edilir eğer satılırsa 33 ulusal kuruluş olacak. Bunun dışında her bölgede 4 bölgesel, her ilde de 7 yerel yayın kuruluşu olacak hepsi satılırsa bütün kapasite. Yerelde özellikle her yerde 7 kanalın satılacağını düşünmüyorum."


Dursun, ihaleden sonra analog yayın yapan kanalların bir kısmının devam edeceğini, bir kısmının analog yayınlarını bitireceğini altını çizerek, "Çünkü onları sayısal için kullanacağız. Dolayısıyla bütün yayın kuruluşlarının ihaleden sonra 2015'e kadar yani paralel yayın sırasında, hepsinin hem analog hem sayısal yayını sürdürmeleri mümkün değil. 2 yıllık geçiş süreci olacak. Mart 2015'te analog bitmiş ve Türkiye'nin her tarafında sayısala geçmiş olacağız. Bu planımız ve takvimimizde bir aksama olmazsa" diye konuştu.


Dursun, "Pazartesi günü yayınladığımız bir ilan var. Burada ihalaye girme ve sayısal karasal lisans alabilmek için şartları biz belirlemiş bulunuyoruz. En önemli kriterler bir kere yayın amacıyla kurulmuş bir yayın şirketi olması gerekir. Televizyon veya radyo olarak en az bir senelik yayın tecrübesi olması gerekir. Diğer idari mali şartları yerine getirmiş olması gerekir" dedi.


Davut Dursun, sayısal yayına geçişte 2015'in son tarih olduğunu ve başka alternatif bulunmadığını sözlerine ekledi.


SK (MK) (FOTOĞRAF)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81