Öne Çıkanlar için Polis Gül kavgada Yola

Bu haber kez okundu.

Ömer Dinçer: Artık Okullarda Öğrenciler Kendi Dinini Serbestçe Öğrenebiliyor

Daha önce kendisini makamında ziyaret eden öğrencilerin davetini geri çevirmeyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Özel Pangaltı Ermeni İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi'ni ziyarette bulundu.
Dinçer burada yaptığı konuşmada, son 10 yıllık sürede kamu idaresinde vatandaşların da taleplerinin dikkate alındığı düzenlemeler yapıldığını belirterek, “Kamu hizmetlerini tasarlarken vatandaşlar için en iyi olanın devlet tarafından bilinerek, hangi kesimden olursa olsun onların isteği ve ihtiyacının ön planda tutuluyor. Bir toplumda barışçıl bir iklim oluşturmak, toplum içerisinde insanların kardeşçe ve birbirlerine saygı duyarak yaşamasının şartı demokrasiyi artırmaktır. Otoriter bir yapıyla milletin kardeşçe yaşaması sağlanamaz, bunun örnekleri geçmişte görüldü.” dedi.
Herhangi bir otoriter uygulamada azınlıkların, Alevilerin veya sadece bir kesimin, kendisinin mağdur edildiğini söylediğini belirten Dinçer, şöyle devam etti:

''Bu kaygılar doğru değil. Bu ülkede otoriter yönetimin genel yaklaşım tarzından yaşayan herkes etkilendi. Sadece devletin yanında olanlar etkilenmedi. Onun dışında Sünnisi de, Alevisi de, Ermenisi de, Kürdü de, Rumu da herkes etkilendi. İnsan hak ve özgürlüklerini mümkün olduğu kadar yaygınlaştırmanın ve bu ülkede demokrasiyi mümkün olduğu kadar genişletmenin, derinleştirmenin ancak kardeşliğimizi pekiştireceğini ifade etmek, görmek lazım. Bu açıdan bakıldığında Milli Eğitim Bakanlığı'nın son yıllardaki uygulamalarını bu paralelde değerlendirmek gerekiyor. Biz bakanlık olarak Türkiye'de toplumsal demokrasimiz ne kadar genişliyorsa ona paralel bir şekilde eğitimde demokrasimizi geliştirmeye ve esnekleştirmeye çalışıyoruz. Bu demokratikleşme sadece içimizdeki barışçı havayı ve iklimi daha iyi hale getirmeyecek, aynı zamanda küresel düzeydeki rekabet gücümüzü de artıracak.''
2012-2013 eğitim öğretim yılında uygulamaya başlanılan 4+4+4 sisteminin eğitimi demokratikleştirdiğini belirten Dinçer, “Herkes daha fazla ders seçebiliyor. Önceden bütün çocuklar aynı görülerek aynı dersler veriliyordu. Ancak şu an öğrenciler merak ve becerilerine göre istedikleri derse yöneltilebiliyor. Artık okullarda öğrenciler kendi dinini serbestçe öğrenebiliyor. Biz, öğrencilerin kendi dinlerine dair inanç sistemlerini en doğru bir şekilde öğrenmeleri için okullarda çaba sarf edeceğiz. Bu, bizim esas görevimiz, misyonumuz. Bunu Hristiyan, Müslüman ve Musevi çocuklara da yapacağız. Herkesin kendi dinini kendi kaynaklarından öğrenmelerini sağlayacağız. Neden bunları gizli saklı yapalım, bu konularda endişe edelim ki?'' diye konuştu.
Modern dünyanın uyguladığı eğitim sistemini getireceklerini ve uygulamaya koyacaklarını söyleyen Dinçer, “Yapılacak düzenlemelerin ülkedeki bütün çocukların yararına olacak. Her birimizin daha kardeşçe, daha yan yana bir ortamda yaşayacağı bir yaşam kalitesine iyi eğitimle ulaşacağız'' dedi.
LYS ve YGS'de yer alan din kültürü ve ahlak bilgisi sorularıyla ilgili gelişen tartışmaları da değerlendiren Dinçer, “Önceki yıllarda felsefe başlığı altında 2 veya 3 soru soruluyordu. Aldığım bilgilere göre bu sayının 4 veya 5'e çıkacak ve felsefe başlığı altında değil ayrı şekilde sormayı planlıyorlar. Azınlıkların bu sorulardan muaf tutulması planlanıyor. Tartışmalar bilgi kirliliğinden kaynaklanıyor. Siz almadığınız bir dersten dolayı dezavantajlı duruma asla gelmezsiniz, endişe etmeyin, asla tedirginlik duymayın. Sizin kendi aldığınız alternatif bilgilerden sorular sorulur. Biz yıllardır SBS imtihanlarında bunu yapıyorduk zaten'' diye konuştu.
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, konuşmasının ardından Dinçer'e günün anısına plaket takdim etti.
Dinçer, konuşmasının ardından okul tarafından düzenlenen ''Dillerin Kardeşliği'' programını izledi. Programda önce okul korosunca Ermenice olarak okulun marşı okundu. Türkçe ve Ermenice dostluk şarkılarının söylendiği etkinlikte, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, lise müdürü Eva Orakyan ve ilkokulun müdürü Karekin Barsamyan, sarı gelin türküsüne eşlik etti.

TT (CT) 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81