Öne Çıkanlar ev Kemal Ferit Belediye Polis

MHP'de olağanüstü kurultay gecikmeli başladı
Gecikme, kurultaya katılan delegelerin kimlik tespitinin noter huzurunda yapılması nedeniyle planlandığı saatten daha geç başladı.

Çağrı Heyeti 752 delegenin noter huzurunda imza atarak kurultaya katıldığını duyurdu.

Katılacak delege sayısı, kurultayın geçerliliği, dolayısıyla parti içindeki yönetim tarışmasının geleceği açısından kilit önemdeydi.

Muhalifler kurultayın geçerli sayılabilmesi için MHP'nin toplam delege sayısının yarısından bir fazla yani 612 delegenin katılması gerektiğini savunuyor.

Genel Merkez ise toplantının geçerliliğinin olması için üçte iki çoğunluk yani 800 delegenin oy kullanması gerektiğini iddia ediyor.

MHP'de 1 Kasım'daki genel seçimden bu yana Genel Başkan ve yönetim değişikliği tartışması sürüyor.

Parti içindeki muhalifler kurultaya gidilmesini istemiş, Genel Merkez ise karşı çıkmıştı.

Genel merkez ile muhalifler arasında olağanüstü kurultay konusunda yaşanan hukuki mücadeleye Yargıtay noktayı koymuş ve muhalifler lehine karar alarak Çağrı Heyeti'nin partiyi kurultaya taşımasına izin vermişti.

Genel Merkez kurultayı tanımadığını açıklamıştı.

Mahkemenin bu kararla tartışmaya nokta koymasının ardından yeni uzlaşmazlık kurultayın tarihi ve yeri konusunda yaşandı.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin görevlendirdiği Çağrı Heyeti kurultayı Ankara'daki Büyük Anadolu Oteli'nde yapma kararı aldı.

Kurultay girişinde delegeler noter huzurunda kimlik tespiti yapması gerektiği için girişte büyük sıra oluştu ve kongre belirlendiği saatte başlayamadı.

Kurultayda parti tüzüğündeki 'olağanüstü kurultaylarda genel başkan seçimi yapılmasını engelleyen' maddenin, "seçim yapılabilir" şeklinde değiştirilmesi bekleniyor.

Buna el olarak, muhaliflerin kurultayına katılanların partiden ihraç edilmesinin önünü tıkayacak bir tüzük değişikliği de planlanıyor.

Bu değişikliklerin kabul edilmesi durumunda, hukuki olarak geçerliliğinin olup olmayacağı da tartışma konusu.Divan başkanı seçilecek

Toplantı divan oluşturulması ve divan başkanı seçilmesiyle başlayacak.

Divan Başkanı seçimi süreci, muhaliflerin kendi aralarında ne kadar uzlaşı içinde olduklarının da bir göstergesi olacak.

Seçilen divan başkanının, usülen Genel Merkez'i açılış yapmaya davet etmesinin ardından toplantıyı başlatması bekleniyor.

MHP yönetiminin kurultay için belirlediği tarih ise 10 Temmuz.

Genel Merkez bu kurultayda hem tüzük değişikliği hem de seçim yapmayı planlıyor.

Kurultayda Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin yanı sıra Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Sait Gönen ve Süleyman Servet Sazak da Genel Başkanlık için aday olduklarını açıkladı.Dün akşam iftar yemeğinde biraraya gelen genel başkan adayları Genel Merkez'in 10 Temmuz'da yapacağı olağanüstü kurultaya katılma kararı aldı.

Bugüne nasıl gelindi?

MHP'nin 1 Kasım seçimlerinden yenilgiyle çıkmasının ardından harekete geçen bir grup partili partide 'tüzük değişikliği' talebiyle olağanüstü kongre girişimi başlattı.

Grup, 1,232 delegeden 531 delegenin destek verdiği girişimin talebini genel merkezin yerine getirmemesi üzerine şubat ayında mahkemeye başvurdu.

Mahkeme de, 'büyük kongre üyelerinin beşte birinin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kurultay toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği'' sonucuna vardı ve olağanüstü kurultayın toplanması için "Çağrı Heyeti" oluşturdu.

Genel Merkez çağrıyı tanımazken, heyet de 15 Mayıs'ta toplanmak üzere delegelere davet yaptı.

Bu arada Gemerek ve Tosya'da iki ayrı mahkeme, olağanüstü kurultay sürecini durduran kararlar verdi.

Ankara Valiliği bu kararları gerekçe göstererek, 15 Mayıs'ta toplanmak üzere Ankara'ya gelen delegelerin kongrenin toplanacağı Büyük Anadolu Oteli'ne girişlerine izin vermeyince toplantı yapılamadı.

Genel merkezin itirazı üzerine dosya Yargıtay'ın gündemine geldi.

Yargıtay da, yerel mahkemenin kararını onaylayınca olağanüstü kurultayın yapılmasının önünde engel kalmadı. (BBC)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81