Öne Çıkanlar - ve gelen ile otomobil

Kılıçdaroğlu: Kürsü Hariç Bütün Dokunulmazlıkları Kaldıralım


Bursa gezisine Berusa Koltuk Fabrikası’nı ziyaretle başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada işçilerle çay içip sohbet etti. İşçilerin ülke gündemine sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bir işçinin “Bize saldırı yok. Patroitlere ne gerek var” sorusu üzerine kendilerinin de aynı soruyu hükümete sorduklarını söyledi. "Patriotların burada ne işi var?” diye soran Kılıçdaroğlu, bunun yanlış olduğunu ve faturasını herkesin ödeyeceğini söyledi.

SURİYE KENDİ İŞİYLE UĞRAŞIYOR 

Kılıçdaroğlu, ödenen vergilerin yerinde ve ülke kalkınması için harcanması gerektiğini ifade ederek, “Hiçbir saldırı beklemiyoruz biz. Ne Suriye’den, ne İran’dan, ne Rusya’dan. Hiç kimse böyle bir şey de söylemedi, ama biz getiriyoruz bunları konuşlandırıyoruz. Söylenen Suriye’den bize saldırı olursa, yahu Suriye zaten kendi işiyle uğraşıyor. Orada çatışmalar var. Adam o işi bırakacak bir de başına Türkiye’yi mi bela olarak alacak. Bu doğru değil” dedi.

BİZİM KOMŞULARIMIZLA ALIP VEREMEDİĞİMİZ NE?

Yanlış politikaların Türkiye’yi Orta Doğu bataklığına sürüklediğini öne süren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

”Oradan çıkmak istiyoruz. Yine kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Sadece kendi içimizde değil, bütün komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Neden kavga edelim. Bizim Suriye ile İran’la, Irak’la, Rusya ile alıp veremediğimiz ne? Ticaretimizi geliştirmeliyiz. Turizmimizi geliştirmeliyiz. Kültürümüzü geliştirmeliyiz. Gidip gelmeliyiz bütün bu ülkelerde akrabalarımız var, evlilikler var. İlişkileri derinleştirerek götürmemiz gerekirken, işi çatışma noktasına getirdik. Niçin? Bu soruyu sadece ben kendime sormayacağım. Her vatandaş kendine soracak. Niçin Türkiye böyle bir tablonun içine düştü? Türkiye’nin bundan kurtulması lazım. Ama ikinci bir soru var nasıl kurtulacağız. Onu da oturacaksınız, düşüneceksiniz”

"MUHTEŞEM YÜZYILI YASAKLAYIN DERSENIZ DÜNYA SİZE GÜLER"

Bir başka işçinin “Patriotların Türkiye’ye gelmemesi için bir çalışmanız var mı?” sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, “Biz yürütme organı değiliz. Ülkeyi yönetmiyoruz. Kararı veren ülkeyi yönetenler, ama biz itirazlarımızı ana muhalefet partisi olarak halkı aydınlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’nin bölgede güçlü olacaksa savunması, ordusu ve sanayisiyle güçlü olması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bir ülkenin gücü büyük ölçüde onun entelektüel birikiminden gelir. Yani sanayicisi, yazarı çizeri, filmcisi, dizicisi gazetecisi entelektüel olacak. Ama kalkar da ‘Muhteşem Yüzyılı yasaklayın’ derseniz kusura bakmayın ama bütün dünya size güler ve nitekim gülüyorlar da” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Suriye’deki ikinci gazeteciyle ilgili bir soru üzerine de, ikinci gazeteci Beşar Kaddumi içinde çaba harcandığını belirtti. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Arkadaşlarımız onun da serbest bırakılmasını istediler. Arkadaşlarım bana aktardığını göre talimat verilmiş Beşar Kaddumi bulunduğu andan itibaren Türkiye’ye teslim edilecekmiş. Tabi ki yaşayıp yaşamadığını bilmiyoruz. İnşallah yaşıyordur. Çünkü yaralandığı söyleniyor. Diğer gazeteci arkadaşımız tanık olmuş yarasının da ciddi olduğu ifade ediliyor. Kurşun yarası inşallah sağlına kavuşur. Eğer hayattaysa mutlaka arkadaşlarımız Türkiye’ye getirecekler”

"ABD'Lİ GAZETECİ İÇİN DE ARKADAŞLARIMA TALİMAT VERDİM"

Amerikalı bir gazetecinin de yine orada tutuklu olduğu söyleniyor. O gazetede çalışan gazeteciler de onun iadesi için bir talepte bulundu. ‘Serbest bırakılsın’ diye arkadaşlarıma talimat verdim. Eğer onu da serbest bırakılma olanağımız varsa o da bırakılsın. Çünkü, habercilerin bir görevi var. Onlar haberi alır bütün topluma sunarlar. Onları hapse atmak, tutuklamak, onları şu ve ya bu şekilde görevini yapamaz duruma getirmek doğru değil” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin oyunun düşmeye başladığı ve vergilerin Doğu’da kaçak elektrik olarak hayvanların ısıtılmasında kullanılmasından rahatsızlık duyulmasıyla ilgili bir işçinin sorusu üzerine de, “Biz hiçbir partiye ne yakınız ne de uzağız. Bizim politikalarımız var. Bizim politikalarımızı destekleyen parti olursa memnun oluruz. Karşı çıkan olursa da demokratik olarak mücadele ederiz. Dolayısıyla BDP, AKP ya da MHP’ye yakın ya da uzak diye bir tanımı doğru bulmuyoruz. Kaçak elektrik kullanılıyor doğrudur. Önlemesi gereken kim? Siyasi iktidar. Ama önleyemiyor. Eğer vergilerinizin kaçak elektrik kullananlar için harcandığını düşünüyorsanız ki haklısınız, o zaman bunun hesabını siyasi iktidara sorulması gerekir. Biz bunu zaten siyasi iktidara soruyoruz. Bunu engelleyin diyoruz” dedi.

TÜRK-İŞ'E ELEŞTİRİ

Kılıçdaroğlu, işsizlik fonunun GAP’a aktırıldığının söylendiğini de hatırlatarak, “Keşke aktarılsa aktarılmadı mı? Yok efendim. Başka yerlere harcandı. Ben bunu defalarca açıkladım. Ama gönül isterdi ki Ankara’da bir Türk- İş var, bir sendika bir konfederasyon. Sizin sahip çıktığınız kadar onlar da sahip çıksaydı. Deseler ki ‘Niye bu işçilerin paralarını siz buralara harcıyorsunuz’ Tık yok. Kim itiraz ediyor CHP olarak biz itiraz ediyoruz” diye konuştu.

"CUMHURİYET KAZANIMLARINI KAYBETMEYE BAŞLADIK"

Kılıçdaroğlu, okullarda kılık-kıyafetin serbest bırakılması, terör olaylarının Türk-Kürt çatışmasına dönüşmesi endişesiyle ilgili sorular üzerine de, eğitim sistemindeki kırılmanın 4+4+4 ile başladığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Şimdi yapılan düzenleme, doğru bir düzenleme mi? Bir kız çocuğu yarım kol gömlek giyerse, ‘doğru değil ben bunu yasaklıyorum” Eğer siz küçük bir kız çocuğu yarım kol giydi diye yasak getiriyorsanız kusura bakmayın ama bu ancak sapıklıkla anlatılabilir. Öyle bir şey olamaz. Cumhuriyetin kazanımlarını şimdi tek tek kaybetmeye başladık” dedi.

Doğu ve Güneydoğu’da çatışma olduğunu ve her gün şehitlerin geldiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Gittik söyledik dedik ki bu sorunu çözecek olan yer TBMM’dir orada oturup bizim bu soruna çözüm üretmemiz lazım. Gelmediler” dedi.

"DOKUNULMAZLIKLARDA ÇİFTE STANDART"

Bir işçinin BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu şöyle konuştu;

“Kürsü dokunulmazlığına saygılıyız. Bir milletvekili kürsüye çıkıp görüşünü söylesin, ama onun dışında dokunulmazlık olmamalı. Yolsuzluk yapan bir kişinin dokunulmazlığı olmamalı değil mi? İhaleye fesat karıştıranın dokunulmazlığı olmalı mı? Hayır. Bizim bir ilke kararımız var. Biz CHP olarak diyoruz ki kürsü dokunulmazlığı dışındaki tüm dokunulmazlığı kaldıralım. TBMM’deki kaç milletvekilinin dokunulmazlığı varsa tamamını indirsinler aşağıya tümünü kaldıralım, bu millet de rahatlasın ya. Şimdi gittin PKK ile kucaklaştın, kaldır dokunulmazlığı, ihalede yolsuzluk kaldır dokunulmazlığı, fesat kaldır dokunulmazlığı niye dokunulmaz oluyorsun. Yani bir milletvekilinin temel görevi kendi yurttaşlarının hakkını savunmaktır. Cebini doldurmak, cebini düşünmek, yandaşını düşünmek bir milletvekilinin görevi değildir. Adı üstünde milletin vekili. Milletin vekilinin temiz olması lazım, milletini düşünmesi lazım yolsuzluk yapmaması lazım. Onun için söylüyoruz CHP olarak kaç milletvekilinin dokunulmazlığı var? 300. Getirin 300 dosyayı kaldıralım dokunulmazlığı mesele bitsin. Türkiye gerçekten demokratik bir ülke olsun. Hem darbeye karşıyım diyorsun hem darbe hukukunun arkasına sığınıyorsun

Benim dokunulmazlığımı kaldırma, onun dokunulmazlığını kaldır. Bu çifte standart doğru değildir. İlke adamı olmalıyız getirirsiniz bütün dokunulmazlıkları kaldırırısınız millette rahatlamış olur ‘oh’ der ya. Bu meclis temiz adamların gelip çalışacağı meclis olacaktır.”

 


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81