Öne Çıkanlar - İlçesi engelli Tıp Süper

Hsyk'dan  Deniz Feneri Savcıları İle İlgili Açıklama


HSYK tarafından yapılan yazılı açıklamada ; 2802 sayılı Kanunun 89/1 maddesinde "Hâkim ve savcılar hakkında görevden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlar nedeniyle kovuşturma yapılması gerekli görüldüğü takdirde evrak ilgilinin görev yaptığı Ağır Ceza Mahkemesine en yakın Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi ; "Aynı Kanunun 89/2 maddesinde ise "Cumhuriyet savcısı beş gün içinde (ilgili hâkim veya Cumhuriyet savcısı hakkındaki) iddianamesini düzenleyerek evrakı, son soruşturmanın açılmasına veya son soruşturmanın açılmasına yer olmadığına karar verilmek üzere Ağır Ceza Mahkemesine verir" hükümleri bulunmaktadır. Ayrıca aynı Yasa'nın 95 inci maddesinde de "Hâkim ve savcılara ait davalar acele işlerden sayılır. Kanuni zaruretlerden doğan davalar üç aydan fazla devam edemez" şeklinde düzenleme yer almaktadır. 2802 sayılı Kanunundaki bu düzenlemeler dikkate alındığında yerine getirdikleri kamu görevi nedeniyle hâkim veya Cumhuriyet savcıları hakkındaki yargılamaların ivedilikle sonuçlandırılmasının istendiği açık bir şekilde ortadadır. Kurulumuz tarafından 2802 sayılı Kanununa göre kovuşturma izni verildikten sonra son soruşturmanın açılıp açılmamasına ilgili Ağır Ceza Mahkemesi karar verecektir. Dolayısıyla iddianame düzenleyen Cumhuriyet Başsavcılığının bu konuda herhangi bir takdir hakkı bulunmamaktadır."

RESMİ BELGEDE TAHRİFAT VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA

İlgili üç savcı hakkında verilen soruşturma ve kovuşturma izninin "Deniz Feneri" soruşturmasını yürüttükleri veya bazı olayların üzerine gittikleri için değil, bunu yaparken resmi belgede tahrifat ve görevi kötüye kullandıklarının iddia edilmesinden kaynaklandığı belirtildi.

13 HÂKİM VE CUMHURİYET SAVCISI HAKKINDA KOVUŞTURMA İZNİ VERİLDİ

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu İkinci Dairesi tarafından 2011 yılı içinde ilgili Cumhuriyet savcıları dışında 13 dosyada, 13 hâkim ve Cumhuriyet savcısı hakkında değişik suçlamalarla kovuşturma izni verildiği ve bütün bu dosyalarda da yukarıda belirtilen kanuni hükümler uyarınca işlem yapıldığı bildirildi.

"KOVUŞTURMA İZNİ VERİLMESİ" ARA BİR KARAR

Bahse konu haberlerde özellikle ilgili Cumhuriyet savcıları haklarında verilen kovuşturma izni kararına karşı yapılan itiraz süreci sona ermeden dosyanın Sincan Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği belirtildiği hatırlatıldı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu İkinci Dairesi tarafından verilen "kovuşturma izni verilmesi" kararı bir ara karar olduğu, sonuç doğurucu nihai bir karar olmadığı belirtildi. Bu sebeple de yeniden inceleme ve itiraza konu edilemeyeceği belirtildi. İlgililer hakkında kovuşturma işlemlerine başlanmasını sağlayacak kararın ancak Sincan Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilebileceği açıklandı.

YARGITAY YARGILAMA YAPIYACAK

Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nin delilleri değerlendirip son soruşturmaya geçilmesine yer olup olmadığına karar vereceği ve son soruşturmaya geçilmesine yer olmadığına dair karar verilirse, kovuşturmanın sona ereceği belirtildi. Son soruşturmaya geçilmesine karar verilir ise ilgililerin 1. Sınıf hâkim ve savcı oldukları sebebiyle Yargıtay ilgili dairesinde yargılamaları yapılacağı bildirildi.

(MV)


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81