Öne Çıkanlar aldığı Necati Şahin Suriye karşıtı yabancı devlet 13 kişi yaralandı Karaoğlan

Bu haber kez okundu.

Datça’da Turizme Yatırımın Önü Açılıyor


Mahkemenin iptal gerekçeleri dikkate alınarak, belediye tarafından, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bir ekibe hazırlatılan rapor doğrultusunda yapılacak olan 18’inci madde uygulama işi için başlatılan ihale sürecinin ilk aşaması tamamlandı. Belediyede, yapılan ilk ihaleye 14 firmanın katıldığı açıklandı. İhale Komisyonu, teknik ve mali yapıların değerlendirilmesi sonucu 7 firmayı elerken, diğer 7 firmaya 21 Mart’ta yapılacak olan ikinci ihale için tebligat çıkardı. Belediye Başkanı Şener Tokcan, ihale süreci ile ilgili yaptığı açıklamada, "Nisan ayı ortalarında ihaleyi tamamlamış oluruz. Her şey yasaların öngördüğü şartlarda giderse 90 günlük iş teslim süresi var. Buna göre, Ağustos sonunda işin bize teslim edilmesi gerekiyor" dedi.

ÇOK CİDDİ GİRDİ SAĞLAYACAK

Tokcan, imar planında turistik tesis alanı olarak ayrılan Kızlanaltı bölgesinin, 130 ada, 313 parsel ve toplam 215 hektar alanı kapsadığını belirtti. Tokcan, "Kızlanaltı, Datça’nın ümit bağladığı bir bölge. İstihdamı, esnafı, inşaat sektörünü, en başta turizm sektörünü yakından ilgilendiriyor. Datça’ya çok ciddi bir girdi sağlayacak. Daha da önemlisi, insanların, buradaki arsalarının geleceği ile ilgili sıkıntıları vardı. Belirsizlik, yatırımcıları caydırıyordu. Zaten imar durum belgesi vermekte zorlanıyorduk. Bu uygulamadan sonar maliye olan davalık konular sona erecek ve yatırımcıların önü açılacak" diye konuştu.

KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK

Şener Tokcan, ihaleyi alan firmanın, mahkemenin gerekçelerini dikkate alacağını hatırlattı. Tokcan, "Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bir ekibe hazırlattığımız rapor doğrultusunda bilimsel esaslara göre 18 uygulaması yapılacak. Hazineyle, ihaleyi kazanacak olan firmanın yan yana gelmesini de sağlayacağız. Mutabakata varmalarını hedefliyoruz. Ancak bunu yaparken vatandaşı da mağdur etmeyeceğiz. Bugün yapılacak olan uygulama, ilk yapılandan çok daha zor. Sıfırdan yapılsa, çok daha kolay olurdu" dedi.

'KILI KIRK YARIYORUZ'

Tokcan, yasanın öngördüğü şartların dikkate alınacağından hiç kimsenin kuşkusu olmamasını istedi. Tokcan, "Yasa, maliyenin hak ve hukuku ile vatandaşın haklarını hiç ayırmıyor. Yani, maliyenin arazisini değersizleştiremezsin. Yolları maliye versin diyemezsiniz. Zaten sıkıntı daha önce bundan çıkmıştı. Yasanın öngördüğü şartlar dikkate alınacağı için yasa ne emrediyorsa o yapılacak. Hiç kimseye ne ilave değer kazandırılacak, ne de değer kaybettirilecek. Buranın üçüncü defa mahkemeden dönme şansı yok. İnsanların mahkemeye gitme hakları elbette var. Ancak, bir daha mahkemeden dönsün istemiyorum. Bu kadar değerli bir arazi perişan olmasın. O nedenle kılı kırk yararak bu işi yapıyoruz" diye konuştu.

18’İNCİ MADDE NEDİR?

18’inci madde, imar hududu içinde bulunan binalı veya binasız arsa ve arazileri malikleri ve diğer hak sahiplerinin muvafakatı aranmaksızın birbirleri ile yol fazlaları ile kamu kurumlarına ve belediyelere ait bulunan yerlerle birleştirmeye, bunları yeniden imar planına uygun ada veya parsellere ayırmaya, müstakil, hisseli veya kat mülkiyeti esaslarına göre hak sahiplerine dağıtmaya ve res’en tescil işlemlerini yaptırmaya denir. Bu yasa 3194 sayılı İmar Yasası’nın 18'inci maddesinde tanımlandığından adı böyle geçmektedir. Sözü edilen yerler belediye ve mücavir alan dışında ise yukarıda bilirtilen yetkiler, valilikçe kullanılır.MÇ(İÖ/BT)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81