Öne Çıkanlar - nedeniyle köy gelen daha

Başbakan Erdoğan: (bm'nin Filistin Kararı) Bu Gelişme Bölgemizi İçin Tarihi Bir Gelişmedir (2)


"FİLİSTİN'İN GÖZLEMCİ DEVLET OLMASIYLA UMUTLARIMIZ ÇOĞALDI"

Erdoğan, Birleşmiş Milletler'de yapılan oylamada, Filistin'in, gözlemci devlet statüsüne kavuştuğunu belirterek, bu adımın tarihi bir adım olduğunu söyledi. Erdoğan, "Filistin'in gözlemci devlet statüsüne kavuşması için katkı veren, destek veren, oylamada evet oyu kullanan ülkelere, devletlere, liderlere de buradan ayrıca şükranlarımı iletiyorum. Filistin ile ilgili bu gelişme, hiç kuşkusuz biraz önce de ifade ettiğim gibi, bölgemiz, dünyamız ve tüm insanlık için çok önemli çok tarihi nitelikte bir gelişmedir. 1948'den bugüne kadar 64 yıl boyunca, Filistinliler'e uygulanan baskı, sindirme, yıldırma, göç ettirme politikaları, Filistinlilere yönelik toplu kıyımlar, katliamlar, bölgede yaşanan savaşlar ve çatışmalar çok geniş bir coğrafyayı ve dünya siyasetini derinden etkiledi. Filistin, sadece bu coğrafyada değil, tüm insanlığın kalbinde, tüm insanlığın vicdanında kanayan bir yara oldu. Açıkçası tam bir iyimserlik içinde olduğumuz söylenemez ancak Filistin'in gözlemci devlet olmasıyla, umutlarımızın çoğaldığını ifade etmek istiyorum. Her ne kadar gözlemci ülke olsa da Filistin'in bugün aynı zamanda işgal altında bir ülke olduğunu da görmek ve kabul etmek durumundayız. İsrail'in, bu aşamadan itibaren başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin oluşumunun önüne engel çıkarmaması gerekir. İsrail de artık görmelidir ki, Filistin sorunu devam ettikçe bu bölgeye huzur, barış, istikrar ve güvenliğin gelmesi mümkün olmayacak, bu bölgede kan ve gözyaşı dinmeyecektir" dedi.

"SİZİ HİÇBİR GÜÇ AYIRMAMALI"

Konuşmasında Filistinliler'e seslenen Erdoğan, "Buradan özellikle Filistinli kardeşlerime sesleniyorum. Filistinliler şunu özellikle bilmelidir. Ben onlara kardeşleri olarak, sevenleri olarak sesleniyorum. Önceki gece sevinen, bayram eden, heyecanlanan, umutlanan, gözleri sevinçten yaşaran sadece Filistinliler değil, tüm Müslümanlardır, tüm dünyadır " diye konuştu. Filistinlilerin dayanışma içinde olması gerektiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, "Sizi hiç bir güç ayırmamalı" dedi. Erdoğan Filistinliler arasındaki birlik ve beraberliğe işaret ederek, " Bütün dünya, bütün İslam coğrafyası Filistin'in sevinciyle kucaklaşırken, Filistinlilerin kendi aralarında kucaklaşmamalarını asla kabullenemeyiz. Filistin'i daha ileri statülere taşımak, Filistin'i, başkenti Doğu Kudüs olan bir devlet olarak görebilmek için, Filistin'in birliği, beraberliği şarttır ve biz de bunu görmek, bunun heyecanını yaşamak istiyoruz " dedi. Konuşmasında Filistinlileri tebrik eden Erdoğan, 'Tebrikler Filistin' anlamına gelen 'Mebruk Filistin' kelimelerini kullandı.

"SURİYE REJİMİ YÖNETME EHLİYETİNİ ÇOKTAN KAYBETMİŞTİR"

Konuşmasında Suriye'de yaşanan olaylara da değinen Erdoğan, "Rejimin masum sivillere karşı ayrım gözetmeksizin uygulamakta olduğu baskı ve şiddet politikası 20. ayını doldurdu. Bu 20 ay boyunca, Suriye rejimi, elindeki tüm devlet imkanlarını kullanarak, kendi halkına karşı acımasız, kuralsız, sınırsız bir kıyım yürüttü ve yürütmeye devam ediyor. Şunu bir kez daha vurgulamalıyım ki rejim, Suriye’de yönetme ehliyetini ve meşruiyetini çoktan kaybetmiş durumdadır. Tarihte hiçbir yönetim, halkına karşı savaşta muzaffer olamamıştır, bundan sonra da olamayacaktır. Esad ve rejiminin, kanlı fakat beyhude bir çaba içinde olduğu, adım adım sona yaklaştığı inkar edilemez bir gerçektir. Şu anda Esad babasıyla rekabet ediyor. Babası Hama, Humus’ta 30 bin Müslüman'ın canına kıymıştı, o da şu anda 50 bini yakalamış durumda. Babasını geçmiş vaziyette. Esad rejimine hangi gerekçeyle olursa olsun destek verenler ve sempati besleyenler de bu rejiminin işlediği suçlara ortaktırlar ve tarih karşısında er ya da geç hesap vermek durumunda kalacaklardır" dedi.

"200 BİNE YAKIN SURİYELİ KARDEŞİMİZİ MİSAFİR EDİYORUZ"

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'den kaçanlara yardım ettiğini dile getirerek, "Suriyeli kardeşlerimiz onurlu bir yaşam mücadelesi veriyorlar. Bu mücadelede onların yanında yer almak hepimiz için ahlâkî ve vicdanî bir borçtur. Bu sorumluluk anlayışından hareketle ve yüzlerce yıllık akrabalık ilişkilerimizin bir gereği olarak, Suriyeli kardeşlerimize imkanlarımızın elverdiği her türlü yardımı sağlıyoruz. Bugün itibariyle ülkemizde 200 bine yakın Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Onların bütün ihtiyaçlarını karşılamanın gayreti içindeyiz. Bu zor günlerinde Suriyeli kardeşlerimize kapımızı her daim açık tutmakta kararlıyız. Şartlar ne olursa olsun açık tutacağız" diye konuştu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN MUHALİFLERE DESTEK ÇAĞRISI

Başbakan Erdoğan konuşmasında Suriyeli muhalif güçlerin biraraya gelme konusundaki adımlarını da değerlendirdi. Erdoğan, "Bildiğiniz gibi, muhalefet, Suriye halkının çağrısını ve uluslararası toplumun tavsiyesini dikkate alarak, geçtiğimiz ay Doha’da birleşme yönünde tarihi bir adım atmış ve Suriye Muhalefet ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nu oluşturmuştur. Doha’da kazanılan ivmenin korunması için bizlere önemli görevler düşüyor. Muhalefetin saflarını birleştirmesi suretiyle atılan bu olumlu adım karşılığında, verilen sözlerin somut eylem ve icraata dönüştürülmesinin zamanı gelmiştir. Koalisyona vereceğimiz her türlü destek, Suriyeli kardeşlerimizin meşru taleplerinin yerine getirilmesine ve bu sayede barış, huzur ve refah içinde bir Suriye’nin inşasına katkı sağlayacaktır. Bizim sorunumuz Suriye halkıyla değildir. Suriye halkının tümü bizim kardeşimizdir. Bizim sorunumuz Suriye’deki zalim Esad rejimiyledir. 12 Aralık tarihinde Marakeş’te gerçekleştirilecek Suriye Halkının Dostları Grubu’nun dördüncü toplantısında muhalefete güçlü bir destek verilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

FİLİSTİN BAYRAKLI PASTAYI BAŞBAKAN ERDOĞAN KESTİ

Filistin meselesinin dayanışma ve birlikle aşıldığını dile getiren Erdoğan, Suriye konusunun da bu şekilde aşılacağını vurgulayarak, "Açıkçası, bugün Filistin sorununda ulaşılan aşama, bölge ülkelerinin ittifakının, dayanışmasının, istişarelerinin eseridir. Suriye meselesi de aynı şekilde dayanışma ve istişare ile inşallah geride kalacaktır.Bölgemizdeki diğer acil ve ciddi meseleler konusunda da, istişarelerimizi sürdürmemizin, dayanışmamızı daha ileri seviyelere çıkarmamızın son derece önemli olduğuna inanıyorum" dedi. Sözlerini Hz. Muhammed'in cümleleriyle noktalayan Başbakan, "Sözlerimi, Peygamber efendimizin, Aleyhisselam’ın hepimize ışık tutması, rehber olması gereken şu sözleriyle tamamlamak istiyorum.İki birden, üç ikiden, dört de üçten iyidir. İttifak ediniz " dedi. Başbakan konuşmasının ardından Filistin'in BM'de Gözlemci Devlet olması kesilen pastayla kutlandı. Filistin bayraklı pastayı Başbakan Erdoğan kesti ardından da tabaklara koyarak ikram etti.


 


(BB) (FOTOĞRALI)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81