Mithatpaşa Postanesi önünde buluşan TMMOB üyeleri, önce, 'Milletvekillerine postalama' eylemi yapıyoruz diyerek 'Bilimin gücü karanlığı yenecek sloganıyla' yeni yıl kartı postaladı. Daha sonra Mimarlar Odası önüne yürüyerek basın açıklaması yaptı. Milletvekillerine gönderilen kartların üzerinde zinciri kıran bir kalem dikkatleri çekerken, meslektaş milletvekillerine özel olarak yaptırılan kart postallarda şu ifadeler yer aldı : "Ülkemizin her açıdan zor günler yaşadığı bir dönemde yeni bir yıla giriyoruz. 2013 yılında ülke topraklarımızın, satılmasına, kıyıların derelerin yağmalanmasına, karşı duracağınız inancıyla TMMOB yasasında değişiklik öneren 'Yapı Denetimi Torba Yasası'na' mesleğine sahip çıkan bir mühendis, mimar ve şehir plancı olarak destek vermeyeceğinizi biliyoruz. Yeni yılın örgütünüzü sahiplendiğiniz bir yıl olması dileğiyle."

Mimarlar Odası önünde gerçekleştirilen açıklamayı TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Bülent Tatlı okudu. Tatlı, "AKP sanıyor ki hazırladıkları torbalara TMMOB girer, AKP sanıyor ki TMMOB'yi serbest piyasanın ilkelerine göre çalışan ve hareket eden bir şirket haline getirebilir. TMMOB ormanların, meraların, köprülerin, karayollarının, birilerinin özel mülkü olması için satılmasına sessiz kalır. Asla Kalmaz" dedi.

Tatlı, TMMOB'nin yıllardır süre gelen bir mücadelenin, emeğin ve fikrin ürünü olduğunu bu birlikten asla vazgeçmeyeceklerini dile getirerek şunları söyledi: "TMMOB AKP'nin gericiliğine, ve karanlığına teslim olmaz. Halkımızı, ülkemizi rant projelerine peşkeş çektirenlere asla izin vermez. Eylemliliğimiz ve mücadelemiz artarak devam edecek."

Basın açıklamasının ardından TMMOB, ODTÜ'lü öğrencilere de destek mesajı gönderdi. Mimar, mühendis ve şehir plancıları ODTÜ öğrencilerinin AKP'ye karşı direnişini alkışladı. Eylem bitmeden önce Mimarlar Odası önünde torba yasaya karşı imza standı açıldı.