Türkische Gemeinde Hamburg (TGH) peş peşe gelen istifalarla sarsıldı. Hamburg Anadolu Alevileri Kooperatifi (HAAK KOOP) ve Demokrat Çorumlular Platformu TGH'yı ağır bir şekilde eleştirerek istifa ettiklerini duyurdu.

Türkische Gemeinde Hamburg (TGH) peş peşe gelen istifalarla sarsıldı. Hamburg Anadolu Alevileri Kooperatifi (HAAK KOOP) ve Demokrat Çorumlular Platformu TGH'yı ağır bir şekilde eleştirerek istifa ettiklerini duyurdu.

HAAK KOOP açıklamasında TGH'nın Türkiyedeki siyasi iktidarın zulümlerine sessiz kalmakla suçlarken, Demokrat Çorumlular Platformu ise açıklamasında TGH'yı demokratik zeminden kaymakla suçladı.

"TÜRKİYE'DEKİ İKTİDARIN BASKI VE ZULÜMLERİNE SESSİZ KALDI"

TGH'da 12 Aralık tarihinde yapılacak Seçimli Genel Kurul için hazırlıklar sürerken ardı ardına yaşanan istifalar deprem etkisi yarattı. HAAK KOOP ve Demokrat Çorumlular Platformu peş peşe yaptıkları basın açıklamaları ile TGH ile yollarını ayırırken, ağır eleştirilerde bulundu. HAAK KOOP'tan yapılan açıklamada;

Türkiye Kökenli Öğretmenler Eğitim Seminerinde Buluştu Türkiye Kökenli Öğretmenler Eğitim Seminerinde Buluştu

''Hamburg Türk Toplumu, Türkiyedeki siyasi iktidarın her türlü baskı ve zulümlerine karşı sessiz kaldığı gibi, muhalif olan tüm gruplara adaletsizce davranan, çeşitli bahanelerle insanları hapiste tutan bir zihniyetin Avrupa örgütlenmesi ile çalışmalar yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkelerine aykırı çalışmalar içerisinde olan, bu çalışmaları alenen yapan kurumların Hamburg Türk Toplumu içerisinde yapılanmaları bizleri rahatsız etmiştir. Bizler, yukarıda saydığımız ve daha yazmadığımız sebeplerden dolayı HAAK KOOP Yönetim Kurulu olarak ve daha önceden alınmış bir genel kurul kararı ile Hamburg Türk Toplumu üyeliğinden istifa ediyoruz.'' denildi.

"ÜÇ MAYMUN'U OYNAYAN BİR YAPIYA DÖNÜŞTÜ"

Demokrat Çorumlular Platformu tarafından yapılan açıklamada ise; ''2014 yılından itibaren üyesi bulunduğumuz Hamburg Türk Toplumunun son yıllarda demokratik bir zeminden kaydığını, şeffaflaşma girişimlerinin boşa çıktığını, özgürlükler konusunda işlevsizleştiğini, Türkiye gündemi konusunda çıkar ve konjonktürel davranıldığını üzülerek yaşamış bulunmaktayız. Derneğimizin ana tüzük maddelerinden olan, Çorum katliamında yaşamını yitirenleri yıllardır anarken, TGH yönetimini hiçbir zaman yanıbaşımızda göremediğimizi de üzülerek belirtmek durumundayız. Gerek Almanya ́daki katliamlara gerekse ülkemizdeki katliamlara karşı yeri geldiğinde sesini yükselten TGH, Çorum Katliamı konusundaki anlamsız sessizliğini anlamakta zorluk çektik ve çekmeye de devam ediyoruz. Yeri geldiğinde Türkiye gündemi ile ilgili uyarılarda bulunan, yeri geldiğinde ise üç maymunu oynayan bir yapıya dönüşmüş bulunan Hamburg Türk Toplumu, Hamburg Türk Toplumunun çıkarlarını değil, TGH bünyesindeki konumlarını korumak için içindeki baskın grubunum çıkarlarını kullandıklarına şahit olduk. Bu TGH maskesi arkasındaki çıkar grubu, TGH`yi yıllardır dar bir alana hapsetmiş, fikirsel açılımlara, düşünceye, ilkelere ve örgütlenmeye değil, kişilere taraf olmak üzerinden şekillendirmiş, farklılıklara kapatılmış, tekçi, milliyetçi ve yukarıdan aşağıya örgütlenmiş bir yapıya dönüştürmüştür. Yukarıda saydığımız ve sayamadığımız sebeplerden dolayı pandemi nedeniyle uzun bir aradan sonra toplanan Genel Yönetim Kurulumuz, oy birliği ile TGH`dan çıkma kararı almıştır. Demokrat Çorumlular Platformu-Hamburg olarak, yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla, barış ve dostluk içerisinde, her türlü ayrımcılığa, ırkçılığa, dinsel ve mezhepsel kutuplaşmaya karşı tüm kararlılığımızla çağdaş, demokratik, laik, hukukun üstünlüğüne inanan ve insan haklarına saygılı cumhuriyetimizin temel niteliklerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.'' ifadelerine yer verildi.

Hakan Arslan / Hamburg