TGH’nin Tüzük Kongresi 25 Mart’ta

Geçtiğimiz Aralık ayında büyük tartışmalara sahne olan ve 7 saatlik görüşmelerden sonra sürpriz bir kararla ertelenen Hamburg Türk Toplumu'nun  (Türkische Gemeinde Hamburg) Genel Kurulu’nun, bu defa benzer durumlara meydan verilmeden, daha sağlıklı bir şekilde yapılması için hazırlık çalışmaları sürüyor.

TGH’nin Billstedt binasında yapılan son Genel Kurul toplantısındaki belirsizlikler ve usül hatalarına bir daha düşülmemek amacıyla, hem Yönetim hem de Denetleme Kurulu olarak, tüm raporlar ayrıntılı şekilde düzenlenmiş ve bütün hazırlıklar tamamlanmış vaziyette kongreye gidilmesi öngörülüyor.

25 MART’TA TÜZÜK KONGRESİ TOPLANIYOR

Şu anda 15 dernek ve oluşumun katılımı , çeşitli dallardaki projeleri  ve yaklaşık 1,5 Milyon Euro’luk bütçesiyle etkin bir „Çatı Kuruluşu“  hüviyetiyle Almanya'daki göçmenlerin ilgi odağı olan TGH, bu defaki kongreye, dernek tüzüğünde bazı düzenlemeler yaparak gitmek isitiyor. Son kongre öncesinde bir Tüzük Komisyonu teşkil edilmiş ve ortaya bir rapor konulmuş olmasına rağmen, kongrenin iptali yüzünden bu hazırlıklar tartışmalı Genel Kurul’a sunulamamıştı.

Şimdi ise,  Nisan veya Mayıs’ta  yapılması muhtemel olan Genel Kurul’a hazırlık mahiyetinde,Komisyonu’nun daha etraflıca ele alıp hazırladığı Tüzük Değişikliği Raporu’nu görüşmek üzere 25 Mart  tarihinde „Tüzük Kongresi“ için üyeler toplantıya çağrılacak.  Böylece Genel Kurul da, kabul edilecek yeni tüzük maddelerine göre toplantısını yapmış olacak.

Tüzük Komisyonu’nun hazırlık raporunda, „TGH’ya üye olacak yeni derneklerin başvurusunda aranacak bazı koşullar,  Genel Kurul Delegelikleri sistemi, projeler ve harcamalara yönelik düzenlemeler ile bazı belirsiz noktalara açıklık getirilmesi“ gibi konuların yer alacağı ifade ediliyor.
YENİ DERNEKLERİN BAŞVURULARI BEKLEMEYE ALINDI

2011 yılında TGH’ya üye olmak için başvuruda bulunan El Ele , WT Box ve Savarona (Yelkenciler)  adlı derneklerin müracatları , son kongrenin ertelenmesi sebebiyle o gün karara bağlanamamıştı. Bazı derneklerdeki yönetimin belirsizliği, bazı derneklerin de TGH delegeliği sayısını arttırmak amacıyla kendi üye sayılarını fazla göstermeye çalışmaları  nedeniyle, bu 3 derneğin durumu şimdilik  beklemeye alındı. Bilindiği gibi, üye derneklerin TGH Delegeliği konusundaki ölçü, 100 üyeye kadar 4 Delege, 100 üyeden fazlası için 6 Delege olarak belirlenmişti.

YENİ DERNEKLER İÇİN TEMSİLCİLER KURULU MU KARAR VERECEK ?

TGH çevrelerinden sızan bilgilere göre, bu güne kadarki uygulamaya göre,TGH’ya başvuruda bulunan yeni bir derneğin kabulü veya reddi için karar mercii Genel Kurul’dur. Ancak, Genel Kurul’un  2 yılda bir toplanması sebebiyle, Yönetim Kurulu da bu dernekleri „Geçici üye „ olarak bünyesine katabiliyor. Genel Kurul’dan çıkabilecek bir „Red“ kararı ise, „Geçici üye“ sıfatıyla bir çok ortak faaliyete katılmış olan üye adayı derneğin durumunu prestij olarak zora sokuyor.

Bu aksaklığın giderilmesi amacıyla da, üyeliğe kabulün veya reddin, Genel Kurul tarafından değil, dernek temsilcilerinden oluşan Temsilciler Kurulu vasıtasıyla karara bağlanmasının daha sağlıklı olacağı görüşü ağırlık kazanıyor.

EL ELE DERNEGİ’NİN KONGRESİ 19 ŞUBAT’TA

Geçtiğimiz Aralık ayında büyük tartışmalara sahne olan ve 7 saatlik görüşmelerden sonra sürpriz bir kararla ertelenen Hamburg Türk Toplumu (Türkische Gemeinde Hamburg)‘nun Genel Kurulu’nun, bu defa benzer durumlara meydan verilmeden, daha sağlıklı bir şekilde yapılması için hazırlık çalışmaları sürüyor.
Yönetim Kurulu üyelerinden bazısının istifa etmesi sebebiyle  boş üyeliklerin doldurulması  ve dernek tüzüğünde gerekli düzenlemeler yapılması amacıyla El Ele Derneği „Olağanüstü kongre“ye gidiyor.

19 Şubat Pazar günü Billstedt semtindeki TGH salonunda saat 13.‘te başlayacak kongrede, bugüne kadar  tüzükte yer almamasına rağmen derneği Genel Kurul toplantılarında seçimi yapılan Denetleme Kurulu’nun, yapılacak tüzük değişikliği ile bundan böyle resmi hale getirileceği ifade ediliyor.

KONGREYE BASIN ALINMAMASI KARARINDAN VAZGEÇİLDİ AMA  İZLEYİCİ ALINMAYACAK

El Ele Derneği Başkanı Ali Akdemir, bu Genel Kurul toplantısında, ayrıca derneğin Almanca adında da küçük bir değişiklik yapmayı düşündüklerini belirtti. Akdemir, bugüne kadar “Von Hand zu Hand”  olan dernek adının, Almanca çevirisinde bazı yanlış anlamalar olabileceğini ifade ederek, derneğin adının yeni düzenlenmeden sonra “Hand in Hand” şeklinde olacağını ve derneğin Türkçe adının ise aynı  kalacağını  açıkladı.

Bu kongreyle ilgili önemli diğer bir nokta ise, daha önce yaşanan bazı olaylar nedeniyle toplantının yalnızca El Ele Derneği üyelerine açık olduğu ve salona Medya mensupları ve başka dernek temsilcilerinin izleyici olarak alınmayacak olmasıydı. Ayrıca, üyelik aidatlarını ödemeyen kişilerin üyeliklerinin sona erdirilmesi sebebiyle, bu kongreye katılamayacak olmaları da kararlaştırılmıştı.

YAYINIMIZ SES GETİRDİ ve MEDYA'YA YASAK KALDIRILDI

El Ele Derneği'le ilgili yorumsuz haberimiz, hem kamuoyunda hem de dernek üyeleri arasında tepki yarattı ve "Şeffaf kongre" prensibiyle, Medya mensupları ile diğer dernek temsilcileri için getirilen "izleme yasağı"nın anlamsızlığı konusunda çeşitli yorumlar yapıldı.

Avrupa Postasi.com olarak, bu tepkileri hemen sayfamızda yayınlamadık ve belki karar yumuşatılır düşüncesiyle kahvaltılı toplantının sonucunu bekledik. Haklı da çıktık.

Çünkü, toplantı sonunda bizi telefonla arayan Başkan Ali Akdemir, yasak konusunun bazı üyelerden gelen tepkiler üzerine tekrar ele alındığını ve Basın mensupları için konulan yasağın kaldırıldığını, ancak diğer dernek temsilcileri için daha önceden alınan yasak konusunda bir değişiklik olmadığını,yani kongreye misafir izleyici alınmayacağını açıkladı.

Misafir izleyicilerin Genel Kurul salonuna alınmama kararı üzerine şimdilik kaydıyla bir yorum getirmiyor ve sözü okuyucularımıza bırakıyoruz.Başkan Ali Akdemir, yaşanan bazı olaylar nedeniyle  bu konuda Yönetim olarak izleyici almama kararı aldıklarını  ve üyelik aidatlarını ödemeyen kişilerin üyeliklerini sona erdirdiklerini sözlerine ekledi.

ATATÜRK EĞİTİM  KÜLTÜR MERKEZİ DE ÜYE OLMAK İSTİYORAlınan haberlere göre, Selçuk Han’ın  başkan olduğu Atatürk Eğitim  Kültür Merkezi de TGH çatı kuruluşuna üyelik başvurusu yapmak için karar aldı. Üyelik dilekçesini önümüzdeki günlerde TGH yönetimine vermeyi düşündüklerini söyleyen Başkan Selçuk Han, „Birlikten kuvvet doğar“ prensibinde olduklarını dile getirdi.
Makaleler, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Avrupa Postası'nın kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sedat Açıkbaş 8 yıl önce

sevgili mehmet abi; o güzel üslubunla yazdığın yazılar için tebrik ederim. hamburg'daki türkçe diliyle yayın yapan medyada, bu tür yazılara hasretiz. ayrıca siteniz hayırlı olsun. medyaya yeni bir soluk getireceğine inanıyorum. başarılarınızın devamı dileğiyle..

Avatar
Misafir 8 yıl önce

selcuk han ve ekibi (dernegi) tgh ya üye olurlarsa tgh tam anlamiyla dagilir. tgh sosya demokrat egilimli bir dernektir. asiri uclardan her zaman kacinmis ve mümkün oldugunca birlestirici olmustur.

Avatar
sevki er 8 yıl önce

selcuk han tgh da paranin kokusunu aldi ve hemen kilif da buldu"birlikten kuvvet dogar"mis.sevsinler seni bunu hamburg da seni taniyipta yutacak kimse kaldimi.simdi soruyorum hani bu tgh alman devletinin asimilasyon projelerinin yabancilara yutturuldugu yer degilm i(bu tanim sana aittir) hani bu dernek (tgh) projeler yapip alman devletinden yardim alip bunlari aralarinda paylasan dernek degilmi? (bu tanimlamada zatialinize aittir) simdi ne degisti de buraya yanastiniz yoksa rüyanizda bir ses sen bu dernege git engin bilginize ihtiyaclari mi var dedi.yoksa yine mi renk degistirdin.

Avatar
Murat akar 8 yıl önce

bugüne kadar bilmedigimiz konularda bizleri aydinlattiginiz icin cok tesekkür ederiz,saygilarimla...

Avatar
iyi ki @Sedat Açıkbaş 8 yıl önce

iyi ki hamburgdaki yalakaliklara alistik, nezaket demek isterdim, ama zor sevgili okuyucular...

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81