Önceki gün 155 Polis İmdat telefonunu arayan İ.K., müşteri olarak bindiği taksinin sürücüsünün kendisini dolandırmaya kalktığını bildirdi. İ.K., karakola giderek verdiği ifadesinde, “Nuruosmaniye’den taksiye bindim. Mısır Çarşısı önüne kadar taksimetre 39 lira tuttu. 50 lira verdim. Verdiğimin 50 lira değil de 5 lira olduğunu söyleyip beni dolandırmaya kalktı. Bu kişiden şikayetçiyim” dedi. Bunun üzerine olay yerine sevk edilen Yankesicilik Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, taksici ile İ.K.’yı gözaltına aldı.

TAKSİDE GİZLİ DÜZENEK BULUNDU

Polis Hüseyin K.’nın kullandığı taksinin yaklaşık 1 kilometrelik yol için taksimetresinin 39 lira yazması polisin dikkatini çekti. Yapılan incelemede taksimetreye özel bir düzenek kurulduğu tespit edildi. Taksimetrenin mührünün söküldüğü, içi açılarak bir kablo ile gaz pedalının yanına bir düğme konduğu belirlendi. Bu düğmeye basılınca taksimetrede yazan fiyatın yükseldiği görüldü.

TAKSİMETRE İNCELEME ALTINA ALINDI

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulaması yapılan taksici Hüseyin K., suçlamaları kabul etmedi,  düzeneğin kim tarafından konduğunu bilmediğini söyledi. Taksimetre ise incelenmek üzere İstanbul Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü'ne gönderilerek inceleme altına aldı. Poliste işlemleri tamamlanan Hüseyin K., nitelikli hırsızlık ve dolandırıcılık suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.