Uzun yıllar Türkiye'de hapis yattıktan sonra beş yıldır Belçika'da sürgün bulunan ve demokratik etkinliklerde aktif yer alan Hasan Hüseyin Dinler henüz 48 yaşındayken 25 Temmuz'da Brüksel'de yaşama veda etti.

ODTÜ’lülerin Fuat Abisi hayatını kaybetti ODTÜ’lülerin Fuat Abisi hayatını kaybetti

Mücadele arkadaşlarının verdiği bilgiye göre, Dinler'in yaşamı ve mücadeleleri Charleroi Alevi Kültür Derneği'nde yoldaşlarının ve dostlarının katılımıyla düzenlenen bir törende dile getirildi.

1989 yılından beri mücadelenin içinde yer alan Hasan Hüseyin Dinler GOP-KAD, GAZI-DER ve SUL-KAD gibi derneklerde sorumluluk üstenmiş, 1995 yılında tutsak düştüğü Türkiye zindanlarından 10 yıl mahpus yatmıştı.

Devrimci Sol davası siyasi tutsaklarından Hasan Hüseyin Dinler "Hayata Dönüş " Operasyonu'ndan sekiz ay sonra Kandıra F Tipi zindanına nakledilmiş, oradaki ilk 10 ayında tek kişilik hücrede tutulmuştu.

2005'te mahpustan özgürlüğüne kavuşunca yine çeşitli dernek çalışmalarında görev ve sorumluluk üstlenerek mücadeye devam eden Dinler, yurt dışına çıktıktan sonra da katıldığı direniş eylemleri sırasında faşistlerin saldırısına uğrayarak yaralanmıştı.

Cenazesi Türkiye'ye uğurlanan Dinler'in bugün İstanbul'da Sarıyer mezarlığında toprağa verileceği bildiriliyor.  (Kaynak: https://www.info-turk.be )

DİNLER'İN AĞZINDAN F TİPİ

https://m.bianet.org/…/print/63825-f-tipinde-yaprak-da-yasak