Akademiye katılanlara çağrıda bulunan Süleyman Soylu, bu seçimlerde diğer partilerin iştahını kabartacak bir sonuç çıkmaması gerektiğini anlatırken, "İnşallah sayın başbakanımızın Cumhurbaşkanlığına aday olacağı bir halk oylamasıyla karşı karşıya kalacağız. Teşkilatlarımız buna göre çalışmalı" dedi. Soylu, 2014 yerel seçimlerini bir binanın inşasına benzetirken, "Bu binanın 6-7 katı yapılmıştır. Geriye 3 kat ve çatısı kalmıştır. Bu yüzden yerel seçimler önemlidir" diye konuştu.

Türkiye'nin yakın siyasi tarihindeki seçimlerden örnekler veren Süleyman Soylu, siyasetin güçsüz olduğu dönemlerde ekonomi ve sosyal hayatında güçsüz hale geldiğini belirtti. Turgut Özal'ın ölümünden sonra otopsis yapılmamasını siyaset kurumunun zayıf olmasına bağlayan Soylu, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin dönüşümü noktasında önemli rol oynamış olan Turgut Özal bile öldükten sonra otopsisi yapılmamıştır. Bu da milletin zihninde 'acaba nasıl öldü?' sorusunun sorulmasına neden oldu. Aradan 20 yıl geçmesine rağmen milletimizin zihnindeki bu soru net bir cevap bulamadı. Eğer siyaset zayıflatılmış olmasa, o tarihteki siyasi irade güçlü olsaydı, Özal'ın otopsisi yapılmaz mıydı? Ölüm nedeni araştırılmaz mıydı? Buna, yaşı büyütülerek idam edilenleri ekleyebilirsiniz, 28 Şubat'ta yaşananlara ekleyebilirsiniz, insanları ötekileştirme anlayışlarını ekleyebilirsiniz. Bütün bunların temelinde siyasetin zayıflatılması anlayışı vardır."

MENDERES TÜREL: KARŞIMIZDA KUTSAL İTTİFAK KURULMUŞTU

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel ise yaptığı konuşmada, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı 2004 yılında 92 bin oyla kazandığı halde 2009'da 186 bin oyla kaybettiğini söyledi. Bunu, muhalefet partilerinin sandıkta birleşerek seçime girmesine bağlayan Türel, "O dönemde Konya, Kayseri ve Antalya oylarını artıran illerdi. Ama bizim karşımızda kutsal ittifak kurulmuştu" dedi.

İsim vermeden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'a gönderme yapan Menderes Türel, "Belediyecilik insan yaşamını kolaylaştıran beceri sanatıdır. Seçimlerden önce 'Antalya, Ankara'dan daha zengindir' diyen oldu. O kişi seçildi, sonra da 'Hükümet bize para vermiyor' demeye başlamıştı. 'Antalya, Ankara'dan zengin' sözü hatırlatılınca da, 'Antalya'nın tarihi ve kültürel varlıklarını kast ettim' dedi. Böyle bir çelişki yaşanıyor" diye konuştu.MÖ(AY/İD)