Bahçelievler Mahallesi Aydınlı Caddesi üzerindeki bankanın Aydınlı Yolu Şubesi'ne 15 Kasım günü saat 14.50'de gelen kara çarşaf giyimli, tabancalı 2 kişi, "Bu bir soygundur" diyerek, silah tehdidiyle güvenlik görevlisi ve çalışanları yere yatırdı. Soygunculardan biri tehdidi sürdürürken diğeri, her iki veznede bulunan 67 bin 500 lira, 1800 Euro ve 4 bin doları aldı. Soyguncular daha sonra bankanın yanındaki Gül Sokağa girerek gözden kayboldu. Kaçarken üzerindeki kara çarşafları geçtikleri bir evin bahçesine atan soyguncular, izlerini kaybettirdi.

”YENGENLE ÖLÇÜLERİMİZ AYNI”

Araştırma başlatan polis banka şubesi ile çevredeki güvenlik kamerası görüntülerini tek tek inceledi. Bu arada soyguncuların kaçtığı otomobilin plakasının çalıntı olduğu belirledi. Dedektifler bankaya yakın bir mağazadan bir erkeğin iki adet çarşaf aldığını belirledi. Mağaza yetkilisi, "Çarşafları giyerek denedi. Ona sorduğumda 'Yengenle ölçülerimiz aynı. O yüzden deniyorum.' dedi." diye ifade verdi. Mağaza yetkilisinin verdiği eşkalin soyguncuların eşkaline benzemesi üzerine soruşturma bu yönde yoğunlaştırıldı. Yapılan çalışmalarda mağazadan çarşaf alan kişinin Mustafa B. olduğu tespit edildi. Mustafa B.’yı inceleme altına alan dedektifler soygunu Kenan C. ile birlikte gerçekleştirdiğini tespit etti.

APARTMAN KOMŞUSU ÇIKTILAR

Yapılan çalışmalarda Mustafa B.’nin bir şirketin yemek bölümünde çalıştığı, ayrıca Açık Öğretim Fakültesi öğrencisi olduğu, diğer soyguncu Kenan C.’nin ise Mustafa B.’nin apartman komşusu olduğunu ve mevsimlik garson olarak çalıştığı tespit edildi. Mustafa B. ile Kenan C.’nin de aralarında bulunduğu 5 kişi polis tarafından önceki sabah yapılan operasyonla gözaltına alındı.

EKONOMİK KRİZ YÜZÜNDEN YAPMIŞLAR

Gasp Büro Amirliği'ne getirilerek bir gün boyunca sorgulanan Mustafa B. ile Kenan C.’nin içine düştükleri ekonomik kriz yüzünden soygunu yaptıklarını söyledi. Zanlıların borçları olduğunu onları ödemek için soygunu planlayarak gerçekleştirdiklerini söyledikleri belirtildi.

SİLAHLAR BULUNAMADI

Bu arada zanlıların olayda kullandıkları silahları attıklarını söyledikleri Tuzla sahilde deniz polisi tarafından arama yapıldı. Dalgıçlar tarafından gün boyu sürdürülen araştırmalarda silahlar bulunamadı.

BİR GÜN ÖNCE SAHTE İHBAR YAPIP POLİSİ DENEMİŞLER

Bu arada polis yetkilileri şüphelilerin iki gün önce bankanın bulunduğu sokak üzerinde 155 Polis İmdat telefonuna sahte bir kavga ihbarı yaparak polisin geliş hızını kontrol ettiklerini söyledi. Polisin geliş saatini hesaplayan zanlıların banka soygunu sırasında bu hesaba göre hareket ettikleri belirtildi.

ÇALINAN PARANIN BİR BÖLÜMÜNÜ BAŞKA BANKAYA YATIRMIŞLAR

Öte yandan çalınan paranın bir bölümü zanlılar tarafından soygundan hemen sonra başka bir bankaya yatırıldığı tespit edildi. Bir arkadaşlarının hesabına 36 bin 500 lira yatıran zanlıların geri kalan parayı harcadıklarını söyledikleri öğrenildi.

Poliste işlemleri tamamlanan Mustafa B. ile Kenan C. adliyeye sevk edilirken, gözaltına alınan biri kadın iki kişi ise savcılık talimatıyla serbest bırakıldılar.

AA(BB)