İspanya hükümeti asgari ücrette yüzde 22 oranında zam yaptı. Başbakan Pedro Sanchez brüt asgari ücreti 858 eurodan 1050 Euro'ya yükseltme teklifini onayladı. Ülkede yıllık enflasyon yüzde 2 civarında.

Hükümetin zam kararının ülkede kemer sıkma karşıtı Podemos partisi ile varılan uzlaşma sonrası alındığı kaydedildi.

Mayıs 2019'da gerçekleşecek AB Parlamentosu seçimleri ile yerel seçimler öncesi kabul edilen yasadan çoğunluğu kadın olan en az 2,5 milyondan fazla kişinin yararlanacağı açıklandı. Uluslararsı Para Fonu (IWF) ve İspanya Merkez Bankası ve iş çevreleri Başbakan Sanchez'in asgari ücrete yaptığı rekor zammı eleştirerek gençlerin zor iş bulacağını ileri sürdü.

WSI araştırma enstiitüsüne göre 2018 yılı başında Almanya'da 8,84 olan asgari ücret İspanya'da 4,46 avro idi.

Başbakan Sanchez ise söz konusu artışın hükümetin tüm bölgelerde refahı arttırmak için atılan bir adım olduğunu söyledi.  Başbakan Sanchez bu artışın son 41 yılın en büyük zammı olduğunu açıkladı.

Söz konusu artış 21 Aralık'tan itibaren maaşlara yansımaya başladı. Ekim ayı başında yayınlanan taslak bütçeye göre, bu artışın devlete 340 milyon Euro'ya mal olması bekleniyor.

İspanya'da gayri menkul kredilerinin geri dönmemesinden dolayı 2008'de patlak veren krizi, 2012'de Avrupa Birliği'nin maddi desteği takip etmişti. Brüksel'in yardım programından 2014'te çıkan İspanya ekonomide kemer sıkma politikasına geçmişti.