Lützerath'da binlerce çevrecinin eylemi sürüyor Lützerath'da binlerce çevrecinin eylemi sürüyor

Para ve elektrikli eşyalara el konuldu

Berlin Başsavcılığı ve Eyalet Kriminal Dairesi (LKA) tarafından Ahmad A.'nın evinde buna bağlı olarak Wedding semtinde bulunan camide arama yapıldı. Aramada bulunan miktarı açıklanmayan nakit paraya ve elektronik malzemelere el konuldu. Söz konusu kişinin geçtiğimiz yıl camiye bağlı bir dükkanı işlettiği ve sosyal yardımdan yaşadığı belirlendi.

Hayat arkadaşıyla birlikte yapmışlar

Ahmad A.ile hayat arkadaşı birlikte corona virüs krizinden sahte açıklamalar yaparak faydalanıp Investitionsbank Berlin'den 18 bin Euro aldıkları açıklandı. 

Rbb24'ün haberine göre, A.'nın hayat arkadaşı sosyal yardım almasına rağmen 9.000 Euro tutarında acil yardımdan için başvurdu. Ayrıca kayınvalidesi de 9.000 Euro'yu aşan bir dilekçe verdi. Dolandırıcılığın bu kadar kısa süre içinde farkedilmesinin radikal İslamcı çevrelerle ilişkisinden dolayı uzun süredir polis takibinde olan Ahmad A.'dan kaynaklandığı açıklandı.

Cami sorumlusu olduğu biliniyordu

Edinilen bilgilere göre Ahmad.A.'nın cami sorumlusu olduğu Wedding semtindeki Torfstrasse'de bulunan As-Sahaba-Camisi devleti koruma teşkilatı tarafından IŞİD destekçisi selefilerin buluştuğu nokta olarak biliniyordu. Söz konusu cami corona virüsü başlamadan önce kapatılmıştı.

Emine SONUGÜR / HAMBURG