Öne Çıkanlar Belediye ÇALIŞMA Şişli - Cevdet

Bu haber kez okundu.

Hollanda: 'Gezi ve Alevileri hedef alan' Türk rektör parlamento gündemindeYusuf Özkan / Lahey


 İktidar ortakları Liberal Sağ Parti (VVD) ile İşçi Partisi (PvdA), Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) ve Özgürlük Partisi (PVV) konuyla ilgili birer soru önergesi verdiler.


Önergelerde, Akgündüz'ün, Gezi protestolarına katılanlara ilişkin "Cami düşmanı mimarlar, komünist sendika liderleri, Müslümanları katleden Esed’ciler, Alevilikten nasibi olmayan ve o adı kullanan dinsizler. Yani kısaca Avrupaî hayat yaşayan ailelerin çocukları" tanımlamasına dikkat çekildi.


Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher'in yanıtlaması istenen soru önergelerinde, Prof. Akgündüz'ün, recm yani taşlayarak öldürmeyi, "İslam'ın içinde geçerli bir ceza" olarak açıkladığı ve "bir erkek karısını dövebilir" dediği de dile getirildi.


Rotterdam İslam Üniversitesi ise Rektör Akgündüz'ün, "düşünce özgürlüğüne dayanarak İslami birikimi ve akademik konular hakında kendi görüşlerini dile getirdiği" vurgulandı.

Üniversite'ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Nisan ayındaki ziyareti sırasında imamların bu ülkede yetiştirilmesi amacıyla IUR'ye denklik verilmişti. Üniversiteyi ziyaret edeceği açıklanmasına rağmen, Erdoğan'ın ziyareti de, son dakikada iptal edilmişti.


Önerge sahibi milletvekilleri, imam yetiştirilmesi amacıyla denklik verilen üniversitenin rektörünün, "Batı ve Hollanda değerlerine karşı" görüşlerinin kabul edilemez olduğunu vurgularken, Akgündüz'ün açıklamalarıyla, Batı karşıtı düşmanca görüşler sergilediği ve uyuma karşı çıktığını savunuyor.

Irkçı lider Geert Wilders başında olduğu PVV ise, IUR'nin derhal kapatılmasını istedi.


CDA'nın önergesinde, "Bu çok endişe verici bir durum. Uyum yerine ayrışmayı esas alan bir eğitim şekli bizim eğitim sistemimize uymaz" denirken, PvdA Milletvekili Keklik Yücel, "Bu açıklamalar bir rektöre yakışmıyor. Bu söylemler, Müslüman gençlerin uyumdan uzaklaşmasına neden olur. Bu görüşler doğrultusunda, Batı karşıtı imamlar yetiştirilir" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher de, Akgündüz'ün basına yansıyan görüşleriyle ilgili açıklama istedi. "Bu görüşlerin yenilir yutulur olmadığını" söyleyen Ascher "IUR, Batı karşıtı söylemlerine açıklık getirmeli. Bunları açıklayamazlarsa, ciddi problem yaşayacaklar" dedi.

IUR'de şu anda 90 öğrencinin imamlık eğitimi aldığı belirtiliyor.

IUR: Rektörümüzün sözlerinin arkasındayız


Rotterdam İslam Üniversitesi ise yaptığı yazılı açıklamada, Rektör Akgündüz'ün, "düşünce özgürlüğüne dayanarak İslami birikimi ve akademik konular hakkında kendi görüşlerini dile getirdiği" vurgulandı.

Akgündüz'ün Osmanlı hukuku ve tarihi konusunda uzman olduğu belirtilen açıklamada, "Gezi olaylarını bu doğrultuda yorumladığı" ve "hiçbir kesime ve inanca sırtını dönmediği, hakaret etmediği, nefret söyleminde bulunmadığı" savunuldu.

Açıklamada, Akgündüz'e atfen yayımlanan, "Alevilerin kestiği yenmez, Aleviyle evlenilmez" sözlerine ilişkin olarak da şöyle dendi:

"Allah'ın varlığını kabul etmeyen, Kur'an'a inanmayan kimse, Sünni ya da Alevi olsun, Müslüman kabul edilemez. Bununla evlenilmez, kestiği yenmez. Allah'a, Kur'an'a ve Peygamber'imize inanan kimsenin kestiği yenir, evlenilir..."

Açıklamada, "Bir akademisyen sosyal bir tartışmada kendisini baskı altında hissetmemelidir. Bu en doğal hakkıdır. IUR Rektörünün söylemlerinin arkasındayız" denildi.

REKTÖR'DEN GÖRÜŞLER

"Gezi, dinsiz bir 31 Mart olayıdır"

Prof. Akgündüz, Hollanda'da siyasi tartışmaya yol açan makalesini, Gezi protestoları sırasında, kendi adını taşıyan internet sitesinde yayımlamıştı.

Gezi protestoları ile 31 Mart ayaklanmasını karşılaştıran Akgündüz, "Gezi Parkı Olayları, ikinci bir 31 Mart Olayıdır" diyor.

Gezi'yi "dinsizlerin" örgütlediğini savunan Akgündüz, "Orada hedef Sultan Abdülhamid Han’ı iktidardan indirmek ve Osmanlı Devletini dağıtmak idi ve irticacılar çıkardı diye, Birinci Halk Partisi olan İttihad ve Terakki tarafından gerekçelendi. Bu ise, dinsizler, PKK’lılar, sarhoşlar, faizciler ve CHP zihniyeti tarafından tertipleniyor. Yani, dinsiz bir 31 Mart Olayıdır" görüşünü savunuyor.

Prof. Akgündüz, "Gezi Parkında kimlerin hükümete karşı olduğunu" da, şu satırlarla açıklıyor:"Cami düşmanı mimarlar, komünist sendika liderleri, Müslümanları katleden Esed’ciler, Alevilikten nasibi olmayan ve o adı kullanan dinsziler. Yani kısaca Avrupaî hayat yaşayan ailelerin çocukları, Ermeniler gibi Türk ve Müslüman olmayan aile çocukları olması dikkat çekmektedir.

"Avrupalılar ve buna ilaveten Amerika ve İsrail. Avrupa şu anda belki Gezideki serseriler muvaffak olur diye bayram yapıyorlar.

"PKK’yı bitirerek Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3. Havaalanı, IMF borçlarının kapatılması ve Türkiye’nin uçuşa geçmesini istemeyenler. Abdülhamid ile ne kadar benzerlik arzediyor.

"One Minute" hadisesi yani yine Filistin Meselesi ve Türkiye’nin dünyada lider duruma gelmeye başlaması ve kısaca İttihad-ı İslam belirtilerinin görülmesinden rahatsız olanlar.

"Kısaca dinini ve vatanını sevenler, bu hükümeti seviyor; ama bu iki değere düşman olanlar sevmiyorlar."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
melek aras 7 yıl önce

adama bakacaksiniz adammi diye , lafa bakacaksiniz lafmi diye ?

Avatar
Nusret 7 yıl önce

yahu moderatör arkadaşım, küfür etme diyorsun. şimdi böylesi bir ahlaksız zihniyet sahibine küfür etmeden nasıl cevap vereyim. bu zihniyet sahibi ile tartışılır mı? görünce bir iki laf etmeden de duramıyor insan...

Avatar
DERSIMLI 7 yıl önce

bu ..... kurban bayraminda kesmek caiz miidir, bence değildir,kanimca eti mundardir

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81