Öne Çıkanlar 100 CHP oldu. düzenlediği Müdürlüğü

CHP Avrupa’da Dernekleşiyor

-Mehmet Atak-


DERNEKLEŞMEYE GİDEN YOL HARİTASI


CHP’nin Hamburg ve Schleswig-Holstein temsilcisi Süheyla Kaplan'ın sunum konuşmasından mikrofona gelen Genel Merkez Danışmanı ve Örgütlenme Temsilcisi Ali Kılıç, özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı döneminde yurtdışı örgütlenme faaliyetlerine ilk adımın atıldığını belirterek başladığı konuşmasında, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu başkanlığındaki bir CHP ekibinin Avrupa ülkelerinde yaptığı inceleme ve araştırmalar sonucu, hukuki yönden en ideal örgütlenme  modelinin ‘dernekleşme’ olarak belirlendiğini açıkladı.


Hamburg ve Schleswig- Holstein eyaletlerinden çok sayıda dernek ve kurum temsilcisi ile CHP sempatizanlarının iştirak ettiği bilgilendirme ve görüş alışverişi toplantısında, salona sığmayan kalabalığın da CHP’nin örgütlenme ihtiyacının güzel bir belirtisi olduğunu dile getiren Ali Kılıç, Almanya’nın muhtelif şehirlerinde yapılan toplantılar sonucu 32 kişilik bir Yürütme Kurulu oluşturulduğunu ve ilk planda seçimle belirlenen 9 kişilik Bölge Temsilcilikleri listesinde, CHP Genel Merkezi’nce ufak tefek değişiklikler yapıldığını ifade etti.

Kılıç, önceki hafta Köln’de yapılan Temsilciler toplantısında da, kurulacak olan çatı derneğinin tüzük çalışmalarında sona doğru gelindiğini ve 6 Ocak 2013’teki toplantıda derneğin kurulacağını  söyledi. Dernekleşmenin önce eyaletler, daha sonra da Avrupa çapında şehir şehir  gerçekleşeceğine dikkati çeken Ali Kılıç, bu aşamadan sonra Temsilcilik görevlerinin de sona ereceğini dile getirdi.

Derneklerin Avrupa ülkeleri Genel Merkez arasınzda bir haberleşme köprüsü olacağını olacağına ve CHP’nin prensipleri dahilinde  ama o ülkenin kanunları çerçevesinde  çalışma yapacağına vurgu yapan Kılıç,  ‘’Avrupalı gençlerimizi CHP çatısı altında toplayıp, onları vitrine çıkarmak istiyoruz. Avrupa’nın siyaset kültürünü alan  kariyer sahibi genç  kuşaklardan oluşacak bir parlamentonun, fevkalade olumlu ve uyumlu bir meclis çatısı oluşturacağı muhakkaktır’’ dedi.

ALMANYA’DA BİR MİLYON SEÇMEN


‘’CHP olarak  yurt dışında teşkilatlanmamızın temel felsefesi oy alma hesabına dayalı değildir’’ diyen Ali Kılç, yaklaşık 2,5 milyon vatandaşımızın yaşadığı Almanya’da,  doğrudan bu ülkenin vatandaşlığına  geçmiş olanların haricinde 800 bin ile 1 milyon arası  Türk seçmen bulunduğunu ;  bu rakamın da Türkiye’nin  ancak 2 büyük ilçesinin seçmeni  kadar olduğunu bildirdi ve diğer bazı partilerin yıllar öncesinden başlattıkları örgütlenme çalışmalarına, biraz geç kalmakla birlikte, hızlı bir tempoyla el attıklarını ifade etti. Türkiye’deki insanlarımızın siyaseti  bireysel çıkarları üzerine kurduklarını söyleyen Kılıç’a göre, Avrupa’da yaşayanlar ise bu işe ideolojik olarak olarak bakıyorlar.


Konuşmasının ilk bölümünü  ‘’Türkiye bir iç savaşın içine çekilmek isteniyor. Fakat bu  oyunu bozmak da bizlere düşüyor’’  sözleriyle tamamlayan  Ali Kılıç, bayan dinleyicilerin de büyük ilgi gösterdikleri toplantının ikinci kısmında, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

SORU YAĞMURU DİNMEK BİLMEDİ


SÜLEYMAN KAYHAN: ‘’ Ben uzun yıllardır derneklerde aktif olarak çalıştım ama ön toplantılara maalesef davet edilmedim. Temsilcilerimizin atama ve tayin yoluyla belirlenmesi sebebiyle CHP bizin genimizle oynuyor adeta.. Bu dikta, monarşi yöntemidir. Bu sistem değiştirilmeli, ehliyetli insanlara görev verilmelidir.’’

SERKAN BİÇEN : ‘’3. Nesil gençlerin yolu kapatılmasın.. Gençlik kotası işletilsin.. Yosa gençler başka başka örgütlere katılabilir.’’

REMZİ UYSAL (Lübeck): ‘’Atama değil, seçim sistemi ile temsilciler belirlenmelidir. Bu hazmedilemez..’’

ALİ AKDEMİR: ‘’ CHP Engellilerin sorunlarına eğilecek mi ? Parti olarak bu konudaki politikanız nasıl olacak ?’’

HASAN HÜSEYİN GÜL:
‘’CHP teşkilatlarında vatandaşa karşı bir ilgisizlik görülüyor..’’

ZEYNEP ARSLAN
: ‘’ Türkiye’deki mecliste CHP’nin niçin ağırlığı, dik duruşu yok ?’’

GÖKALP ÖZEKLER (Boksör): ‘’Gençlere yönelik bir faaliyeti olmayan partinin şansı da yoktur. Üvey evlat muamelesi görüyoruz.. Gençler artık ön plana çıkarılmalıdır’’

ŞEMSİ DEMİR :’’Bir milyon seçmen var diyorsunuz ama bir de çifte vatandaşlar var; onlar ne olacak ?’’

SABAHATTİN KAYA (Sanatçı) : ‘’Niçin hep seçimden seçime hatırlanıyoruz ? Derdimizi, sıkıntımızı hiç soran yok.. Burada da yığınla problemimiz var..’

MURAT KAPLAN : ‘’Atamalardaki değişiklikler hiç de hoş karşılanmadı.. CHP kendi kalesine gol attı..’’

FİLİZ DEMİREL (Milletvekili- Yeşiller) : ‘’Sosyal Demokratları hangi şemsiye altında toplayacaksınız ?  Gençlik  kotası yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarılmalı..’’

İRFAN CÜRE : ‘’Patriot füzelerinin Türkiye’de konuşlandırılmasına Almanya’da bizim partimiz Sol Parti karşı çıktı. CHP de bu konuda karşı duruş sergiledi mi ? Kürt sorunu ve Alevi kimliği konusunda Avrupa’da bir tavır ortaya konuldu mu ? ‘’

ALİ RIZA ŞİMŞEK ( SPD Milletvekili): ‘’CHP’nin yurt dışında yaşayanlar için politikası ne olacaktır ?’’

MESUT SİPAHİ : ‘’Almanya’da kurulacak bir dernek,  direkt olarak Türkiye’deki parti politikasına yönelik çalışma yapıp, fikir üretemez, kanunen..’’

GÜLDAL VİDMAK: ‘’Kadın Kolları’na yönelik çalışmalar ne zaman başlatılacak ? ‘’

NECATİ TURAN : ‘’Bu örgütlenme modelinde bağımsızlık ve Avrupa Birliği  konuları nasıl bir yer bulacak ?’’

  

ALİ KILIÇ: MAÇA 5-0 YENİK BAŞLADIK !


Sorulardan sonra, ‘’Bu akşam ortaya konulan konular ve birbirinden güzel sorular bile, CHP’nin Avrupa’da teşkilatlanmasının ne kadar önem taşıdığının bir göstergesi ve tescilidir. Atatürk’ün maskesinin arkasına sığınılarak Atatürkçülük yapılmasına karşıyız ‘’ şeklinde konuşan Ali Kılıç, hemen hemen herkesin sorularına cevap vereceğini belirterek, özetle şunları söyledi:

-    CHP parti teşkilatınca benimsenmiş olan  Yürütme kurulu ve bölge temsilciliklerinde rol alanların görevleri,  2013 başlarında derneğimiz kurulup resmi hale geldikten sonra otomatikman sona erecektir. Bu arkadaşlarımız isterlerse dernek yönetimlerinde görev alabilirler.

-    Biz yurt dişında maça 5-0 yenik olarak başladık. Daha yeni yeni Uluslararası İlişkiler Masası kurduk. Kadın ve Gençlik Kurultayları yapıldı.. Eksiklerimizi biliyoruz.

-    Kadın ve Gençlik Kotası teşkil edildi.

-    Zaman içinde Avrupa-Türkiye arasında CHP çalışmaları doğrultusunda ortak faaliyetler yapılacaktır.

-    Hiç bir konuda ön yargılı olmayalım.. Konulara buradan bakış ile, içinde yaşayanlar olarak bizim bakışımız başka olabiliyor.

-    Daha önce Bölge temsilcisi olarak Erkan Erçin seçilmişken, Kadın Kotası göz önünde bulundurularak, Genel Merkezce bu göreve geçici olarak Süheyla Kaplan atanmıştır.

Ali Kılıç, tüm katılımcılara teşekkür ederek, son sözü Erkan Erçin’e vereceğini söyledi.

Ve.. ERKAN ERÇİN’DEN BEKLENEN AÇIKLAMAHamburg’daki CHP teşkilatlanma ve bilgilendirme toplantısının son konuşmasını yapmak üzere söz verilen eski bölge temsilcisi Erkan Erçin, görevden alınması konusunu bir mesele haline getirmediğini belirterek , ‘’Seçilen arkadaşlarımızla birlikte üzerime dişen her görevi yapacağımı huzurlarınızda ifade ediyorum’’ dedi ve salondakilerde büyük alkış topladı.


Foto: Kadir Taçgın

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Veli Ozturk 8 yıl önce

yazar süleyman devecinin konuyla ilgili bir yazisini radikalde okumustum, tam da bu muhabbete uyuyuor hani.: chp'nin yurtdışında örgütlenmesi.

50 yıldır göçmenler gurbette. geçen yıl oldukça komik kutlamalarla hatta bu görüş bir tek onaylanmadı, her iki ülke de bu olguyu kabullendi. bu elli yıl içinde göçmenlerin bir kulaklarının arkası kaldı öpülmedik. defalarca darbelere ve iktidar değişikliklerine sahne olan memleketin gurbetçileriyle ilişkileri hala düzelmedi. o, zamanında yüz alman markına satılan işgücü anlayışı, yerini tatil zamanı ülkeye döviz getirenlerin hoşgelmesi oldu. resmi anlayışların dışındaki gayri resmi anlayışların da göçmenlere yaklaşımı bilinen pragmatizmin sınırlarını aşamadı. cephe gerisi, lojistik arka bahçe anlayışı bugün hala egemen....
devami.

Avatar
ercan uzp 8 yıl önce

chp nin yanlişlari diz boyu,işte size bir yanliş daha.a 24 güzergani seyir halinde müniche gitmek istiyorsun.kusura bakma bu yol seni berline ve yaptigin siyaset,de seni mchp ye yani milliyetci cumhuriyet halk partisine götürüyor.hani sosyalligin nerede kaldi?.sol göster sag vur.erkan ercine yapmiş oldugunuz yanliş bir örneegi.kalenize atmiş oldugunuz golla birde kirmizi kart gordunuz.yol yakinken degisim yap siyasi gidisinle.

Avatar
Pirat 8 yıl önce

Halkin yönetime katilmasinin ve yönetenlerin belirlenmesinin araci siyasal partilerdir. Dolayisiyla en az rejimin demokratik olmasi kadar parti ici isleyisinde demokratik olmasi önemlidir. Parti ici demokrasi :> Siyasi partilerin örgüt ici düzenlerinin demokrasi esaslarina uygun hukuki düzenlemelerle sinirlarinin cizilerek, partilerdeki oligarsik egilimlerin ve baskilar neticesi olusan atamalarin ortadan kaldirilmasi; demokratik örgüt yapisinin kurularak lider- teskilat , organlar ve adaylarin demokratik yöntemlerle belirlenmesi ve karar mekanizmasinin tabandan-tavana olusturulmasi sürecine denir. Parti ici demokrasiyi belirleyen siyasi kültürdür. Siyasi kültür ise bir siyasal sistemin kollektif tarihi ile belli bir anda sistemi olusturan bireylerin hayat tarihcelerinin ürünüdür. ;-)

Avatar
bir zamanlar hamburg,lange reihe de ki gazeteci 8 yıl önce

mesut sipahi beyefendi doğru söylemiş.

Avatar
Mustafa s. @ercan uzp 8 yıl önce

chp erkan ercine ne yapti? erkan ercin baskalarina nasil davraniyorsa chp de ona öyle yapti! sol gösterip sag vurdu! politika böyle kirli bir olaydir.
aci olan nedir? sag vuran(.....) beceriksiz bir sahis oldumu, durm cok aci.....

Avatar
Gözlemci 8 yıl önce

devamli erkan ercin ve süheyla kaplanin üzerine konusacaginiza
birazda coskun costur üzerine konussaniz nasil olur
beyefendi toplantiyi yarida birakip salondan ayrildi
neden diye soran olmuyor
bu kisi mi tgh da ve chp de bizleri temsil edecekti
artik egri oturup düz konusma zamani gelmedi mi
sayin ercan uzp ne söylediginiz tam anlasilmamis
saygilar

Avatar
Gazeteci mi Siyasetci mi 8 yıl önce

hem gazeteci olmak hem de aktif siyaset icinde olmak tartisilmali. atamayla gelen hicbirsey tutmaz.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81