Şili'de askeri diktatörlük döneminden kalma anayasanın yerine yenisini yazmak üzere oluşturulan Kurucu Meclis için Pazar günü yapılan seçimlerde iktidardaki merkez sağ büyük bir yenilgi aldı.

Şili’de “Anayasa Konvansiyonu” adı verilen 155 sandalyeli meclisin seçimleri yapıldı.

Kadın ve erkek delegelerin hemen hemen eşit sandalye kazandığı 155 üyeli Kurucu Meclis'te bağımsızlar ve muhalefet adayları üçte iki çoğunluk oluşturuyor.

Şili merkezli El Ciudadano gazetesi sonuçları, “Pinochet anayasasının sonu: Şili'deki sosyal hareketlerin tarihsel başarısı” başlığıyla verdi.

Haberde “Ekim 2019 isyanına dayanan Şili’deki toplumsal hareketler, Pinochet askeri diktatörlüğünün siyasi anayasasını yıkma yollunu açtı. Ekonomik ve neoliberal siyasi tekele son vererek tarihi bir başarı elde etti ve yeni bir tarih başlattı” denildi. 

5 PARTİNİN İTİFAK YAPTIĞI "VAMOS CHILE" SAĞ BLOK KAYBETTİ

Ekvador'da hapishanede isyan: 9 mahkum hayatını kaybetti Ekvador'da hapishanede isyan: 9 mahkum hayatını kaybetti

Oyların çoğunun sayımı tamamlanırken Devlet Başkanı Sebastian Pinera'nın başını çektiği merkez sağ Chile Vamos (Yürü Şili) Koalisyonu'nun desteklediği adaylar ise Kurucu Meclis'te sandalyelerin ancak beşte birini kazanabildi.

Küçük değişiklikler olabilse de tahminlere göre Kurucu Meclis'te bağımsızlar 45, merkez-sol 25, sol 28 ve küçük koalisyon 1 delegelik alırken, merkez sağ 39 delege alabiliyor. Bu hesaba dahil olmayan 17 sandalye ise Şili'nin yerli halklarına kontenjan olarak ayrıldı.

SOSYAL HAREKETLER BAŞARDI

İktidardaki sağcı Sebastian Piñera’nın liderliğindeki 5 partinin ittifak yaptığı “Vamos Chile” ise 37 sandalyede kaldı. İktidar partisi, hazırlanan anayasa taslağını veto etmek için gerekli 52 sandalyeye ulaşamamış oldu. 

Sosyal hareketleri temsil eden bağımsız adayların, resmi olmayan sonuçlara göre, 65 sandalyeye ulaştı. La Tercera’nın haberine göre bunlardan 11’i “Yeni Anayasa” listesinden, 24’ü “Halkın Listesi”nden ve 30’u da farklı listelerden. Anayasa konvansiyonunda 17 sandalye de yerli halkların temsilcilerine ayrılmış durumda.(Kaynak: BBC)