'Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslami İnisiyatifi' adı altında bir araya gelen bir grup, partileşme sürecinin ilk adımını attıklarını söyledi. 1925 yılındaki Kürt isyanında 46 isyancıyla Diyarbakır'da idam edilen Şeyh Sait'in resminin asıldığı salonda, toplantıya Kuran-ı Kerim okunarak başlandı.

Doğu ve Güneydoğu'da faaliyet yürüten islami dernek ve oluşumların önde gelenlerinin katıldığı türbanlı ve çarşaflı kadınların da yer aldığı toplantının açılış konuşmasını yapan inisiyatif sözcüsü Adem Özcan, şunları söyledi:

"Uzun süredir üzerinde çalıştığımız ancak son bir süredir inisiyatif hazırlık kurulu tarafından aktif hazırlıklarını yaptığımız 'Hak, adalet ve hürriyet için Kürdistan İslami hareketi' kısa adıyla Azadi (özgürlük) İnisiyatifinin kuruluş ve ilan toplantısını gerçekleştirdik. Çeşitli iller ile dünyanın bir çok ülkesinden katılımcılarla birlikte iki günlük toplantıda Azadi İnisiyatifi için kamuoyuna sunmak üzere bir deklerasyon hazırlayacağız. Deklerasyonda amaç, hedef ve ilkelerimiz yer alacak."

İki gün sürecek toplantıdan sonra partileşme süreciyle ilgili hazırlanacak deklerasyon kamuoyuna açılacak. Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti. RY,BB(GG/İD)