Şanlıurfa'da, KESK Şubeler Platformu tarafından 'Ölüm değil, çözüm demek ve barışa bir şans vermek için' sloganıyla düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları Topçu Meydanı'nda gerçekleştirildi. Kutlamaya gelenler, polis noktalarında yapılan üst aramalarının ardından alana alındı. Platformdan çalınan türküler eşliğinde halay çeken kalabalık, sık sık 'Yaşasın 1 Mayıs' ve 'Baskılar Bizi Yıldıramaz' sloganı attı.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin bayrak ve flamalarının açıldığı kutlamalarda konuşan DİSK Genel İş Sendikası Şube Başkanı Sadık Demir, Şanlıurfa Belediyesi'nin de her geçen gün taşeron işçi sayısını artırdığını ve işçileri haftada 90 saat çalıştırıldığını öne sürerek  şunları söyledi:

"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, senin seçildiğin ilde kayıt dışı diz boyuna ulaştı. Senin ilinde işçiler halen 90 saat çalışıyor. Ama sen çıkıp basının önünde işçi dostu gibi görünüyorsun. Senin bu yalanların, bu palavraların bize sökmez. Sen işçi ve emek dostuysan, buradan suç duyurusundan bulunuyorum. Urfa Belediye Başkanı insanları haftada 90 saat çalıştırıyor. Bu insanlık suçudur ve bu suça sen de ortaksın, çünkü sessiz kalıyorsun."

Sıcak havada yapılan ve 3 saat süren kutlamalar olaysız sona erdi.

ADIYAMAN'DA İŞÇİLER YÜRÜYÜŞ YAPTI

Adıyaman'da çeşitli sendikaların düzenlediği kutlamalara katılan yaklaşık 400 kişi, öğle saatlerinde Sakarya Caddesi üzerinde toplandı. Sloganlar eşliğinde yaklaşık 3 kilometre yürüyen kalabalık, Mustafa Yücel Özbilgin Parkı yanındaki boş alana geldi. Burada oluşturulan polis noktalarından aranarak alana alınan kalabalık, davul-zurna eşliğinde halay çekip, eşit ücret ve adalet için slogan attı. Çeşitli sendika temsilcilerinin konuştuğu kutlamalar olaysız sona erdi.

AL,ÖP,FB(HK/COŞ)