Viyana’da çalışmalarını sürdüren Kürt sanatçı Sakina Teyna, yeni albümü “Bendewari”nin (İntizar / The Longing) tanıtımı için grubu Sakina & Friends ile birlikte iki haftadır Almanya’nın belli başlı kentlerinde konserler veriyor.

23 Ocak’ta da Hamburg’daki Mut! Theater’de, coşku ve ilgi dolu bir seyirciye enfes bir müzik akşamı yaşattı. Sakina & Friends, 24 Ocak’ta Berlin’de, ardından sırayla Köln, Essen ve Frankfurt’ta sahne alacak.

Sakina Teyna, her biri kendi çalgısında usta olan arkadaşları Mahan Mirarab (gitar), Efe Turumtay (keman), Oscar Antoli (klarinet) ve Jörg Mikula (vurmalılar) konserlerinde Kırmançi, Sorani, Ermenice, Türkçe, Azerice, Farsça, Romani dilinde şarkılar söylüyor. Her konserde bir de özel konuk ağırlıyor. Hamburg konserinin özel konuğu, kavalıyla iki şarkıya eşlik eden Sinan Cem Eroğlu’ydu ve büyük alkış topladı. Anadolu ve Mezopotamya’nın, Ortadoğu ve Batı Asya’nın geleneksel ezgilerini caz ritmiyle harmanlayan “Bendewari” Hamburglu izleyicinin tam anlamıyla kalbini çaldı. Sakina & Friends’e turnelerinin devamında başarılar diliyor, onları hak ettikleri gibi daha büyük salonlarda, daha profesyonel sunum ve tanıtımlarla izlemeyi umuyoruz.

“Bendewari” CD’si konser sonrasında satılıyor. Ayrıca parçaları iTunes ve Spotify sitelerinden satın almak mümkün. Daha geniş bilgi bulmak ve Sakina Teyna’nın müziğine kulak vermek için sanatçının resmi sitesine de bakabilirsiniz: www.sakinateyna.com

Sakina & Friends

Vokal Sakina Teyna

Gitar Mahan Mirarab

Klarinet Oscar Antoli

Keman Efe Turumtay

Perküsyon Jörg Mikula

Sakina Teyna kimdir?

Sakina Teyna, 1973 Varto doğumlu. Ailede Alevi ozanlarıyla, deyişleriyle büyümüş ve bütün okul hayatı boyunca çeşitli korolarda yer almış. 1991’de İstanbul’da üniversite okumaya başladıktan sonra da Mezopotamya Kültür Derneği’nde faaliyet göstererek müzik ve koro çalışmalarına devam etmiş. Ancak daha sonra politik aktivizme yoğunlaşmasıyla araya uzun bir boşluk giriyor. Teyna, 2006’da Avusturya’ya iltica ettikten sonra müziğe dönerek Viyana İmprovize Caz Orkestrası’yla çalışmalar yapıyor; ayrıca Bêrîtan adlı film için “Bêrîtana Min” şarkısını yapıyor ve Roje Mi adlı ilk solo albümünü çıkarıyor. Piyanoda Nazê Îşxan ve kemanda Nurê Dilovanî ile birlikte Trio Mara grubunu kurması da yine bu dönemde. Ayrıca birlikte Avusturya ve Almanya’da turneler yaptığı üçüncü bir grubu daha var: Anadolu Quartett. Trio Mara’yla “Derî / Behind the Doors” adlı bir albüm yapan Teyna, Anadolu Quartett ile de “Köprü / The Bridge”i çıkarıyor.

Sakina Teyna, şarkıların ardındaki hikâyeleri önemsiyor. Zaten Hamburg’daki konserinde de her şarkısını hikâyesini de açıklayarak tanıttı. Ortadoğu’nun birçok dilinin yanında anadili Kürtçenin bütün lehçelerinde de şarkılar söyleyen sanatçı, yasaklara, unutturmalara karşı bunun önemli olduğunu, lehçelerini çok sevdiğini ve yaşatmak için çabaladığını söylüyor.

Hamburg’dan sonra:

24.01.2019 Berlin, B-Flatt

25.01.2019 Essen, Katakomben Theater

26.01.2019 Köln, Luther Kirche

27.01.2019 Frankfurt, Internationales Theater

Özden Arıkan