Can Dündar: Erdoğan her türlü numarayı deneyecek Can Dündar: Erdoğan her türlü numarayı deneyecek

Kamera görüntülerine de yansıyan olayda görevli polislerin saldırgan sağlık görevlisine engel olmaması tepkilere neden oldu.

Mülteci yurdunda olay

8 Kasım 2020 gecesi, Kassel'de belediyeye bağlı mülteci yurdunun görevlileri, 'Sarhoş bir kişi isyan çıkardı ve binanın girişindeki bir yangın söndürücüyü boşalttı' diyerek polisten yardım istedi. Olay yerine sağlık görevlileri ile birlikte ulaşan polis memurları, 32 yaşındaki Suriye'li mülteci Amar H'yı biber gazı sıkarak gözaltına aldı.

Sağlık görevlisi yumrukladı

Ancak ne olduysa tam da bundan sonra oldu ve 44 yaşındaki bir sağlık görevlisi elleri bağlı ve savunmasız şekilde yatan Amar H'ya yaklaşarak yumruk attı. İki polisin gözleri önünde yaşanan ancak polis raporunda bahsedilmeyen olayda, polis memurları sağlık görevlisine herhangi bir müdahale de bulunmazken, saldırı anı güvenlik kameralarına yansıdı. Amar H. daha sonra hastaneye götürülmek üzere ambulansa alındı.

Saldırgandan şikayetçi oldu

Saldırının ertesi günü polise giden Amar H. kendisine saldıran sağlık görevlisinden şikayetçi oldu. Öte yandan Kassel Savcılığı da, Kuzey Hessen'deki Polis Merkezi'nde görevli polis memurlarının davranışları ile ilgili soruşturma başlattı. Polis ayrıca video görüntülerine de yansıyan sağlık görevlisinin saldırısı ile ilgili ilk açıklamasında, Amar H.'nın gerçekten kafasına vurulup vurulmadığı veya darbenin sadece saldırı kaynaklı olup olmadığının kesin olmadığı ifadelerine yer verildi.

Elmacık kemiği kırıldı

BILD Gazetesinin yaptığı araştırmalara göre tıbbi bulgular polisin açıklamasından farklı detayları ortaya çıkarırken, Amar H'nın elmacık kemiğinde çift kırılma ve morluklar yaşadığı sağlık raporlarına yansıdı. Öte yandan savcılığın kararı ise halen beklemede. Mağdur Amar H'nın Avukat'ı Adnan Aykaç, polisin videoya da yansıyan saldırı görüntülerini küçümsemesinin kesinlikle skandal olduğunu, konunun işkence sınırında ele alınması gerektiğini, yargının söz konusu olayda normların uygulanmadığını göstermek zorunda olduğunu söyledi. BILD Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Polis Sözcüsü Matthias Mänz ise suçun işlendiği akşam Amar H'nın acil servis görevlilerine karşı savunmaya geçtiği, onları tekmelediği ve birkaç kez tükürdüğünü söyledi. Öte yandan sağlık görevlisinin işvereni, iddialar öğrenildikten hemen sonra söz konusu doktorun işine son verildiği öğrenildi.

Polis raporunda olay gizlenmiş