Ganime GÜLMEZ-Almanya

Bu 19 kişiden bir kısmı gözaltına alındı ve sorgulandı. Yolculuk amacını tüm kamuoyuna; “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’taki askeri harekatını gözlemlemek, sivil halkın ne kadarının yaralı ve ne kadarının ölü olduğunu raporlaştırmak" istedikleri belirtilmişti.

FAD Başkanı: "Demokratlar birleşerek kazanacaktır" FAD Başkanı: "Demokratlar birleşerek kazanacaktır"

İnsan hakları savunucuları ile sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de aralarında bulunduğu ‘Savaşa Karşı Barış Delegasyonu' adeta bir 'terör örgütü muamalesi' gördü.

Delegasyon üyelerinin büyük bir kısmına yurtdışına çıkma yasağı getirildi.

Tüm politik tutsaklarla dayanışmak üzere faaliyet yürüten Rote Hilfe (Kızıl Yardım Örgütü) Yönetim Kurulu Üyesi Anja Sommerfeld, Rote Hilfe adına yaptığı basın açıklamasında şunları belirtti: "Bu baskıdan-eziyetten etkilenen heyet üyeleriyle dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyor; tüm sol, barış hareketi ve temel hak savunucusu örgütlerini, kendilerini hareket özgürlükleri anlamında konumlandırmaya çağırıyoruz. Yurt dışına çıkmaların yasaklanması ve şimdi yeniden bir gözaltı uygulamasına girişilmesi, Federal Hükümet’in Erdoğan rejimine yönelik partizanlığının bir başka aşamasını temsil ediyor. Ancak kalıcı toplumsal bir baskı, Alman Hükümetini bu destekten vazgeçirilebilir."