Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da 'Zafer Günü' olarak kutlanan 9 Mayıs'ta, başkent Moskova'da Kızıl Meydan'da konuştu.

Askeri geçit töreninde açıklamalarda bulunan Putin, Rusya'nın Ukrayna işgalini 'müdahale' sözleriyle niteledi. Rusya lideri, Ukrayna müdahalesinin 'gerekli' olduğunu söyledi.

Rusya'da başkent Moskova'daki Kızıl Meydan hem de Vladivostok kentinde 9 Mayıs Zafer Günü kapsamında askerî geçit töreni düzenleniyor.  1945 yılında İkinci Dünya Savaşı sonunda Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’nı yenilgiye uğrattığı 9 Mayıs tarihi, her yıl görkemli bir askeri geçit töreniyle kutlanıyor.

Rusya'nın Ukrayna'daki saldırıları sürerken Putin'in bu yıl Zafer Bayramı'nda yapacağı açıklamalar merak ediliyordu.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'nı 2. Dünya Savaşı'nda yenmesinin yıl dönümü olarak kutlanan Zafer Günü'nde Kızıl Meydan'da düzenlenen geçit töreninde konuşan Putin, "NATO sınırlarımızda tehlike yaratıyordu" dedi.

"Batı, Rusya'yı dinlemek istemedi, onların kendi planları vardı" diyen Rus lider, Rus askerinin Ukrayna'ya girmesinin verilebilecek tek doğru karar olduğunu" iddia etti.

Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde gönüllü olup Moskova için savaşanlara da seslenerek, "Anavatanınız ve onun geleceği için savaşıyorsunuz" diye konuştu Rus devletinin ölen her askerin ailesine yardım yapacağını ifade eden Putin, "Her askerin ölümü bizim için acıdır. Vatanın korunması her daim kutsal bir görevdir. Rusya ordusu, Donbass’ta bizim insanlarımız için ve vatanımızın güvenliği için savaşıyor. Küresel savaş kabusunun bir daha yaşanmaması gerek" dedi.

Putin'in konuşmasında şu ifadeler dikkat çekti:

- Vatanın korunması her daim kutsal bir görevdir.

- Rusya ordusu, Donbass’ta bizim insanlarımız için ve vatanımızın güvenliği için savaşıyor.

Rusya'dan silah sevkiyatı yorumu: Krizi gerginleştirir Rusya'dan silah sevkiyatı yorumu: Krizi gerginleştirir

- Küresel savaş kabusunun bir daha yaşanmaması gerek.
Putin, konuşmasını askerlere, "Rusya için! Zafer için! Hurrah!" diye bağırarak sonlandırdı.