Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savunma sanayi temsilcilerine, Rusya'nın insansız hava aracı (İHA) cephanesini geliştirme çağrısını yaptı.

Sputnik'in haberine göre Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakanlığı yöneticileri ve savunma sanayi temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantıda, ordunun cephanesinde şu an 2 bini aşkın insansız hava aracı bulunduğunu söyledi.

ABD semalarında Çin 'casusluk' balonu tartışması ABD semalarında Çin 'casusluk' balonu tartışması

Putin, “Bu araçlar üstünde çalışmalarımızı sürdürmeliyiz, son yıllardaki gibi sıkı bir çalışma yürütmeliyiz. Bunu yaparken, yapay zeka ile en yeni bilimsel ve teknolojik olanaklardan yararlanmalıyız” diye konuştu.

İHA'ların sahada ne denli etkili olabildiklerini son senelerde gösterdiğini belirten Putin, Rusya’nın da bu süreçte bu araçlara karşı kendini nasıl savunacağını öğrendiğini ifade etti.

Putin, “Çok iyi biliyoruz ki insansız hava araçları son senelerdeki silahlı çatışmalarda ne denli etkili olduklarını ve bizim için ne denli tehlikeli olabileceklerini gösterdi. Bunu, Suriye’de teröristlerin insansız hava araçları ile gerçekleştirdikleri saldırılarda gördük. Biz de bu saldırıları nasıl geri püskürteceğimizi öğrendik ve bunu oldukça etkili bir biçimde yapıyoruz” dedi.

Türkiye'nin Ukrayna'ya sattığı silahlı insansız hava araçları (SİHA), Türkiye ve Rusya arasında tartışma konusu olmuştu. Rusya SİHA satışına karşı çıkmıştı.

Ukrayna hükümetinin SİHA'ları, ülkenin doğusundaki Donbass'ta bağımsızlık isteyen güçlere karşı kullanmasının ardından Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Türkiye'nin Ukrayna'ya insansız hava araçları satma kararı konusundaki endişelerinin gerçeğe dönüşmekte olduğunu ve Türk İHA'larının Ukrayna'nın doğusundaki durumu istikrarsızlaştırma riski taşıdığını” söylemişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise SİHA kullanımının “savunma amaçlı olduğu ve anlaşmaları ihlal etmediğini” belirtmişti.