Prof. Dr. Emre Cingi ve eşi Prof. Dr. Munise İpek Cingi ile onları vurduktan sonra intihar eden oğulları mimar Mithat Cingi için Büyükdere Mahallesi'ndeki Anadolu Nasreddin Hoca Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Vali Kadir Koçdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, ölen Cingi çiftinin büyük oğlu Nejat Cingi, yakınları, öğretim üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı.

Törende Prof. Dr. Emre Cingi ile eşi Prof. Dr. Munise İpek Cingi'nin tabutlarının üzeri Türk bayrağı ile örtüldü. Oğulları Mithat Cingi'nin tabutuna ise yeşil renkteki tabut örtüsü konuldu.

Ölen Prof. Dr. Munise İpek Cingi'nin kardeşi, ESOGÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Cingi cenazede gözyaşı döktü.

İkindi namazının ardından ayrı ayrı kılınan cenaze namazlarından sonra Prof. Dr. Emre Cingi, eşi Prof. Dr. Munise İpek Cingi ve oğulları mimar Mithat Cingi'nin cenazeleri götürüldükleri Büyükşehir Belediyesi Asri Mezarlığı'nda gözyaşları içinde toprağa verildi.

MİMARLIK BÜROSUNU KAPATMIŞ

Anne ve babasını öldürdükten sonra intihar eden bekar Mithat Cingi'nin bir süre önce Eskişehir'deki mimarlık bürosunu kapattığı, sekreterini işten çıkardığı, 4-5 günden bu yana da evinden dışarı çıkmadığı belirtildi.

İddialara göre telefonlarını kapatıp kimseyle görüşmeyen Mithat Cingi, eve gelen yakınlarına kapıyı açmadı.

Prof. Dr. Munise İpek Cingi ve Prof. Dr. Emre Cingi çifti, oğulları Mithat Cingi ile konuşup tedavi olmaya ikna etmek için dayısı ve yengesiyle birlikte yanlarına bir çilingir alarak olay gecesi eve gitti. Cingi çifti kapıyı açması için Mithat Cingi'ye seslendi. Mithat Cingi kimseyle görüşmek istemediğini söyledi. Bunun üzerine Cingi çifti çilingire kapıyı açmasını söyledi. Mithat Cingi de elinde tüfek olduğunu söyleyerek kapının açılmamasını istedi. Bu sırada çilingir, dayı ve yenge evin önünden uzaklaştı. Anne Prof. Dr. Munise İpek Cingi ile baba Prof. Dr. Emre Cingi ise oğullarını ikna çabalarını sürdürdükleri sırada av tüfeğiyle açılan ateş sonucunda öldü.

ÇÖP EV

Yetkililer 3 kişinin öldüğü villa tipi dubleks evin içerisinin çöp ev görünümünde olduğunu belirtti. Anne ve babasını öldürdükten sonra intihar eden mimar Mithat Cingi'nin ise hareketsizlikten dolayı aşırı kilo aldığı kaydedildi.

PSKİYATRİ UZMANI İKNA ETMEK İSTEDİ, ANCAK ONLAR ÖLMÜŞTÜ

Bu arada, aynı semtte oturan ESOGÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu'da gece olay yerine gelerek gelişmeleri izledi. Polisler, Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu'dan ana-oğlun yaşıyor ihtimaline karşı annesinin cep telefonundan Mithat Cingi ile konuşup ikna etmesini istedi. Ancak polislerin arayıp çaldırdığı Prof. Dr. Munise İpek Cingi'nin cep telefonu cevap vermedi. Ana- oğlun o sırada ölmüş oldukları daha sonradan anlaşıldı.

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu polislere, Mithat Cingi'nin kendi hastası olmadığını söyleyerek, "Evden dışarı çıkmaması, içine kapanması, kimseyle görüşmemesi nedeniyle şizofren tanısı konulabilir" dedi.