Öne Çıkanlar - ve ile yaşındaki için

Bir dönemin panoraması: Kim bu 'FETÖ’nün Solcuları'

32 yıllık gazeteci Hikmet Çiçek ömrünün 20 yılından fazlasını, neredeyse üçte birini cezaevinde geçirdi. 

Hikmet Çiçek, Ergenekon davasından 25 Mart 2008’de tutuklandı. 21 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Silivri Cezaevi’nde 6 yıl yattı ve 10 Mart 2014’te özgürlüğüne kavuştu.

İşte ilgiyle okunacak, hatta kim bu "Fetö’nün 'Solcuları" diye sorulacak ve çok tartışılacak o röportaj:

“DÖNEKLER’İN DEVAMINI YAZDIM”

Şenol Çarık: "Fetö’nün 'Solcuları" kitabınız bir dönemin de panoraması aslında. Kitabı hazırlama fikriniz nasıl oluştu?

Hikmet Çiçek: Hasan Yalçın, ‘Dönekler’ kitabında şöyle der: “Dönek, kendini önemsizleştirmiş adam demektir… Dönmek, beynin ve vicdanın satılmasıdır. Tamamen ve toptan, bir evin içindeki eşyalarla birlikte satılması gibi… Dönmek kişiliğin kırılmasıdır… Hangisi daha aşağılayıcı ve acımasızdır acaba; yüzün ameliyatla değiştirilmesi mi, yoksa ruhun teslim alınıp dönekleştirilmesi mi? İtirafçı, boyun eğmek zorunda kaldığını öne sürebilir. Dönek ise bıçağın altına gönüllü yatmış adamdır.”
Sevgiyle, saygıyla andığım ağabeyim, öğretmenim Hasan Yalçın’ın “Dönekler”i, bu kitabın çıkış noktasıdır. “Fetö’nün ‘Solcuları’, bir anlamda “Dönekler”in devamı gibidir. Cengiz Çandar, Oral Çalışlar, Şahin Alpay vb. gibi Hasan ağabeyin kitabında geçen isimler, benim kitabımda da yer alıyorlar.

FETÖ’NÜN AYDIN KADROSU

-Kitapta adı geçen herkesi FETÖ’cü diye suçlamadığınızı vurguluyorsunuz. Bir dönemde, şu ya da bu nedenle cemaate yakın durmayı tercih etmiş olanların tablosunu çıkardığınızı da özellikle belirtiyorsunuz...

-FETÖ’nün aydın kadrosu bu türden “solculardan” oluştu. Çünkü FETÖ, çürüyen bir sistemin, kapitalizmin ürünüdür. Çürüyen sistem kendi aydınını üretemez. Onun için FETÖ, bir zamanların sosyalist aydınlarını satın almış ve onları ön cepheye sürmüştür. Onun için FETÖ, sosyalist aydın döküntülerini kırpıp yıldız yapmak zorunda kalmıştır.

DÜZEN ESKİ SOLCULARI SEVER

-Kitabınızı okudukça aydınlarımızın büyük bir bölümünün düştükleri duruma insan kızıyor, acıyor... Kendisine ‘solcuyum’ diyen bir aydın, bir insan bilim ve akıl temelli düşünüp davranmaz mı? Neden emperyalizmin maşası bir tarikatın etkinliklerinde, toplantılarında yer alır, vakfından ödül alır, siyasetinin yörüngesine girer?

Eski solcu, sosyalist olmanın bir piyasası vardır. Sistem, eski solcularla kendini taçlandırır. Eski solcuyu kullanmanın karşılığını da öder. Böylece, “kendini kullandırma”, paraya tahvil edilir. Bütün dünyada böyle kişilere “kullanışlı aptallar”, bu tutuma da “kullanışlı aptallık” deniyor.
Kitaptaki “solcular” bir dönem solculuk yapmış ama solculuktan dönmüş, solculukta yaptığı ideolojik birikimi nedeniyle de FETÖ’nün entelektüel kapasite ihtiyacını giderebilmiş isimlerdir.“KAREN FOGG’UN ÇOCUKLARI”

-FETÖ’nün de içerisinde yer aldığı Cumhuriyet karşıtı eylemlere liberallerin, döneklerin ‘vesayete karşıyız’, ‘özgürlük istiyoruz’, ‘yetmez ama evet’ vb. söylemlerle verdiği desteği kitabınızda ayrıntılarıyla aktarıyorsunuz. Yurtsever aydınlara, askerlere, akademisyenlere, gazeteci-yazarlara yönelik Ergenekon, Balyoz gibi düzmece davalarda da liberaller aktif bir şekilde destek verdiler. Liberaller (kendisine ‘sol’ liberal diyenler dahil) ve dönekler Cumhuriyet ve Atatürk devrimleri karşıtlığında buluştular. Abant Toplantıları’nın müdavimi oldular…

Abant Toplantıları’nın bir geçmişi var. Neoliberal sol, ilk kez Abant’ta buluşmadı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Hasan Yalçın’ın döneklerine “Karen Fogg’un çocukları” adını takmıştı.
Mehmet Ali Birand’ın aktardığına göre; Denktaş ile Birand arasında, bu konuda uluslararası bir toplantı sırasında geçen diyalog şöyledir:
Mehmet Ali Birand: Efendim, bize ‘Karen Fogg’un çocukları’ diyorsunuz. Çok gücümüze gidiyor. Sanki o. çocukları diyorsunuz gibi geliyor.
Rauf Denktaş: İyi ya Mehmet Ali Bey, biz de zaten öyle diyemediğimiz için ‘Karen Fogg’un çocukları’ diyoruz. Anladığın için tebrik ederim!
1998-2002 yıllarını kapsayan dört yıl boyunca Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Temsilcisi sıfatıyla Ankara’da görev yapan Karen Fogg’un çevresine dizilen isimlerle, ‘Dönekler’de ve ‘FETÖ’nün ‘Solcuları’nda geçen isimler hep aynıdır.

“ERGENEKON KARARTILMASIN”

-Kitabınızda yüzlerce isim var; eski solcu, Atatürkçü, sosyal demokrat, sosyalist...
Bazı isimler özellikle dikkat çekiyor: merhum Toktamış Ateş, Ufuk Uras, Kemal Derviş, Ruşen Çakır, Muhammed Çakmak, Oral Çalışlar, Baskın Oran, Mete Tunçay, Cengiz Çandar, Roni Marguiles, Murat Belge, Gülay Göktürk, Ömer Laçiner, Cemil Barlas, Cüneyt Özdemir...


FETÖ ile liberal solcuların ilk buluşması Abant’ta olmadı. Bakın geçmişte neler oldu? 2008 yılında 300 aydının imzasıyla yayımlanan bildiride Ergenekon davasının karartılmaması, aksine derinleştirilmesi istendi. FETÖ ve Neo Solcuları ilk kez bu kampanya buluşturdu. Sonra devamı gelecektir. 68’i profesör 100 akademisyen, 14 baro başkanı, hukukçular, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, insan hakları kuruluşlarının eski ve yeni başkanları, sanatçı, yazar, medya mensubu 300 “aydın” 12 Ağustos 2008 günü bir bildiri yayımladılar. Ergenekon davası soruşturmasının karartılmamasını aksine derinleştirilmesini istediler. Aydınlar tüm devlet kurumlarının işbirliği yapması gerektiğini dile getirdiler. Bildiri, Ertuğrul Kürkçü-Nadire Mater’in kurduğu, Soros’un fonladığı Bianet tarafından medyaya servis edildi.

O 300 aydın arasında Aydın Engin, Baskın Oran, Ahmet İnsel, Ayşe Hür, Ali Nesin, Beril Dedeoğlu, Burhan Şenatalar, Büşra Ersanlı, Ertuğrul Kürkçü, Ferhat Kentel, Halil Berktay, İştar Gözaydın, Mehmet Altan, Mete Tunçay, Mithat Sancar, Murat Belge, Osman Kavala, Ömer Laçiner, Ömer Madra, Sezgin Tanrıkulu, Şebnem Korur Fincancı, Taner Akçam, Tanıl Bora, Tarhan Erdem, Toktamış Ateş, vb. gibi isimler vardı. FETÖ’nün “solcuları”ydı onlar.

 “YETMEZ AMA EVET”ÇİLER

Hep aynı isimler. Kendilerine “yetmez ama evet”çi dediler. AKP eliyle yerleştirilmek istenen sistemin en büyük destekçisi ve fikir babası bu “solcular”dı. 12 Eylül 2010 tarihindeki Anayasa referandumundaki tavırları, AKP yanında saf tutmak oldu.
“Ergenekon karartılmasın”, “Yetmez ama evet” diyen “solcular” ya da kendilerine “Akil İnsanlar” adını verenler, birkaç yıl sonra FETÖ’nün Abant toplantılarının demirbaşları olacaklardı!

FETÖ’NÜN SAĞCILARINI YAZMAYA BAŞLADIM

-‘Fetö’nün Solcuları’nı yazdınız. Peki, ya sağcıları? O liste daha da uzundur ama onları da yazacak mısınız?

-Bu kitapta Fethullah’ın “solcularını” anlatmaya çalıştık. Peki, Fethullah’ın sağcıları? Sorunuzun yanıtı şöyle: Onlara da sıra gelecek!

Mümtaz’er Türköne gibi eski ülkücüler, Nazlı Ilıcak gibi eski AP’liler FETÖ’nün yanında neden saf tuttular? “FETÖ’nün sağcıları”nda bunların yanıtını vermeye çalışacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nocapulcu 12 ay önce

böyle kitaplar almanca franzisca inglizce cikmadiktan sonra bir anlami yok.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81