Almanya’da Amar H. adlı Suriyeli’nin sedyeye bağlıyken kendisine yumruk atan ilk yardım görevlisini şikâyet için gittiği karakolda, polisin kendisinden görüntüleri silmesini istediği ortaya çıktı.

Suriyeli mülteci Amar H., ilk yardım görevlisinin kendisine attığı yumruktan sonra mülteci yurduna döndüğünde güvenlik kamerasından görüntüleri izledi.

İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı

Ardından şikâyet için karakola gittiğini belirten Amar H., “Görüntüleri izlediğim zaman dehşete kapıldım. Sonra video görüntüleriyle polise gittim. Polisler, görüntüleri saklayacakları sözünü verirken bana da silmemi ve hiçbir yerde yayınlamamamı söyledi” dedi.

Alkol alıp ortalığı dağıtması nedeniyle çevreye verdiği rahatsızlıktan dolayı üzgün olduğunu söyleyen Amar H., daha önce polisle hiçbir sorun yaşamadığını kaydetti. Amar H., “Herkesten özür diliyorum. İçmemeliydim” dedi. Amar H., kendisine yumruk atan ilk yardım görevlisinin işten atılmasına da üzüldüğünü belirtti. İlk yardım görevlisiyle karşılıklı suçlamalarda bulunan Amar H., Alman adaletine güvendiğini ve adil bir karar çıkacığına inandığını da ifade etti. 

BILD gazetesinin haberine göre, Almanya’da gündem olan olayda bir ilk yardım görevlisinin sedyeye bağlı Suriyeli bir mülteciye yumruk atmış ve polislerin olayı gördüğü halde hiçbir müdahalede bulunmadığı aksine izlediği kameralara yansımıştı. Olaydan bir gün önce Türkiye’de yaşayan kuzeninin vefat ettiğini öğrendiğini ve bu nedenle alkol aldığını belirten Amar H., yaşananlarla ilgili 'daha sonra hiçbir şey hatırlamıyorum' dedi.

Ne olmuştu?

Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Kassel şehrinde kaldığı yurtta alkol alan ve yangın söndürme tüpünü boşaltan Suriye'li bir mülteci, polis tarafından gözaltına alındıktan sonra bir sağlık görevlisi tarafından polislerin gözleri önünde tartaklandı.

Kamera görüntülerine de yansıyan olayda görevli polislerin saldırgan sağlık görevlisine engel olmaması tepkilere neden oldu.