Dağlık Karabağ bölgesinde başlayan çatışmalarda Ermenistan ve Azerbaycan vatandaşı onlarca kişinin yaşamını yitirmesi dünya basının gündeminde.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye'yi bazı bölgelere istikrarsızlık 'ihraç etmekle' suçladı.

ABD semalarında Çin 'casusluk' balonu tartışması ABD semalarında Çin 'casusluk' balonu tartışması

Sputnik’in aktardığına göre; Ermeni basınına konuşan Paşinyan, "Dün Dışişleri Bakanımız, Türkiye'nin istikrarsızlık ihraç ettiğini söyledi. Evet, Türkiye, Ortadoğu, Akdeniz ve Güney Kafkasya'ya istikrarsızlık ihraç ediyor" dedi.

Paşinyan, liderlerle yaptığı görüşmelerde Türkiye'nin tutumuna dikkat çektiğini ekledi.

Paşinyan ayrıca, Rusya’nın askeri üssünün ülkesinin güvenlik sisteminin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, “Rusya’ya ait 102. üs, Ermenistan’ın güvenlik sisteminin ayrılmaz bir parçası ve belli başlı durumlarda üssün potansiyeli kullanılmalı. Şu an böyle bir durumda mıyız? Açıkçası, hayır. Ancak bu üssün imkanlarının kullanılabileceği bir durum da olabilir” dedi.

Paşinyan’a göre, durum çok belirsiz olduğundan şu an için bundan söz etmek zor.

AZERBAYCAN’DAN DÜŞEN UÇAKLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in dış politika danışmanı Hikmet Gadjiyev ellerindeki bilgilere göre dün Ermenistan’ın iki Su-25 uçağının havalandığını, her ikisinin de bir dağa çarparak düştüklerini savundu.

Gadjiyev, Su-25 uçaklarından birisini Türkiye’ye ait bir F-16’nın düşürdüğü biçimindeki açıklamaların doğru olmadığını belirtti ve açıklamaları “Ermenistan’ın dezenformasyonu” olarak tanımladı.

Aliyev’in danışmanının açıklaması, Ermenistan’ın dün Türkiye tarafından düşürüldüğünü öne sürdüğü bir Su-25 uçağının enkazına ilişkin görüntüleri yayınlamasını izledi.