Avrupa Parlamentosu'nda gündeme gelen Suriye konusu ile ilgili açıklama yapan Avrupa Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Özlem Alev Demirel (Die Linke), tüm yabancı birliklerin Suriye'yi terk etmesi, yaptırımlar yerine, Suriye halkına ülkelerini yeniden inşa etmek için maddi destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Scholz’un Çin ziyaretini eleştiren Baerbock’a sert tepki Scholz’un Çin ziyaretini eleştiren Baerbock’a sert tepki

'Sefalet, açlık ve ölüm'

Avrupa Parlamentosu Yüksek Temsilci Josep Borrell'in, Avrupa Parlamentosu önünde siyasi bir çözüm olmadığı sürece, Suriye'ye yönelik yaptırımların devam edeceğini açıklamasını değerlendiren Avrupa Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Özlem Alev Demirel (Die Linke), ''Bu tam olarak yanlış ve alaycı bir yaklaşım. Yıllardır Suriye'de acı çeken sivil nüfusun sırtından yürütülen siyaset sona ermeli. 10 yıldır Suriye'de jeopolitik çıkarlar, ABD ve AB'nin mümkün olan her türlü desteği ile Şam'da rejim değişikliği için acımasız bir vekalet savaşı yürütülüyor. Bu durum ise Suriyelilere yalnızca sefalet, açlık ve ölüm getirdi.'' dedi.

'Tüm silahlar susmalı'

Dünya açlıkla mücadele organizasyonu olan Almanya merkezli Welthungerhilfe'ye göre, Suriye'de 12 milyon insanın şu anda yeteri kadar yiyeceği olmadığını da hatırlatan Demirel, ''AB ve ABD'nin ekonomik yaptırımları bu insani felaketi daha da kötüleştiriyor. Evet, Esad Hanedanlığı ülkeyi yönetiyor, bunu da demokratik olarak yapmıyor ve politikaları Suriyelilerin çoğunluğunun değil, küçük bir iktidar kesiminin çıkarlarına hizmet ediyor ancak bunların hiçbiri savaş için gerekçe olamaz. Suriye'nin şimdi acilen barışa ihtiyacı var, artık tüm silahlar susmalı, tüm yabancı birlikler Suriye'yi derhal terk etmeli. Yaptırımlar yerine, Suriye halkına tamamen harap olmuş ülkelerini yeniden inşa etmek için acilen maddi destek verilmeli.'' dedi.