Alsfeld Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında verilen 27 ay hapis cezası: Rote Hilfe, Dannenröder Ormanı İnisiyatifi, Alternatif Ulaşım Aktivistleri gibi birçok kurum tarafından ‘politik bir karar’ olarak değerlendirildi.

Ganime GÜLMEZ- Gießen

Hessen Eyaleti’nde bulunan Dannenröder Ormanı’nın, A-49 otoyolu yapılma planıyla yokedilmesine karşı yıllardır mücadele veren aktivistlerin, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdikleri Orman İşgali sırasında polis zoruyla dışarıya çıkarılmalarının ardından tutuklanan ve yaklaşık 7 aydır Frankurt’ta tutuklu olarak yargılanan Ella’ya 27 ay hapis cezası verildi.

Almanya: KFC'in gönderdiği mesaj tepkilere neden oldu Almanya: KFC'in gönderdiği mesaj tepkilere neden oldu

Bütün kurumlar; Ella’nın Dannenröder Ormanı’nda tutuklandığı anın video görüntülerini paylaşmaya devam ettiler. Ve cezaya sebep gösterilen; “Polise karşı mukavemet ve polis yaralama” ithamlarının gerçek olmadığını haykırmaya devam ettiler.

Spiegel gibi önemli yayın organları ise mahkemeden hemen birkaç saat sonra: “Polislik mesleği gittikçe zorlaşmaya başladı. Konu radikal solun polise saldırması olunca, buna daha çok yönelmek gerekiyor” şeklinde maksatlı manşetler atarak, son yıllarda yaralanan polis sayılarını vermeye başladı. Ella'nın tutuklanma gerekçesini çürüten video kayıtları, bilinçli olarak gündeme dahi alınmadı.