Bugün saat 12.30 sıralarında, Konak’taki YKM Binası önünde toplanan Eğitim- Sen üyesi yaklaşık 300 öğretmen, 'Öğretmen düşmanı Bakan istifa', 'Karanlıkları aydınlatacağız', 'Öğretmene sahip çık' sloganları atarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı bina önünde açıklama yapan Eğitim- Sen İzmir 6 Nolu Şube Başkanı Duran Sınacı, "Eğitim- Sen için 24 Kasım’ı kabul etmek demek, 12 Eylül rejimini, uygulamalarını ve düşüncesini benimsemek, o zihniyeti onaylamak anlamına gelmektedir. Öğretmenlerin gerçek sorunlarını görmezden gelenlerin hamasi nutuklarını daha fazla dinlemek istemiyoruz. Dün bizlere hakaret edenlerin bugün çıkıp kutlama mesajları vermesi resmen iki yüzlülüktür. AKP hükümetinin halen çalışan ve atama bekleyen öğretmenlerin yaşadığı sorunları, taleplerini görmezden gelmesi kabul edilemez. Her alanda demokratik tepkimizi göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

Açıklamanın ardından öğretmenler, protestolarını göstermek için kimliklerini, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne bırakarak iade etti.

TABUTLU EYLEM

Eğitim- Sen üyesi öğretmenler, daha sonra aynı yerde eylem yapan atanamayan öğretmenlerin eylemine destek verdi. Atanamayan öğretmenler ise sıkıntılarını ve bugüne kadar yaşadığı imkansızlar nedeniyle ölen meslektaşlarını gözler önüne sermek için bir tabut taşıdı. Atanamayan öğretmenler, bir an önce hakettikleri atamaların yapılmasını talep ederek eylemlerine son verdi.