Almanya'nın Hamburg kentinde cep harçlığına katkı yapma amacıyla Edeka adlı gıda mağazasında çalışmak isteyen 16 yaşındaki Miriam adlı başörtülü öğrenci, "Ya başörtünü çıkarırsın yada burada iş yok" denildiğini iddia ederek ırkçılığa maruz kaldığına dikkat çekti.

Ayrımcılığa maruz kaldı

Başörtüsünü gururla kullanıyor ama tam da bu yüzden Miriam ırkçılığın kurbanı oldu. 16 yaşındaki öğrenci başına gelenlerin şokunu atlatamadı ve sosyal medyada yayınladığı video ile kamuoyuna anlattı. Yaklaşık 14 dakika uzunluğundaki videoyu yaklaşık bir milyon kişi izleyip görüşlerini bildirirken, genç kızı teselli edenlerde var. Birçok kişi videoyu paylaşıyor ve öğrenciye cesaret veriyor. Her şeyden önce, birçok kişi süpermarketin davranışını da derinden kınıyor.

Önce şaka zannetti

12 Haziran tarihinde Langenhorn'daki bir Edeka şubesine iki arkadaşıyla bir iş sormak için giden Miriam, önce olumlu geri bildirim geldi ve üçü hazırlık çalışmaları için 16 Haziran'da gelmeleri istendi. Bunun üzerine işe giden ve kasada çalışmak isteyen öğrencilere bir eleman nasıl ve ne yapmaları gerektiği üzerine olumlu bilgiler aktardı. Daha sonra gelen şube yetkilisi parmağı ile öğrenciyi göstererek, "Ya başörtüsünü çıkarırsın yada iş yok" dediğini belirtiyor.

Hamburg'da Irkçılık açık bir şekilde görülüyor

Önce bu sözlerin şaka olduğunu düşünen Miriam, yaşadığı şoku hala atlatamadığını belirtiyor. Daha sonra Miriam ağlamaya yakın öğrenci arkadaşlarıyla birlikte oradan ayrılmış. Genç kız, “Eğer ayrımcılığa uğrarsam ya da hakaret edersem, bunu başka türlü yüzüme söylemeyeceğim,” diyor. Konu ile ilgili SPD vatandaşlık temsilcisi Danial İlkhanipour için yeni değildir. İlkhanipour, "Irkçılığın daha açık ve açık bir şekilde sergilendiğini görüyorum" diyor. Yabancı kökleri olan insanların eşit muamele görmesini istemeyen insanlar var diyen İlkhanipour, “Göç geçmişi olan insanların her şeyi anlattıkları ve her şeyi anlattıkları eski koşulları düzeltmek için kelimeler ve eylemler kullanmak istiyorlar” dedi.

Edeka çok farklı insanlara hitap ediyor

Kilisede "Türk Halk Müzği Kış Konseri" yoğun ilgi buldu Kilisede "Türk Halk Müzği Kış Konseri" yoğun ilgi buldu

Konu kamuoyuna yayılırken Edeka şubesi görüşünde çok farklı ve çeşitli insanlara yönelik hizmet sunduklarını açıklayarak, şirket sosyal ağlarda 16 yaşındaki kişiden özür diliyor. “Tanımladığınız olaydan dolayı çok üzgünüz, çünkü Edeka çeşitliliği temsil ediyor” denildi. Aslında, diğer Hamburg Edeka şubelerinde de başörtüsü takan kadınlar çalıştığına işaret edilerek tekrar oturduğu yere yakın şubeya başvurması ve kendisiyle ilgileneceği teklif edildi. Öğrenci Miriam'de konuyu ayrımcılık karşıtı kurumlara taşıyacağını ve kökteki ırkçılık sorununu çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Kaici dostluklarin, insan iliskilerinin ve