Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki adalarından Midilli'de bulunan Moria sığınmacı kampında çıkan yangının ardından burada yaşayan 13 bine yakın (12 bin 600) sığınmacının akıbetinin ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Ganime GÜLMEZ

Almanya'da birçok siyasetçi ve yardım kuruluşu hükümete Moria'daki yangın sonucu evsiz kalan sığınmacıların alınması çağrısında bulunuyor. Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Sosyal Demokrat Partili Katarina Barley, ZDF televizyonuna verdiği demeçte, AB'nin mülteci politikasını "Avrupa'nın utancı" diye nitelendirdi. 

Almanya'da Türk istihbaratı için casusluk davası başladı Almanya'da Türk istihbaratı için casusluk davası başladı

Kapasitesinin neredeyse 3 katı insanın bulunduğu (yaklaşık 13.000 sığınmacı), Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki Moria Kampı’na yönelik; Pro Asyl, Seebrücke ve sığınmacı haklarına yönelik yıllardır mücadele veren farklı kurumlar, Avrupa Ülkeleri’nin bu sığınmacılara kapattığı kapıların açılmasını talep ediyorlardı.

Moria Kampı’nda bulaşıcı hastalıklar ve nihayetinde Covid-19’un yayılma oranı, Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından sürekli rapor edilmekteydi.

Ve nihayetinde Moria Kampı’nın tamamen yanmasına rağmen, Avrupa Birliği Mülteci Komisyonu’nun bugüne dek yaptığı tek açıklama ise: “Onlara gerekli istihdam alanı sağlamak için tüm yardımları yapacağız” oldu.

Bunun üzerine dün itibariyle Almanya’nın bir çok şehrinde: “Onlar İçin Yerimiz Var!” spotlu kampanyaya hız verildi.

Bu kampanya çerçevesinde yapılacak protesto mitingleri Pazar gününe kadar devam edecek. Bu mitinglerin yapılacağı şehirler: WirHabenPlatz ve Seebrücke sayfalarından takibedilebilir. Mitinglerin yapılacağı şehirler sürekli-yeniden güncellenmektedir.