Alevi vatandaşlar Limonluk Mahallesi'ndeki Cemevi'ne akın etti. CHP Mersin milletvekilleri Prof. Dr. Aytuğ Atıcı ve Vahap Seçer, Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz ve Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu'nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi, binayı ve bahçeyi doldurdu.

Etkinlikte konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük, Muharrem ayının Aleviler için çok önemli ve kutsal bir ay olduğunu dile getirdi. Muharrem ayında oruç tuttuklarını vurgulayan Düzgün, "Muharrem ayında biz üç ana sebepten dolayı oruç tutarız. Birincisi birçok peygamber bu ayda selamete kavuşmuştur. İkincisi Kerbela Vakası bu ayda meydana gelmiştir. Kerbela'da bütün Ehli Beyt şehit edilmiştir. Biz, bunlar için oruç tutuyoruz. Bir de ayın 13'ünde aşure ve yemekler yapmaktayız, kurbanlar kesmekteyiz" dedi.

Kerbela yası devam ederken bazı yanlışlıkların yapıldığını belirten Düzgün "Hiç kimse bizi arka bahçesi zannetmesin. Bizim yolumuza ve inancımıza saygı duyulduğu sürece, kendilerine saygı duyacağımızı bilsinler. Kerbela mateminin içerisinde kalkıp da içkili akşam sofraları düzenleyip, davul zurnalarla halay çektikten sonra İmam Hüseyin için matem tutup, aşure dağıtmak riyakarlıktır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından ceme geçildi. Gerçekleştirilen cemde dualar okunup, saz eşliğinde semah dönüldü. Cemevi bahçesinde farklı noktalarda hazırlanan aşureler vatandaşlara dağıtıldı. Aşure almak için uzun kuyrukların oluşturanlar zaman zaman izdihama neden oldu.ME(OA/SS)