Kimlerin uzun tutukluluğu bitiyor
Operasyonlar ülkesi haline geldiğimiz' doğru...Mafya liderlerine yönelik geniş çaplı bastırma, liderlerini ve yöneticilerini cezaevine gönderme dalgaları başlangıçtı. Önemliydi.
Ülkenin kriminal gündemi çok değişti.
Sonrası malum...
Ergenekon ve Balyoz...
Askerler, akademisyenler ve gazeteciler...
Zincire en son eklenen halka KCK tutuklamaları...

Zaman içinde Türkiye'nin ve hükümetin bu anlamdaki algısı eridi, yer yer kırıldı. İçeride liberal-entelektüel çevrelerde, dışarıda Avrupa Birliği bünyesinde algı bozuldu. ABD yönetimi daha dikkatli dil kullansa da uluslararası kuruluşlardan hükümete yönelik eleştiriler geliyor.
Reformcu kimliğiyle destek bulan ve güçlenen Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının özellikle basın ve akademik özgürlük açısından görünümünün negatife döndüğü suçlamaları artıyor.
Açıkça, hükümet içinde de bu durumdan rahatsızlık duyanların sayısı çoğalıyor.
Bir süredir çare aranıyor.

NEDİM VE AHMET DÖNÜM NOKTASI

Nazlı Ilıcak bir süre önce çok şaşırtıcı bir yazı kaleme almış, Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın salıverileceklerini iddia etmiş, tahliye tarihini bile söylemişti. Çok tartışılınca sözlerini 'gönlünden geçen' şeklinde düzeltme yoluna gitmişti.
Son bir haftadır, çeşitli vesilelerle yargı mensuplarıyla görüşüyoruz. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le, müsteşar yardımcılarıyla, bazı önemli başsavcı ve vekilleriyle konuştuk. Yargı camiasında dikkat çekici bir hava oluşmuş. Yazı işlerindeki arkadaşlarıma toplantılar sırasında gözlemlerimi aktardım ve 'Bana kalırsa Nazlı Hanım havayı çok iyi koklamış. Yakında Nedim Şener ve Ahmet Şık cezaevinden çıkar' dedim.

Yanlış anlaşılmasın, kimse kimseye talimat verecek de 'şunları cezaevinden tahliye edin' diyecek değil. Yok... Hayır öyle değil.
Benim sezdiğim, hükümet mensupları ve buna paralel olarak hukuk çevreleri, içeride ve dışarıda oluşan atmosferi analiz ediyorlar. Muhataplarımı elbette bağlamaz, ancak yaptığım görüşmelerden sonra gazeteciliğe dayalı tamamen kişisel sezgilerimle bazı tahminlerde bulunabilirim.

NELER OLUR, NELER OLMAZ?

İşte bana göre, en çetrefil davaların seyri:
- Ahmet Şık ve Nedim Şener'in uzun tutukluluk kapsamına girdiği gibi bir algı 'yüksek siyaset ve yüksek yargı katlarında' yerleşmiş. İlk veya ikinci duruşmada tahliye edilmeleri hiç şaşırtıcı olmaz.
- Genel anlamda uzun tutuklulukları ortadan kaldıracak bir düzenleme yapılmayacak. Karar vericiler arasında etkili taraftarı da yok.
- Bunun yerine uzun yargılamayı kısaltacaklar. Hızlı karar verecekler. Hani bir süre önce Kültür Bakanı Günay 'hüküm istiyorum' diyordu ya, o hesap.
- Öyle geniş çaplı salıvermeler yaşanmayacak. 
- Cezaevindeki askerlerle ilgili ise yargının duruşu net, hatta biraz fazla sert.
- Başbuğ'un nerede yargılanacağı tartışmasına hiç girmiyorlar bile. Yüce Divan'a ihtimal vermiyorlar.
- Bir konuda ciddi gelişme ve iyileşme sağlanacak; cezaevindeki hasta mahkumlar durumu... Dün AKŞAM'ın manşetindeydi. Adalet Bakanı Ergin de destekleyici açıklamalarda bulundu. Kapsamlı reform çalışması yürütülüyor. 
- Gazetecilere karşı açılan davaları düşürecek ve af getirecek düzenlemeye büyük önem veriliyor.
- KCK'da geri adım yok. Tam tersine operasyonlar durmaksızın devam edecek. Yetkililer, ülkeyi bölünmenin eşiğinden kurtardıklarına ve psikolojik üstünlüğü tekrar devlete kazandırdıklarına inanıyorlar.
Çok sayıda görüşmenin sonunda topladığım gözlem ve izlenimler böyle.(..)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner14

banner58

banner82

banner27

banner59

banner81

Haberi yapan gazeteci: İmamoğlu’nun Yunan...
‘Yunanca’da Pontuslu demek, Karadeniz bölgesinde doğan demektir. Asla İmamoğlu’nun Yunan kökenli olduğunu...

Haberi Oku