Almanya'nın Baden Württemberg Eyalet Meclisi'nde oturum ırkçı AfD milletvekili Stefan Raepple’in kürsüdeki konuşmacılara sataşması ve sürekli laf atması üzerine olaylı başladı.

 Stefan Raepple’in kürsüdeki konuşmacılara sataşması üzerine Meclis Başkanı Muhterem Aras, Raepple’i önce uyardı. Ancak Raepple uyarılara rağmen tutumunu sürdürünce, Aras da bu kez disiplinsiz davranan milletvekilinin iki kez uyararak oturumu terk etmesini istedi. Raepple, Aras’ı yine dinlemedi ve “Çıkmıyorum. Burada kalıyorum” diyerek oturduğu koltuktan kalkmadı. Bunun üzerine meclise gelen polis, AfD’li milletvekili Raepple’i zorla dışarı çıkardı.
 

Raepple’in çıkmasından sonra da olaylar bitmedi. Bu kez tartışmayı, AfD grubundan istifa eden ancak parti üyesi olarak kalan Wolfgang Gedeon sürdürdü. Meclis Başkanı Aras’ı demokrasi karşıtı olmakla suçlayan Gedeon, “Burada Anadolu'da (Türkiye’de) yaşananları yaşatıyorsunuz” deyince, Aras onu da meclis salonundan dışarı attı. Tüm bunlar yaşanırken AfD grubu da protesto amaçlı meclisi topluca terk etti. Başkan Aras da meclis oturumuna 10 dakika ara verdi. Aradan sonra AfD’liler oturum salonuna geri döndü.


Aşırı sağcı AfD milletvekilleri girdikleri tüm eyalet meclislerinde benzer olaylar çıkarıyor. Hessen Eyalet Meclisi, AfD’lilerin mecliste olay çıkarmalarını engellemek için yeni yılda meclis iç tüzüğünde değişiklik yapacak. Bu konuda mecliste grubu bulunan partiler de anlaştı. Buna göre meclis oturumlarında olay çıkaran milletvekillerinin zorla meclisten atılması tüzüğe konacak. Ekim ayında yapılan seçimlerde AfD ilk kez Hessen Eyalet Meclisi’ne milletvekili sokmayı başarmıştı.