Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Danimarka ile Almanya'nın Rojava'daki bir IŞİD kampına yapılan ortak operasyon sonucunda 37 çocuk ve 11 kadın ülkelerine geri getirildiği ifade edildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, kadınların terör örgütüne katılmaktan yargılanacağını belirtti.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas adına yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzey doğusunda bulunan Rojava'daki Roj isimli IŞİD kampına Danimarka ile birlikte Çarşamba gecesi ortak operasyon yapıldığı ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Çarşamba akşamı Roj kampında gerçekleşen operasyon sonucunda 8 kadın ve 23 çocuk bir charter uçağı ile Frankfurt havalimanına getiridi, 3 kadın ve 14 çocuk ise Danimarka’ya götürüldü.

Açıklamada Bakan Maas, çocukların koruma altına alınacağını ancak kadınların gözaltına alınarak yabancı terör örgütüne üyelikten yargılanacağını belirtti.

İsveç: Çevre aktivistlerinden devlet hakkında suç duyurusu İsveç: Çevre aktivistlerinden devlet hakkında suç duyurusu

Bu kişilerin evlerine dönmesinin mutluluk verici olduğunu söyleyen Maas, "Fakat içlerindeki annelerin yaptıkları nedeniyle yanıt vermesi gereken sorular var" dedi ve ekledi: "Çocuklar ise bu durumdan sorumlu değil. Özellikle de onların korunmaya ihtiyacı var."

Rojava’daki kamplarda tutulan Avrupalıların çoğu, IŞİD savaşçıları veya sempatizanlarının eşleri ve çocukları.