MAGAZİN:
Uluslararası Denizcilik Fuarı'nda Çeşmeliler Boy Gösterdi
Fulya Omaç / Düsseldorf - Almanya

Bu fuarı hakkını vererek gezmeye kalktığınızda gün değil günler yetmez. Bu nedenle fuarın süresi de dokuz gün olarak belirlenmiş. Bir taraftan yük ve yolcu taşımacılığı dışındaki denizcilik dünyası ile ilgili ne varsa bulabiliyorsunuz, diğer taraftan bu kadar arz karşısında şaşkına dönüyorsunuz..
 

DÜNYANIN EN BÜYÜK DENİZCİLİK FUARINDA ÇEŞMELİLER DE BOY GÖSTERDİ 


17 Ocak’ta kapılarını açan ve dokuz gün boyunca denizcilik sektörünün kalbinin attığı, dünyanın en büyük yat ve su sporları fuarı olan Uluslararası Düsseldorf Boat Show Fuarı dün sona erdi. Almanya'nın Düsseldorf kentinde bu yıl 46. kez düzenlenen fuarda, aralarında Bavaria Yacht gibi dünya devlerinin ya da duba üreten küçük firmaların da bulunduğu, 57 ülkeden bin 741 katılımcı yer aldı. 213 bin metrekarelik bir alanı kapsayan 17 salonda irili ufaklı tam bin 700 tekne sergilendi. Uluslararası bazda ilk kez bu kadar katılım oldu ve 450 tersanede üretilen teknelerle görücüye çıkan firmalar, dünya pazarlarından kesitler ve son trendleri sundular.

DOKUZ GÜN BOYUNCA TANITIM YAPILDI

Motorlu ve yelkenli deniz araçları, ekipmanlar, donanımlar ve sistemler, aksesuarlar ve su sporlarına dair her şey bulunduğu, ziyaretçilerin bunlarla ilgili seminer, panel, yarışma, imza günü gibi bir çok aktiviteye katıldığı fuarda ayrıca marinalar, yelken ve dalış okulları, sektörün uluslararası ve yerel yayıncı kurum ve kuruluşları, turizmciler, aracı kurumlar, finans ve sigorta kurumları, uluslararası ve yerel dernek ve kulüpler de katılımcı olarak yer alıyor. Bu yıl Düsseldorf Boat Show’a katılan Türk temsilcileri 1, 3, 4, 6 ve 13. salonlarda yer aldılar. 1. salonda Alaçatı sörfü, 3. salonda dalış okulları, 4. salonda motoryat, 6. salonda yelkenli, 13. salonda ise marinalar ve aracı kurumlar (broker) yer aldılar. Dokuz gün boyunca temsil ettikleri kuruluşları ve beldelerini tanıtan Türklerin genel izlenimi çok başarılı bir fuar sürecinin yaşandığı yönündeydi.

HIRVATİSTAN AB’YE GİRDİ, TEKNELER TÜRKİYE YOLUNDA

13 numaralı salondaki Türkiye standında yer alan Çeşme Marina’nın Genel Müdürü Can Akaltan, birçok yat kulübü ve sayısız charter firmasıyla ve diğer Avrupa marinalarıyla olumlu görüşmeler yaptıklarını söyledi. Buradaki öncelikli amaçlarının iletişim ağını geliştirmek, Avrupa’daki marina sektörünün nabzını tutmak olduğunu vurgulayan Can Akaltan, “Marina fiyatları ne durumda? Ekonomi iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor? Deniz turizmi vergi mevzuatında bir değişiklik var mı? diye araştırdık. Gördük ki, Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesiyle, teknelerini bu ülkede bağlayan yatçılar ağır vergi yükü nedeniyle burayı terk etmeye başlamışlar. Türkiye marinalarının bu durumdan yararlanabileceklerini düşünüyorum. Türkiye’ye olan ilgi, diğer yıllarda olduğu gibi devam ediyor. Londra’da, Paris’te biraz düşüş vardı ama Düsseldorf, Avrupa’nın en iyi ve aynı zamanda en büyük fuarı olmayı sürdürüyor, liderliğini koruyor. Fuardaki stantımızda marinamız haricinde Çeşme’nin de tanıtım broşürüne yer veriyoruz. Çünkü bizim için Çeşme’yi tanıtmakla, marinamızı tanıtmak arasında hiçbir fark yok. Biliyoruz ki, Çeşme’yi tanıtırsak eğer bundan herkes kazanır. Ben sadece Çeşme Marina’yı tanıtırsam faydası belki sadece marinaya olur. Bu fuarın ardından 14-22 Şubat tarihleri arasında da Avrasya Boat Show’a katılacağız. Sonrasında fuarlar dönemini kapatıp, marinamızı yeni sezona hazır hale getireceğiz.” 

 WİNDSURF ACENTELERİNİ ALAÇATI’YA DAVET ETTİK

1995 yılında Arkın Pekdag ve Ralf Busse tarafından kurulan Alaçatı Surf Paradise Club (ASPC), Düsseldorf Boat Show 1. salonda Alaçatı ve Çeşme’nin tanıtımını yaptı. Stand sorumlusu Uras Duhan, hafta sonlarında daha yoğun geçen fuarda Alaçatı’ya olan ilginin gerçekten büyük olduğunu, her sene Alaçatı’ya gelen sörf misafirlerinin de standlarını ziyaret ettiğini belirterek şöyle konuştu:“Stantımıza gelenlere Alaçatı’yı tanıtmaya yönelik magnetler verdik, lokum ve Alaçatı’nın damla sakızlı kurabiyesini ikram ettik. Çeşme ve Alaçatı’yı tanıtıcı broşürler verdik, sörf okullarının tanıtımını yaptık. Alaçatı’nın neden sörf yapmak için çok ideal bir yer olduğunu anlattık. Sığ su olması, korunaklı bir yer olması, düzenli rüzgar almasını vurguladık. Alaçatı’da turizmin son yıllarda ne kadar geliştiğinden bahsettik. Bu konularda bize Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin büyük bir katkısı oldu. Stant kiralamayı onlar üstlendi. DTO İzmir Şube Başkan Yardımcı Halil Hatipoğlu, Alaçatı Beach Resort Okulu’nun Müdürü Kürşat Ekmekçi ile önbüro müdürü vardı, onlar 3-4 gün kalabildiler. ASPC’den Arkın Pekdag ve Ralf Busse fuar boyunca buradaydılar. DTO İzmir Şube İdare Asistanı Nur Kan da burada 4 gün kaldı. Hepimiz elimizden geldiğince Alaçatı’yı ve sörf turizmini tanıtmaya çalıştık. Genel olarak çok mennunuz, fuar gayet güzel geçti. Çeşitli aktivitelerde bunduk. Dünya şampiyonlarıyla röportajlar yapıldı, biz de oradaydık. En önemlisi ise acentelerle güzel ilişkiler kurduk, onları Alaçatı’ya davet ettik. Olumlu sonuçlarını ileri dönemlerde alacağınızı düşünüyorum.”

DALIŞ OKULLARI İMECE USULÜYLE TANITIM YAPTI

Fuar 3 nolu salonda Kültür ve Turizm Bakanlığı şemsiyesi altında, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin bünyesinde toplanmış kombine bir dalış merkezleri stantında Çeşme’yi temsilen yer alan Dolphinland Dalış Merkezi sahiplerinden Mehmet Huz, Düsseldorf Kültür Ataşeliği’nden de destek aldıklarını söyledi. Merkez yönetim kurulu kararıyla fuarda bu yıl Türkiye’yi İMEAK DTO İzmir Şubesi ile Antalya Şubesi’nin tanıtmasına karar verildiğini, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi koordinasyonunda, farklı bir uygulama olarak stantda kimsenin kendi broşürü ve kartvizitini dağıtmadığının altını çizen Mehmet Huz, “Ortak bir broşür yapıldı. O broşürün içerisinde tüm katılımcılar var. Örneğin Marmaris’le ilgilenen birisi geldiği zaman onu Marmaris bölümüne, Bodrum’la ilgilenenleri Bodrum bölümüne yönlendiriyoruz. Çeşme ve Alaçatı için gelenlerle biz ilgileniyoruz. Yani burası bir imece stantı. Konumumuz ve yerimiz diğerlerinden farklı. Çünkü burası bir ülke stantı aynı zamanda. Tüm fuar alanı içerisinde 3 tane ülkenin stantı var. Türkiye, Filipinler ve Mısır. Diğerleri hep ferdi katılımcılar. Fuar oldukça verimli geçti. Her sene burası için hazırladığımız broşür sayısını ikiye katlıyoruz. Geçen yıl 2 bin adet broşürle gelmiştik. Bunlar yaklaşık 150 kilo ağırlık yapıyor. bu konuda Sun Ekspres bile artı kilolar veriyor. Gelen broşürleri arkadaşlara paylaştırıyoruz, herkes burada toplanıyor. Bu sene 4 bin broşür bastırdık. Tamamını dağıttık. Çünkü her sene insanların ilgisi daha da artıyor. Bir de Mısır’daki belirsizlikler bize artı olarak yansıyor. İnsanlar oraya gitmeye çekiniyorlar. Bir de eski misafirlerimizi ve öğrencileri görüyoruz. Örneğin 2006’da eğitim verdiğim bir kız ‘Hocam’ diye geldi. Güzel, keyifli bir fuar oldu. Bu arada protokol olarak başta Düsseldorf Başkonsolosu olmak üzere, Frankfurt Başkonsolosu, Kültür ve Turizm ataşeleri de ziyaretçilerimiz sık sık geldiler, bir isteğimizin olup olmadığını sordular. Kendilerine de buradan teşekkür ediyorum” dedi. 

ALAÇATI VE BAVARİA İKİ BÜYÜK DÜNYA MARKASI, ONLARI TEMSİL ETMEKTEN GURURLUYUZ

Düsseldorf Boat Show 4 ve 6 nolu salonlarda deniz tutkunlarıyla buluşan Bavaria Yachts’ın Türkiye Distribütörü Alaçatı merkezli Gena Yatçılık sahiplerinden Gül Gümüş ise Düsseldorf Boot Show’a bu yıl altıncı kez katıldıklarını, hem Avrupa’da yaşayan Türk müşterilerilerine yardımcı olduklarını, hem de Türkiye’den gelip bu fuarı gezerek bilgi almak isteyenlere hizmet verdiklerini söyledi. Gül Gümüş sözlerini şöyle sürdürdü:“Çok güzel görüşmeler yaptık. Bu fuar bizim için zaten her zaman çok olumlu sonuçlar getiriyor. Esas hedefimiz İstanbul’daki fuarın iyi geçmesi. Bu İstanbul fuarı için ön hazırlık bazında bir boot show oluyor bizim için. Almanya’da, Avrupa’da piyasanın çok daha iyiye gittiğini burada görüyorsunuz. Avrupalılar bazında geçen yıla göre çok daha güzel ve verimli bir fuar oldu. Burada satışla ilgili ön görüşmeleri yapıyoruz. Çünkü müşteriler 1-2 gün için buraya gelmiş oluyor. Satış için vakitlerini pek almak istemiyoruz. Burada gidip diğer markaları da görüp, bütün modelleri kıyaslama imkanı var. Müşterimize bunu tavsiye ediyoruz. ‘Diğerlerini de görün, kararınızı sonra verin’ diyoruz. Müşteri bunu yapıyor ve sonra İstanbul fuarına bizle görüşmeye geliyor. Burada Bavaria’nın tüm modelleri, hem yelkenli, hem de motor yat bazında sergileniyor. 6 nolu holde yelkenliler, 4 nolu holde de motor yatlar var. Bavaria’nın yeni satın aldığı Nautech katamaranları da sergileniyor. Motor yat bazında da 6 tane yeni modeli var. Hepsi burada şu an sergide. Bu yıl ayrıca bir Almanya, bir de dünya prömiyerimiz oldu. Yani iki teknemiz ilk kez denizseverlerin huzuruna, görücüye çıktı. Bavaria Sport motor yat serisinin 450 Cupe modeli fuar bitiminde de İstanbul’a getirilecek. 14-22 Şubat arası İstanbul Boot Show’da sergilenecek. Dünyada sadece bir tane var bundan ve Türkiye teslim fiyatı 400-450 bin Euro civarı. En çok dikkat çeken özelliği kendi kategorisinde bu kadar geniş hacimli 3 kabine sahip olması. Diğer bir özelliği, yine Bavaria’nın iyi fiyata iyi ürün özelliği. Güzel bir fiyata iyi bir ürün alabiliyorsunuz. Alaçatılı bir firma olarak Düsseldorf’ta bir Alman markasının distribütörlüğü avantajını en iyi şekilde değerlendirdik. Bavaria da, Alaçatı da birer dünya markası. İkisini dünyanın en büyük boat show fuarında temsil etmenin gururu ve mutluluğuyla Çeşme’ye dönüyoruz.”

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner82

banner27

banner12

banner81

Halk TV'yi İngiltere'de yaşayan Mahiroğlu...
Halk TV'nin yeni sahibi olduğu iddia edilen iş insanı Cafer Mahiroğlu kimdir? Detaylar haberimizde.

Haberi Oku