Der Spiegel'den yapılan açıklamada, muhabir Claas Relotius'un yazdığı 60 haberin en az 14'ünün "hayal ürünü" olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Muhabirin yaptıklarının Der Spiegel yönetimini şok ettiği kaydedilen açıklamada, hayali haberler, sahte alıntılar ve detaylar için okuyuculardan özür dilendi.

Muhabir Relotius'un büyük ölçekte gazetecilik sahtekarlığı yaptığı ifade edilen açıklamada, bu durum "Spiegel’in 70 yıllık tarihinde düşük bir nokta” olarak nitelendirildi.

Açıklamada, Claas Relotius'un çalışmalarını incelemek için de bir iç komisyon kurulduğu bildirildi.

Claas Relotius, olayın ortaya çıkmasından sonra istifa etti.

Relotius, yaptığı açıklamada, yaptıklarından pişman olduğunu ve çok utanç duyduğunu belirtti. Relotius “Başarısız olma korkusu çok yüksekti. Başarısız olmamak için daha fazla bir şeyler yapmalıydım. Ben hastayım ve yardıma ihtiyacım var.” ifadesini kullandı.

Göçmen hikayeleriyle ilgili yazdığı haberler nedeniyle 2014'de yılın gazetecisi ödülünü alan Relotius, bu ay başında da bir Suriyeli genç hakkında yaptığı haberinden dolayı Almanya’da yılın gazetecisi seçilmişti.

"Der Spiegel kendi evinde dolandırıldı"

33 yaşındaki gazetecinin son yıllarda yazdığı birçok haber ödüle değer görülmüştü. Bunlar arasında CNN'in verdiği "Yılın Gazetecisi" ödülü de yer alıyor. Relotius, haberinde IŞİD-Suriye ve ABD-Meksika gibi kriz ve iç savaş yaşanan bölgelere öncelik veriyordu.

Skandalı ortaya çıkaran Spiegel, konuyla ilgili yaptığı haberde, "Yakın tarihi tahrip etti, kurnazca bir şekilde biçimlendirdi" ifadelerine yer verdi. Habere göre Relotius uydurma hikayeleri için Facebook ve YouTube videolardan, eski gazetelerden ve bloglardaki fotoğraflardan yararlandı. Kurgu haberlerinde "küçük bir tanrı gibi" sadece kağıtlarda yaşayan insanlar icat etti.

Relotius'un son derece popüler ve yetkin bir gazeteci olarak kabul edildiğine dikkat çeken Spiegel, haberinde editörün itiraflarının kendilerini şok ettiğini belirtti. 

Spiegel, araştırma ve doğrulamanın güvenilirliğini yinelemek ve editörlük çalışmasına olan güveni yeniden tesis etmek için iş akışlarını, dokümantasyon gerekliliklerini ve kurumsal koşulları şirket içinde yeniden gözden geçirdiğini duyurdu. Dergi halka olası sahtecilik ve manipülasyonları rapor etmesi çağrısında da bulundu.

Spiegel çalışanlarından ve dışarıdan kişilerden oluşacak bağımsız bir komisyon, manipülasyona yönelik tüm referansları takip edecek. Komisyonda Spiegel'in eski ikinci baş editörü Clemens Hoeges ve eski yazarlarından Stefan Weigel'ın da yer alacağı belirtildi. 

Yaşanan skandaldan Relotius'un yazdığı politik dergi "Cicero", "Neue Zürcher Zeitung am Sonntag", "Financial Times Germany", "taz" ve "SZ dergisi" de dahil olmak üzere başka medya kurumlarının da etkilenebileceğine dikkat çekildi. 

Haber Alman medyasında geniş bulurken, "Der Spiegel kendi evinde dolandırıldı" ifadelerine yer verildi.