İlköğretim öğrencisi, 14 yaşındaki M.D., 5 ay önce tartıştığı arkadaşı tarafından bıçaklandı. Hafif yaralanan M.D., dün sabah kent merkezinde pazarcı arkadaşının babası 49 yaşındaki Memduh Altun ile karşılaştı. İki kişi arasında çıkan tartışma ardından  öfkelenen M.D. yanında bulunan bıçak ile göğsünden yaraladığı Altun'un ölümüne yol açtı. Cinayet sonrası kaçmaya çalışan M.D., gözaltına alındı.

2 KÖYDE BULUNAN EVLER KUNDAKLANDI

Cinayetten sonra oluşan gerginlikte ölen Memduh Altun'un yakınları, gece geç saatlerde şüpheli M.D.'nin yakınlarının yaşadığı merkeze bağlı Sayburç ile Yoğunburç Köyü'ne gitti. Öfkeli grup, 2 köyde bulunan yaklaşık 15 ev ve ahırı yanlarında getirdikleri benzini döktükten sonra ateşe verdi. 2 köyde tedirginliğe yol açan kundaklama olayları ardından paniğe kapılan M.D.'nin akrabaları jandarmadan yardım istedi. İhbar üzerine köye gelen jandarma güvenlik önlemi alırken, itfaiye ekipleri de ev ve ahırlardaki yangınları söndürdü.

KÖYLER ABLUKAYA ALINDI

Gergin ortamın devam etmesi ve sabah erken saatlerde bazı evlerin molotof kokteyli atılarak yakılmak istenmesi üzerine güvenlik önlemleri artırıldı. Takviye olarak bölgeye gönderilen askerler, ablukaya aldığı 2 köye girişleri yasakladı. Bu arada gerginlik nedeniyle korku yaşayan bazı ailelerin de yanlarına aldıkları bazı eşyalar ile birlikte köyden ayrıldığı bildirildi.

14 YAŞINDAKİ ŞÜPHELİ ADLİYEDE

Bu arada 2 köyde akrabalarıa ait ev ve ahırlarının kundaklanmasına neden olan cinayeti işlediği iddiasıyla gözaltına alınan 14 yaşındaki M.D.'nin Çocuk Polisi Şubesi'nde psikolog nezaretinde ifadesi alındı. M.D., ifadesinin alınmasının ardından öğle saatlerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edildi.AL,ÖŞ(HK/İD)