Yozgat il genelinde görev yapan 115 aile hekimi, her köy için haftada bir gününü ayırıp, vatandaşa sağlık hizmeti sunarken, hastalığı ile ilgili olarak da yönlendiriyor. Köye gelen aile hekimi, cami hoparlöründen yapılan anonslarla vatandaşa duyurulurken, muayene için belirlenen yere gelmeleri sağlanıyor. Ancak yaşlı, ağır ve yatalak hastalar için ise hastanın ayağına doktor gidiyor. Yapılan muayeneden sonra aile hekimi tarafından yazılan ilaçlar en geç iki gün içinde mobil eczane uygulaması ile hastanın adresine teslim ediliyor.

Köyde yaşayıp, yapılan aile hekimliği uygulamasından memnuniyet duyan hastalar, acil olmadıkça doktora gitmediklerini belirtirlerken, "Şimdi bizim hastane veya bir sağlık kuruluşuna gitmemize gerek kalmadan doktor evimize kadar gelip, muayenesini yapıyor ilaçlarını yazıyor. Tansiyon ölçüp, çocuklarımızın aşısını yapıyor, yani şehre gitmeden sağlık hizmetini köyümüzde alıyoruz. Bu uygulamadan çok memnunuz" dediler.

Aile Hekimi Dr. Alper Köşker ise köydeki vatandaşların bir çoğunun ekonomik imkansızlıklar, doğa ve yol şartlarından dolayı doktora ulaşmalarının zorluğuna dikkat çekti. Köşker, "Mobil hizmet kapsamında köye kadar gelmek, vatandaşlarımızın işini çok kolaylaştırdı. Köyde vatandaşlarımızın muayenelerini yapıp ilaçlarını yazarken, tanılarını koyup tedavilerini yapmamız, bebeklerin, gebelerin taklipleri, aşıları, köydeki vatandaşlarımızın işini kolaylaştırdı. Bu uygulamadan vatandaşın çok memnun olması nedeniyle biz de manevi olarak büyük huzur duyuyoruz" diye konuşdu.