Korona krizi, hem Alman daha çok da göçmen gençlerin Meslek öğrenimini kısıtladı.

Kocaman bir yıl kaybına uğrayan gençlerin meslek öğrenimleri de bir yıl aksamış oldu.

Bu geçen yılı gençler yatıp gövdeleri ile kapatmayacağına göre kayıp olan yıl olarak hanelerine yazılacaktır.

Restoranlar, Kafeler ve Otellerinin kapalı oluşu, gençlerin bu dallarda meslek eğitimi yapabilme şansını hemen hemen yok etti.

Elektrik branşında mesleki eğitim yapabilmeleri de Korona nedeniyle ciddi şekilde aksatıldı.

Esnaf Odası'na göre, bazı şirketler şu anda stajyer bulma ve yerleştirme konusunda büyük sıkıntıları olduğunu ifade etmekte. Stajyerler için olduğu kadar, şirketler için de kesin olan bir şey var ki korona krizi, eğitim pozisyonları bulmayı zorlaştırıyor.

Almanya da 2020'de, firmaların çok az meslek eğitimi sözleşmesi imzaladıkları ortaya çıktı.

Korona, ülke genelinde eğitimi etkilediği kadar göçmen gençlerin meslek eğitimini de aynı oranda etkilenmiştir.

Almanya da Mesleki Eğitim ve Öğretim Enstitüsü (BIBB) tarafından bildirildiğine göre, sanayide ve ticarette güçlü düşüşler yaşanmaktadır. 

Mesleki Araştırma Enstitüsü (IAB) tarafından yapılan bir ankete göre, eğitim almaya uygun on şirketten biri 2021 yılından sonra daha az çıraklık eğitimi yaptıracağını dile getirmiştir. Bu konuda özellikle korona'dan ciddi şekilde etkilenen otelcilik ve gastronomi sektöründeki şirketler başı çekiyor.

Genellikle gastronomi sektöründeki eğitim kurslarına, federal eyalete bağlı olarak ortaokul bitirme sertifikası veya mesleki yeterlilik olarak da adlandırılan ilk okul bitirme sertifikasına sahip öğrenciler seçiliyor.

Almanya'da eğitimcilerin örgütlü olduğu Eğitim ve Bilim Birliği sendikası (GEW) "Özellikle Koronadan dolayı eğitimin kötü bir şekilde etkilenmesinden endişe ediyoruz" açıklamasını yapıyor. Bu nedenle Almanya, Avusturya modeline dayalı bir eğitim garantisi sunmalıdır deniliyor.

Avusturya modeli de şöyle tarif ediliyor: şirketler, Avusturya'daki mesleki eğitim programlarını uluslararası ilgili taraflar için kolayca erişilebilir hale getirmeye göre düzenliyorlar. Ve eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar her yerde çalışma imkânı bulabiliyorlar. Yani eğitim sonrası elde edilen meslek her yerde geçerlili hale geliyor.

Alman Sendikalar Birliği'ne bağlı gençlik örgütü (DGB-Jugend) sorumluları "27 yaşına kadar tüm gençler için bir eğitim garantisi" talep ediyorlar. Bunun için, Almanlar ve göçmenler içinde büyük bir kampanya yürütülmesini öneriyorlar. Bu kampanyada; geçlerin öğrendiği mesleklerde daha önceden bilgilendirilmeleri de isteniyor.

Genellikle lise mezunlarının ve üniversiteyi bitiremeyip ayrılanların meslek öğrenmelerinin zorlaştığı bir dönemi yaşıyoruz.

Korona yüzünden kayıp olan bir senenin geri gelmeyeceğine göre bu boşluk doldurulamayacaktır.

Bundan sonraki yıllarda gençliğin meslek öğrenimi için şimdiden tedbir alınmalıdır.

Bu geçen kocaman bir yılın, gençlerde bir moral bozukluğuna sebep olmadığının garantisini kimse veremez.

Meslek öğrenmek isteyip de bu şansı yakalamayan gençleri bundan sonra özel bir eğitime tabi tutmak gerekir.

Bu, hem gençler için kayıp olan bir yıl hem de firma sahipleri içinde kayıp olan bir vasıflı işgücüdür.

Bu boşluğun doldurulması için sistemli bir meslek eğitimine olanak sağlayarak gençleri teşvik etmek gerekir.

Meslek eğitimi sürecinde daha fazla finansman sağlanarak ara kurslar verilmelidir. Gençlerin meslek eğitiminde kayıp ettiği yıllar için önemli bir adım olacaktır.

Meslek eğitimi, gençler ve endüstri için çok önemli olduğu için ön şartları hazırlanmalıdır.

Gençleri meslek açısından eğitimsiz bırakmak toplumun geleceği için pek de iç açıcı bir durum olamayacaktır.

Gençlerin vasıfsız olmaları, gelecekleri için parlak olmayan bir konuma zorlanmaları demektir. 

Makaleler, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Avrupa Postası'nın kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erdem Mutlu 4 hafta önce

Sayin Yagmur her defasinda göcmenler konusunda o kadar icerikli dogru konulari cok acik bir dile yaziyorsunuz. Temennim sizin gibi yazan insanlarin sayisi cogalir da göcmenlerin sorunlari gündemden düsmez.

Avatar
Cigdem Mutlu 4 hafta önce

Yaziyi cok dikatlice okudum ve genclerin meslek konusunu o kadar icerikli ve güncel olarak ele alinmiski sayin Yagmur dilinize saglik.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81