Katolik Kilisesi, son yıllarda gündeme gelen kiliselerde çocuklara cinsel istismar skandallarıyla mücadele ediyor.

Katolik Kilisesi, son dönemde ortaya çıkan çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarıyla sarsıldı.

Avustralya, İrlanda, ABD ve son olarak Fransa'daki Katolik Kilisesi'nde son yıllarda binlerce çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıktı.

İFŞALAR İSTİFA GETİRDİ

Avusturya’nın Viyana Başpiskoposu Hans Hermann Groer, genç erkek çocuklara cinsel istismar iddialarının ardından 1995’te görevinden istifa etti. 2003'de hayatını kaybeden Groer suçlamaları kabul etmezken, hiçbir ceza da almadı.

Kiliseyi sarsan bu olayın ardından İrlanda'da yaşanan istismar skandalları küresel çapta etkiye yol açtı. İrlanda’da 1970-1990 yılları arasında yaklaşık 15 bin reşit olmayan çocuğun cinsel istismar mağduru olduğu ortaya çıktı. İstismarı örtbas etmekle suçlanan çok sayıda piskopos ve rahip cezalandırıldı.

31 Ekim Cadılar Bayramı (Halloween) nasıl kutlanır? 31 Ekim Cadılar Bayramı (Halloween) nasıl kutlanır?

Almanya’da mart ayında Köln Başpiskoposluğu bölgesinde cinsel tacizlerle ilgili yayınlanan raporda 1975-2018 yılları arasında çoğu 14 yaş altındaki 300’den fazla çocuğun cinsel istismar mağduru olduğu ortaya çıktı. Alman Kardinal Reinhard Marx, 2021 Haziran'da kilisenin cinsel istismar skandallarıyla mücadelede yetersiz kaldığı gerekçesiyle istifasını sundu ancak istifası Papa tarafından reddedildi.

BİNLERCE ÇOCUK ETKİLENDİ

ABD’de Boston Globe gazetesinin raporları cinsel istismar olaylarını ve pedofil din adamlarının yargılanmak yerine kilise liderleri tarafından yerlerinin değiştirildiğini ortaya çıkardı. Rapor, dünya çapındaki pedofil mağdurlarına hikayelerini anlatmaları için cesaret verdi.

ABD Katolik Başpiskoposlar Konferansı tarafından finanse edilen John Jay College tarafından 2004'de hazırlanan bir raporda, 4 binden fazla ABD’li Katolik din adamının son 50 yılda çoğunluğu erkek olmak üzere 10 binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunduğu belirtildi. ABD Katolik Kilisesi eski Kardinali Theodore McCarrick, New York’ta 1974'te 16 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddialarının ardından 16 Şubat 2019'da Vatikan tarafından görevden alındı.

PAPA: UTANÇ DUYUYORUM

Fransa'da Katolik Kilisesi'nde çocuk istismarını araştıran Kiliselerde Cinsel İstismarları Araştırma Komisyonu (CİASE), 5 Ekim'de 2 buçuk yılda hazırlanan 2 bin 500 sayfalık bir rapor yayınladı. Rapora göre kiliselerde 1950-2020 yılları arasında en az 330 bin çocuk cinsel istismar kurbanı oldu ve bunlardan 216 bini rahip veya din adamları tarafından gerçekleştirildi.

Papa Francis, pedofili skandalı nedeniyle “utanç” duyduğunu ifade ederek, yaşananların tekrarlanmaması çağrısında bulundu.

2013'te göreve geldiğinde cinsel istismarla kararlı mücadele çağrısında bulunan Papa Francis, istismarları örtbas eden psikoposların yargılanması için yeterince adım atmamakla eleştiriliyor. Papa, Ağustos 2018’de tüm Katolik liderlere yazdığı mektupta cinsel istismarların örtbas edilmesine son verilmesini istedi. Cinsel istismarla mücadele için özel bir kurul oluşturuldu.

Vatikan’da 21-24 Şubat 2019'da “Kilisede Çocukların Korunması” başlıklı bir zirve düzenlendi. Papa Francis zirvede tüm suçluların adalete teslim edilmesi ve olayların örtbas edilmesinin engellenmesi için mücadele sözü verdi. Geçtiğimiz aralık ayında Katolik Kilisesi’nde yeni yasa yürürlüğe girdi. Buna göre cinsel istismarda bulunanlar ve istismarların üstünü kapatanlar ceza alacak.