Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile gerçekleştirilen 2’nci İşçi Kurultay’ında, asgari ücretle çalışan işçiler sorunlarını anlattı. İstanbul Bağımsız milletvekili Levent Tüzel’in de katıldığı İşçi Kurultayı’nda söz alan işçilerden bazıları, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile birlikte oluşturulacak bir anket çalışması ile yeni Anayasa’da vatandaşlara da düşüncelerinin sorulmasını istedi.

Kurultayda söz alan işçiler asgari ücretle geçinemediklerinden yakınırken, işverenlerin sendikalaşmaya da izin vermediklerini ve kendilerini 'İşten atma' ile tehdit ettiklerini söyledi.

'TÜRKİYE'DE SAVAŞ YOK AMA İŞÇİLER YİNE MUTSUZ'

Kurultayda dikkat çeken ise Iraklı sığınmacı 27 yaşındaki Aram Abdülcabbar oldu. Yaklaşık 14 aydır Kayseri’de yaşadığını ve eski Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasında sigortasız çalıştığını ifade eden Abdülcabbar şöyle konuştu:

"Irak’ta savaş var. Canlı bombalar patlıyor ve bu nedenlerden ötürü işçiler, insanlar mutsuz. Türkiye’de her şey var. Ortada savaş yok ama burada da işçiler mutsuz. Çünkü haklarını alamıyorlar. Bu durumu anlamıyorum. Ben de mobilya fabrikasında sigortasız çalışıyorum. Hakkımı istediğimde patron ‘Kovarım’ diyor. Şu an içerde alacağım var ama onu dahi alamıyorum. Bu ülkenin siyasileri işçilerin sorunları ile ilgilensinler."

ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN SİTEMİ

İşçi Kurultayı’nda Ataması Yapılamayan Öğretmenler Platformu adına söz alan Mirsat Tanrısever ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Fenerbahçeli eski futbolcu Alex de Souza'a gösterdiği kadar kendirine de ilgi göstermesini istedi.

Kurultayda daha sonra konuşan İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, işçilerin zor şartlarda çalıştırıldığını ve örgütlenme haklarına da izin verilmediğini ifade etti.CZ(OE/COŞ)