Kenan Akpınar, yaptığı açıklamada, Hacı Bektaşi Veli Kültürünü Araştırma Yaşatma ve Dayanışma Derneği ve Alevi Kültür Merkezi olarak, Kahramanmaraş olaylarında yaşamını yitirenleri anmak için Pazar günü  saat 05.00'te Kayseri Lisesi önünden Kahramanmaraş’a hareket edeceklerini belirterek şöyle konuştu:

"İnsanlık adına katliamlara karşı çıkmak gerekir. Bütün herkesin bundan sonra ülkemizde bu tür katliamların yaşanmaması için duyarlı olmaya ve katliamları lanetlemeye davet ediyoruz. Arşivler açılıp, katiller yargılansın. Yani devlet sorumluluğunu yerine getirsin. Sesimizi haykırmak için herkesi insanlık adına Kahramanmaraş’ta buluşmaya davet ediyoruz. Maraş katliamı unutulmasın diye şehre bir anıt bile dikemeyenler, bugün Mevlana’yı, Hacı Bektaş Veli’yi ağızlarına alıyorlar."

Kahramanmaraş'a bir insanlık anıtı dikilmesini istediklerini de ifade eden Akpınar şöyle devam etti:

"Barıştan, bin yıllık kardeşlikten bahsediyorlar. Bu yalanları bitirmenin yolu Maraş’a insanlık anıtı dikmekten geçer. 1978 yılında 19- 24 Aralık tarihleri arasında, derin devletin sivil faşist örgütlenmelerle ittifak yaparak gerçekleştirdiği Kahramanmaraş katliamının üzerinden 34 yıl geçti. Ancak hala her aralık ayında sanki annelerimizin rahimleri bir kez daha deşiliyor, göğüsleri kesiliyor, yaşlı dedelerimiz, ninelerimiz analarımız baltalarla doğranıyor, kurşunlarla delik deşik ediliyor. Çünkü Maraş acısı tıpkı Çorum, Sivas, Dersim gibi olanca tazeliğiyle yüreğimizde kanayıp duruyor. Bizler, kaç yıl geçerse geçsin, Maraş’ta kaybettiğimiz canlarımız için adalet arayacağız ve bu karanlığı aydınlatıncaya kadar çaba harcayacağız. Çünkü, bu ülkeye demokrasi, özgürlükler, insan hak ve özgürlükleri gelecekse bunun yolunun Maraş’tan, Sivas’tan geçtiğine inanıyoruz."CZ(OE/COŞ)