Eşinin kendi facebook hesabındaki paylaşımlarından dolayı Türkiye'de pasaportuna el konulan ve çıkış yasağı cezası verilen Selver Kurt mağdur olduğunu söyledi

Selver Kurt, İsviçre'de yaşayan A Haber ve Sabah gazetesi adına çalışan muhabir Mehmet Çek tarafından şikayet edildiğini iddia etti

İsviçre'nin Basel kentinde yaşayan Elbistan doğumlu Selver Kurt'un (43) on aydan beri Türkiye'de pasaportuna el konulduğu ve kendisine yurtdışı yasağı uygulandığı  kaydedildi.  

Dört aylık hamile iken Türkiye'de Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınan ve eşi ile birlikte kullandığı  sosyal medya üzerindeki paylaşımlardan  dolayı pasaportuna el konulan Selver Kurt gelişmeleri şu şekilde anlatti:

„Mersin'de üniversitede okuyan kızıma öğrenci yurdu ayarlamak üzere hamileyken on ay önce Türkiye'ye gelmiştim. Havaalanı'nda polis beni durdurdu ve burada ifadelerin alındığı bir odaya götürdü. Sosyal medyadaki paylaşımlarda Cumhurbaşkanına hakaret ettiğim ve terör propagandası yaptığım gerekçesiyle hakkımda Elbistan'da iki ayrı suçtan dolayı dava açıldığı söylendi..Eşim bazen benim sosyal medya hesabımdan yorumlar yapıyordu. Eşimin paylaştıklarından dolayı on aydan beri Türkiye'de rehin tutuluyorum. Bakırköy Emniyet Müdürlüğü'ne götürdüklerinde resmimi çektiler, bana numara verdiler,  adeta suçluymuşum ve sabıkalıymışım  gibi davrandılar.„

HAKİM HAMİLE OLDUĞUMA İNANMADI

Elbistan'da hakim karşısına çıkan Selver Kurt ifade verdiği sırada sağlık sorunlarından dolayı çok zorlandığını ifade ederek „Hamileliğimden dolayı çok bulantı oluyordu. Hakim karşısına sürekli mide bulantısından dolayı elimde poşetlerle çıkarken bir ara duruşma sırasında banka oturmak zorunda kaldım. Hakim beni burada oturamazsınız diye fırçaladı ve benim hamile olmadığımı, yalan söylediğimi ileri sürdü. Ben de hakime inanmıyorsanız doktora gidelim, rapor versin şeklinde yanıt verdim„ dedi.

EVRAK EKSİKLİĞİNDEN DOLAYI DAVA SÜREKLİ ERTELENİYOR

Mahkemelerin hakkında sürekli evrak eksikliğini gerekçe gösterdiğini ve duruşmaların altı kez ertelendiğini ifade eden Kurt „ Sezeryanla çocuğumu Türkiye'de doğurmak zorunda kaldım. Eşim de Türkiye'ye gelemiyor. Eşim buraya gelse kesinlikle tutuklanır. Evrak eksikliğinden dolayı duruşmalar sürekli erteleniyor. Hem maddi hem de manevi olarak mağdur olduk. Eşimin İsviçre'de sürekli tansiyonu çıkıyor, şeker hastalığı ilerlemis durumda. Haksız yere boş yere burda tutuluyorum. Çalıştığım iş yerinden iki hafta için izin almıştım. işimden de oldum“ dedi.

MEHMET ÇEK ADLI GAZETECİNİN ŞİKAYETINDEN ŞÜPHELENİYORUZ

Selver Kurt kendilerini şikayet eden kişinin gazeteci Can Dündar'a İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlenen bir toplantıda  Sayın Dündar, bu topluluğu kandırabilirsiniz ama Türkiye halkı sizi tanıyor, Türkiye halkı sizi biliyor, nasıl bir alçak, nasıl bir vatan haini olduğunu biliyor“ seklinde hakaret eden A Haber ve Sabah gazetesi adına çalışan gazeteci Mehmet Çek'in olduğunu iddia etti.

Kurt „Can Dündar'ın İsviçre'de gerçekleştirdiği toplantı sonrasında eşim ve bir grup Mehmet Çek'in savunduklarının yanlış olduğunu söyledi. Çek de o sıralar sosyal medyadaki tartışmalar sonrası eşimi tehdit etti. Hatta buradaki Elbistan'da bir bir davaya şahit olarak katılarak benim suçsuz olduğumu belirten ifadeler kullandı. Burada asıl hedef ben değil eşim ve onun savunduklarıdır“ şeklinde görüş bildirdi. 

Selver Kurt'un eşi Hüseyin Kurt ise Mehmet Çek'in AKP'ye yakınlığından dolayı sürekli Ankara'ya gittiğini ifade ederek özellikle Kürtlere karşı sosyal medyada hakaret edici sözler söylediğini ileri sürüyor. Kurt ayrıca Çek'in AKP Siyaset Akademisi'nde de dersler verdiğini söyledi.

Süheyla Kaplan