Sevgili okuyucular,

İnancınız farklıysa, ‘yaşam hakkı’ yok! Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Büyük Milllet Meclisi başkanlığı, fetva verdi, faklı inançlara sahipseniz, ‘yaşam hakkı’ tanınmayacaktır.

TBMM üyesi, Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün soru önergesi üzererine, TBMM başkanlık divanından bir açıklama yapıldı. ‘’alevilik islamın bir alt yorumudur’’ TBMM çatısı altında ibadethane olarak, ‘ Cem evine yer yok’  Alevilerde ibadetlerini, ‘Camilerde’ yapabilirler.

Alevilerin ibadethaneleri Cemevi dir, tartışmaları ile ilgili olarak, TBMM başkanlık divanıı tarafından Anakara 6. idare mahkemesine gönderilen savunmasında, gerekçelerini  anlatırken şöyle denmektedir.

‘Alevi kelimesi, İslam dünyasının genelinde Ali’ye mensup, Ali’ye bağlı anlamında kullanılmaktadır. Hz. Ali ise Hz. Muhammed’in damadı olup Hz. Muhammet’in vefatından sonra İslam halifesi olmuştur. Bu konudaki genel esasların incelenmesinden de ortaya çıkan duruma göre Aleviliğin, müstakil bir din olmadığı, İslam’ın bir alt yorumu olduğu anlaşılmaktadır.‘‘

Anlaşılan kendini diyanet ve hanefi islamın ideolojik silahlarıyla kuşatmış olan, TBMM başkanlık divanın, farklı inançlara tehamülü olmadığını kanıtlamak için elinden geleni yapmaktadır. Farklı  inanç topluluklarının  nasıl inanacaklarına ve nerede ibadet edeceklerine, diyanet‘ten referans alarak karar vemektedirler.

TBMM anlaşılan sadece hanefi islam inancına ait olanları karargahı olarak görülmektedir. TBMM başkanlık divanının, 6. İdare mahkemesine gönerdiği savunma bunun kanıtırdır.

Umarım bu gidişat, TBMM sabah mesai Saat’lerinde açılışını, islami ‘ayetlerin okunuşu‘ ile açar  ve akşamları kapanışını da, ‘ezan okuyarak‘ yaparlarsa şaşırmayın

 Alevilik TBMM başkanlık divanının iddia ettiği gibi, ‘islamın bir alt yorumu‘ değildir.  Alevilik binlerce yıldır, insanlık tarihinin evrendeki yeri kadar eski ve kadim bir inanç dır. Hz Mahmmed ve Hy Ali‘yi sahiplenmek, onların insanlığa sunmuş oldukları değerleri sahiplenmek, islam dinini peşinen kabüllenmek anlamına gelmemektedir. Alevi inancı insan merkezli olması dolayıısı ile, yerkürede insanlık için sunulmuş bütün olumlu değerlerin miraslarını sahiplenmektedir.

Kainatın aynasıyım
Madem ki ben bir insanım
Hakkın varlık deryasıyım
Madem ki ben bir insanım
İnsan hak'ta hak insanda
Arıyorsan bak insanda
Çok marifet var insanda
Madem ki ben bir insanım

Madem ki bizler insanız, kainat’taki yaşama ve tüm varlıklara  bu dizeler le, yaklaşmak durumundayız. Bu dizeleri kendilerine rehber edenler’le, islam dinini kendine temel alanlar arasında nasıl bir bütünsellik kuracaksınız. İslam dini temel prensiplerinde, Tanrıyı esas almakta ve Tanrıyı tüm evrenin denetcisi olarak görmektedir.

Alevilerle, islamı kendine rehber edinen inanç grupları arasında köklü farklılıkların varlığını kabullenmek durumundayız. Diyanetin iddia ettiği gibi, Alevilik islam dininin, ‘alt yorumu’ değil, Anadolu’da var olan, farklı ve kendine özgü bir inanç dır.

Bunca temenni direkler
Vız gelir çarkı felekler
Bana eğilsin melekler
Madem ki ben bir insanım
Bu dizeler, bir insanın evrene, evren de var olan bütün nesnelere hükmedebileceğinin açık kanıtıdır. İslam dininin esaslarına göre, evrendeki tüm varlıklara, ‘sadece tanrı’ hükmedebilir. Çünkü, tanrı kainatın ‘tek’ yaratıcısı ve sahibidir.

Alevi uluları arasında anılan Hallacı Mansur, yaratıcı, yani tanrı için, “Enel Hak"  diyebimektedir. Yani tanırıyı kendi cemalinde görebilmektedir. Tarihi koşullar gözönüne alındığında, ‘’Enel Hak’’  derken, İnsan konuşan, dolaşan, düşünen, sevinen, gülen, üzülen, öfkelenen bir Tanrı'dır. Tanrının bütün nitelikleri insanda, insanın bütün özellikleri Tanrı'da, evrende bir birlik, bütünlük içindedir.

Hallacı Mansur’un, sadece, ‘’Enel Hak’’ dediği için Bağdat sokakların da idam edildiği, tarihte not olarak durmaktadır.

TBMM başkanlık divanı, Ankara 6. İdare mahkemesine gönderdiği savunmasında, Alevileri yeniden idam sehbasına çekme çabası içerisindedir. TBMM başkanlık divanı, Alevilere, kendilerine ‘benzeşmesini’ talep etmektedir. Bu nedenle, Alevileri Cami ve mescitlere sokma arzusundadır.

TBMM başkanlık divanı, tarihi gerçekleri de saptırırak, her yıl düzenlenen Hacı Bektaş  törenlerine atıfta bulunarak. ‘’ Her yıl Hacı Bektaş-ı Veli Külliyesi’nde ibadethane olarak bir caminin bulunduğu görülecektir. Zira bu külliyede cemevi bulunmamaktadır.‘‘

Hace Bektaş dergahı Alevilerin bir anlamda kabesidir. Dergahı çevreleyen alana, Cami‘nin 1830’lı  yıllarda yapıldığı bilinmektedir. Bu tarihlerde, Başbakan R.T. Erdoğanın, ‘ecdatlarımız‘ diyerek sahiplendiği, Sultan ll. Mahmud’un, yayınladığı fermanlarla, Aleviler yeni bir soykırıma tabi tutuluyorlardı. Dergah alanına Cami yapılması, bu soykırımın bir devamlılığı olarak görülmüştür..  

Osmanlı Sultanı Il. Mahmud döneminde, Alevileri asimile etmeye yönelik olarak yayınlanan fermanlarda şöyle denmektedir. ‘‘Cami 11 Ocak 1827 tarihli fermanla, "Anadolu'daki bütün Bektaşi tekkelerinin türbe mahalleri hariç bütün binalarının yıktırılmasını; eşya, emlak ve diğer gelirlerine el konulmasını" emretmiştir.

Yukardaki alıntıda görüleceği gibi, II. Sultan Mahmud, Hece Bektaş dergahına, Cami yapılmasına ilişkin ve gerekse, Birçok Bektaşi tekkesinin, ‘türbe malleri hariç‘  bütün binalarının yıktırılması Camiye dönüştürülmüş ve bu camilerin başlarına da, Nakşibendi tarikatına mensup şeyhlerin idaresine bırakılması, fermanlarını görmekteyiz. TBMM başkanlık divanı bu gerekçeleri esas alıyorsa,diyeceğimiz bir şey yok.

Türkiye Cumhuriyeti, TBMM sadece Sunni islamın ve diyanetin referanslarıyla kendini kuşatan ideolojik yaklaşımlarla hareket edecekse, nerde kalıyor, ‘laik‘ yapılanma.

TBMM başkanlık divanı bilmelidir‘ki,  ll. Mahmut döneminde yapılan bir asimilasyon girişimidir. Alevileri kendilerine , ‘benzeştirmek‘ isteyen, yani asimile etmek isteyen zihniyetin bir devamlılığıdır. Hace Bektaş dergahındaki, Cami’nin varlığını gerekçe göstererek, Alevilerin ibadet yerlerinin cami ve mescit olduğunu ileri sürmek, en hafif deyimle, fikir fukaralığıdır. Aleviler hiç bir dönem Mescit ve Cami’ye girmemiş ve ibadetlerinide Camilerde yapmamışlardır.

Alevilerin ibadet merkezleri, Cem evleridir. Bütün inkar ve yok sayma, asimile politikasına rağmen, Aleviler Cem evlerinde, ibadet etmeye, Cem yapmaya, Semah dönmeye devam edeceklerdir.

TBMM başkanlık divanı, farklı inançların, nerde ve nasıl ibadet edeceklerine karar vermek yerine, ‘laik‘ ve seküler yapılanma için çaba harcamalıdırlar.

 12.12.12

 

 

 


Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Avrupa Postası'nın kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner14

banner58

banner82

banner27

banner59

banner81